Ekonomi HaberleriHaberler

1000 TL Destek Ödemeleri Başladı! İşte Şartları…

DHA – Koronavirüs salgını sonrası beklenen destek paketi ile ilgili beklenen haber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi ile 2 milyon 300 bin haneye yardım yapılması öngörülüyordu. Bakan Selçuk açıklamasında, 1000 TL’lik nakdi destek ödemelerinin bu pazar itibari ile başladığını kamuoyuna bildirdi.

Beklenen Açıklama Geldi

Söz konusu Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Bu açıklamaya göre ilk destek, daha önce de düzenli sosyal yardım aldığı bilinen 2 milyon 111 bin haneye dağıtılacaktı. Dağıtım tarihinin 1-5 Nisan 2020 süreci içinde gerçekleştirildi.

Gözler bir sonraki yardımın ne zaman yapılacağına çevrilmişti. Açıklama yapan Bakan, “Koronavirüsle mücadele kapsamında vatandaşlarımızı desteklemek için oluşturduğumuz Sosyal Destek Programımız 3 fazdan oluşuyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızla sahada ihtiyaç sahibi olarak belirlediğimiz 2.3 milyon haneye Faz 2 kapsaminda 1.000 TL nakdi yardım yapıyoruz.” dedi.

Başvuru Gerekiyor Mu?

Merak edilen en önemli konu, bu yardımdan kimlerin faydalanabileceği oldu. Başvuru gerekiyor mu veya başvurular hangi merciilere yapılacak sorularına da cevap veren Bakan, yardımın daha önce hali hazırda sistemde kayıtlı olan ve sosyal yardım olan hanelere, başvuru şartı aranmadan verileceğini belirtti.

Özetle bu yardımdan daha önce sosyal yardım alan kişiler/haneler faydalanacak. Yeni bir başvuru ile destek sağlanması söz konusu olmayacak.

Nakdi Destek Nasıl Alınacak?

Koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağının uygulandığı bugünlerde merak edilen bir diğer konu ise yardıma nasıl ulaşılacağı ile ilgili oldu. Bakan Selçuk, bu konuya da açıklık getirdi ve “1.000 TL nakdi destek ödemesi bugün, bu hanelerimizin PTT hesaplarına yatırılmaya başlandı. Bu yardımlar da yine bir önceki yardımda olduğu gibi, bulaş riskini azaltmak için evlere götürülerek, elden teslim ediliyor.” dedi.

FAZ ÖDEMELERİ İÇİN BAŞVURU E-DEVLETTEN YAPILACAK

Nakdi destek hakkı elde eden hanelerin başvuru yapmasına gerek yok ancak ödeme almak için e-devlet üzerinden başvuru yapmak gerekiyor.

E-devlet üzerinden başvuru yaparak 1. Faz ödemelerinin alınacağını belirten Bakan sözlerine şöyle devam etti: ‘Faz 3 kapsamındaki ödemeler kişi bazlı değil; hane bazlı yapılacak. Aynı haneden birden çok başvuru yapılırsa, bunu tek başvuru olarak değerlendireceğiz.’


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..