Evde SinemaVideo

18 Yaşına Gelmeden Önce Mutlaka İzlemeniz Gereken 18 Film

Patlamış mısırlarınız hazır mı? Okuldan uzak kalanlara, projelerini teslim edenlere dünden bugüne iz bırakmış, bol ödüllü sağlam bir film listesi hazırladık. Bu filmler sizi güldürecek, düşündürecek, belki biraz korkutacak. Kesin bir şey var o da vaktin nasıl geçtiğini hiç anlamayacaksınız. Ruh halinize göre bu listeden dilediğiniz filmi seçebilir veya size fikir verecek sahnelere, fragmanlara göz atıp kararınızı verebilirsiniz. Hazırsanız başlıyoruz.

1. Ölü Ozanlar Derneği – Dead Poets Society

IMDb puanı 10 üzerinden 8.1 olan Oscar ödüllü bu film 1989 yılında çekildi, 1990 yılında Türkiye’de sinemaseverlerle buluştu. BAFTA (British Academy of Film and Television Arts) ödüllerinde “En İyi Film”, Oscar ödüllerinde ise “En İyi Özgün Senaryo” kategorilerinde diğer adayları geride bıraktı. Ölü Ozanlar Derneği, dram komedi sevenler için harika bir seçenek. Bir öğretmenin şiirler yoluyla öğrencileri ile kurduğu bağın ne kadar güçlü olabileceğini bu filmde göreceksiniz. Hikayede ayrıca değersiz hissettirmenin ve sindirilmenin ne kadar yanlış olduğuna değiniliyor. Başrolünde 2014 yılında hayatını kaybeden değerli oyuncu Robin Williams’ın olduğu bu yapım, 18 yaşına kadar mutlaka izlenmesi gereken film olarak listemizin başında yer alıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=L7kqyY_D93Q

2. E.T.

1982 yılındaki şartlar ve imkanlar düşünüldüğünde görsel efekt anlamında seyircilere bir şölen yaşatan bu filmin IMDb puanı 7.8. Bir Steven Spielberg klasiği olan E.T. bilim kurgu kategorisinde en çok dikkat çeken yapımlardan biri. Bilmediği bir evrende şaşkına dönen uzaylı E.T. ile ufak bir çocuğun engelleri nasıl birlikte aştıklarını göreceksiniz. Başrollerinde Charlie’s Angels, 50 İlk Öpücük ve Çığlık filmlerinden hatırlayacağımız Drew Barrymore yer alıyor. Bilim kurgu merakınızı tetikleyen ve sizi içine alan bir evrenin kapılarını aralamaya hazır olun.

3. Can Dostum – Good Will Hunting

1997 yapımı bu filmin başrollerinde Ölü Ozanlar Derneği filminden hatırlayacağımız Robin Williams, Batman filmlerinin son serilerinde oynayan Ben Affleck ve Bourne filmlerinden önce bu rol ile popülerliği artmaya başlayan Matt Damon yer alıyor. Bu filmde matematiğe ilgi duyan bir hademe ile bir psikoloğun arkadaşlığını görüyoruz. Eğitici gençlik filmleri arasında saygın bir yeri olan Can Dostum’dan eminiz siz de etkileneceksiniz. Bu film de ödülleri silip süpürüyor. “En İyi Özgün Senaryo”, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dallarında Oscar heykellerini evine götüren film Golden Globe “En İyi Özgün Senaryo” ödülü ile eşsiz olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Filmin IMDb puanı 8.3.

4. Sakıncalı Düşünceler – Dangerous Minds

Bir filmde biyografi severlere gelsin.  Film, 1992 yılında yayınlanan bir kitaptan ilham alınarak senaryolaştırılmış. Ayrıca Coolio tarafından seslendirilen Gangsta’s Paradise şarkısının zirve yaptığı bir filmle karşınızdayız. Eski bir denizcinin öğretmen olarak göreve başladığı okul sıra dışıdır. Burada ötekileştirilmiş ve ezilmiş öğrenciler öğretmenlerinin sabrını zorlamaktadır. Çocuklara yardım etmek isteyen öğretmenin işi hiç de kolay olmayacaktır. 1995 yapımı bu filmin başrolünde Yaralı Yüz (Scarface) ve Batman Dönüyor filmlerinden hatırlayacağımız Michelle Pfeiffer yer alıyor.

