HaberlerSağlık Haberleri

13 Mayıs Koronavirüs Verileri Ne Oldu? Bakan’dan Çarpıcı Açıklamalar…

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 13 Mayıs Çarşamba günü koronavirüs verilerini paylaştı. Buna göre son tablo aşağıdaki gibi oldu:

13 Mayıs verileri şöyle: test sayısı 33.332, vaka sayısı 1.639 olarak açıklandı. Vefat eden hasta sayısı 58 iken, iyileşen hasta sayısı 2.826 oldu. Sonuçlar ile birlikte toplam ölüm sayısı 3.952’ye yükseldi. Bununla birlikte 101.715 hasta iyileşerek taburcu oldu.

EX6NrTaWAAIqzW8

İkinci Dalga Söz Konusu Mu?

Verilerdeki dalgalanma, ikinci bir salgın riskini akıllara getirdi. Ancak bu konuda yorum yapmak için henüz çok erken. Bakan Koca, paylaşımı şu sözlerle yaptı:

‘YOĞUN BAKIMDAKİ HASTA SAYIMIZ İLK KEZ 1.000’in altına düştü. İyileşen hasta sayımız 100.000’i aştı. Toplam test sayımız yaklaşık 1,5 milyon. Virüse karşı asıl gücümüz: Maske + 1,5 Metre Sosyal Mesafe. Risk, en çok kalabalık ortamlarda. Uzak duralım.’

İşte O paylaşım:

Bakan Koca’dan Çarpıcı Açıklamalar

Bakan Koca, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında kritik açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalardan en kritik başlıklar:

‘Başarının sahibi tedbirlere uyduğunuz sürece sizlersiniz.’ diyen ve tedbirlerin sonuçlarına değinen Bakan, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada dün itibari ile 82 bin yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Şüphelilerin test edilmesi ile bulaşma hızının yavaşladığını açıklayan Bakan, bu yüzden yeni vaka sayısının da azaldığını vurguladı.

İyileşen Hasta Sayısında Büyük Artış

Bakan açıklamalarında iyileşen hasta sayısına da değindi. Buna göre iyileşen sayısı toplam vaka sayısının yüzde 70’ine ulaşmış oldu. Ancak Bakan uyardı ve sözlerine şöyle devam etti: ‘Tedbirsiz davranmak tehdidin ortadan kalktığı yanılgısına düşmektir.’

Yeni Hayat Keşfediliyor

‘Bu dünya Vuhan öncesi dünya değil; yeni hayatı keşfediyoruz. Eski günler tam olarak geri gelmiyor.’ diyen Bakan Koca, alışveriş kuyruklarındaki riske dikkat çekerek, ‘Kuralları askıya alarak alışveriş kuyruğuna girmek, pazar yeri kalabalığına karışmak risktir.’ açıklamasında bulundu.

Yarı Açık Maske Kullanımı Sorumsuzluktur

Bakan Koca, maskelerin yarı açık şekilde kullanılmasını da eleştirdi ve ‘Yarı açık şekilde maske kullanmak sorumsuzluktur.’ dedi.

Güneşli Günler Göreceğiz

Bana bir şey olmaz düşüncesinin yanlış olduğunu vurgulayan Bakan Koca, ‘Salgını kontrol altına aldık, sosyal hayatı da kontrol altına alırsak güzel günler göreceğiz güneşli günler.’ sözleriyle konuşmasını sürdürdü.

Ramazan Bayramı Kararı Hükümetin

Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağının uygulanıp uygulanmayacağı sorusuna da cevap veren Bakan, ‘Ramazan bayramında sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili hükümet karar verecek. Bununla ilgili salgının seyrine göre gündeme gelmiş olur o durumda hükümet ve Sayın Cumhurbaşkanı açıklama yapmış olur. Şuan net bir durum yok.’ açıklamasında bulundu.

 

DHA


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..