5. Altıncı His – 6th  Sense

Psikolojik gerilim sevenleri başka bir klasikle baş başa bırakıyoruz. Ölü insanları gördüğünü söyleyen bir çocuğun anlatıldığı film 2000 yılında gösterime girdi. Zor Ölüm, Ucuz Roman, Ölümsüz, Armeggedon gibi sayısız filmde başrol oynayan Bruce Willis, filmde anladığınızı sandığınız her şeyden şüphe etmenize sebep olacak. Film hakkında daha fazla ipucu vermeyelim ama IMDb’nin en iyi 250 film listesinde olduğunu da hatırlatalım.

6. Kitap Hırsızı – Book Thief

2014 yapımı bu savaş filminde İkinci Dünya Savaşı’nın dramatik havasını değişik olaylar örgüsüyle kurgulanmış bir halde izliyoruz. Yaşadığı kötü olaylardan kaçmak ve hayal dünyasında yaşamak isteyen bir çocuk kitap hırsızlığı yapar. Yakalanmaktan korktuğu tek şey hırsızlık değildir.

7. 3 Aptal – 3 Idiots

Dram komedi kategorisinde 8.4’lük IMDb puanıyla öne çıkan bu filmin çekimleri Hindistan’da gerçekleştirilmiş. Uzun zamandır görmedikleri bir arkadaşlarını bulmak için yola çıkan iki kafadarın hikayesi anlatılıyor. Sistem eleştirisini mantıklı bir şekilde sevdiren Hint yapımı bu film, 2 saat 50 dakika sürse de izleyiciyi sıkmıyor.

8. Jumanji

İlki 1995 yılında çekilen bu film o kadar heyecanlı ve sürükleyici ki 2017 ve 2019 yılında iki farklı hikayeyle yeniden seyirci karşısına çıkıyor. Film, iki ufaklığın yeni taşındıkları evde buldukları sihirli bir masa oyunu ile başlıyor. Görsel efektlerin yine baş döndürdüğü bu filmin başrolünde merhum Robin Williams bulunuyor. Bu filmde aslanların, gergedanların, fillerin, maymunların ekrandan fırladığı bambaşka bir dünyaya sürükleniyorsunuz. Bu sıra dışı macera sizi bir miktar ürkütebilir, dikkatli olmakta fayda var! Serinin en iyi filmi hangisi izleyip siz karar verin.

9. Evde Tek Başına – Home Alone

Ailenizle birlikte kahkahayla izleyeceğiniz nostaljik filmlerden biri daha. Sadece bir değil tamı tamına 5 Evde Tek Başına filminden herhangi birini seçebilirsiniz. Serinin ilk filminde Noel tatiline giden kalabalık bir ailenin evde unuttuğu Kevin’in eve giren hırsızlarla nasıl baş ettiğini görüyoruz. Bu çocuğun yaratıcılığına hayran kalacaksınız. 1991 yapımı filmin baş rolünde Macaulay Culkin ile İrlandalı, Sıkı Dostlar gibi mafya filmlerinde sıkça gördüğümüz Joe Pesci yer alıyor.

10. Kalbini Dinle – August Rush

Film müziklerine ilginiz varsa dram ve müzikal karışımı 2007 yapımı bu filmi kaçırmayın. İddiasız görünmesine rağmen romantik detaylarla sizi içine hızlıca alacak. Filmin başrol oyuncularından Jonathan Rhys Meyers’ın seslendirdiği filmin müzikleri adeta ruhunuza işleyecek.

11. Deha – Gifted

Üstün yetenekli bir çocuğu konu alan Deha, 2017 yılı yapımı etkileyici bir film. Marvel serisinde Kaptan Amerika olarak hayranlıkla izlediğimiz Chris Evans’ın başrolde yer aldığı bu yapım Florida’nın kıyı kasabasında geçiyor. Filmin yüksek dozda duygusallık içerdiğini şimdiden söyleyelim.

12. Kaptan Fantastik – Captain Fantastic

On sene tecritten sonra yeniden topluma entegre olmaya çalışan bir ailenin hikayesini beyaz perdeye aktaran Kaptan Fantastik en iyi gençlik filmleri arasında çoktan yerini almış durumda. Dramatik unsurları da görebileceğiniz film birçok ödülü de toplamasıyla biliniyor. Baş rolünde Yüzüklerin Efendisi filminden hayran kaldığımız Viggo Mortensen yer alıyor.

13. Çizgi Ötesi – The Flatliners

Gizem, gerilim ve korkuyu sevenler için kaçırılmaması gereken başka bir yapım. Çizgi Ötesi, ilk olarak 1990 yılında izleyiciyle buluştu ve 2017 yılında yeniden uyarlandı. İlk filmde Kiefer Sutherland, Kevin Bacon ve Julia Roberts baş rolleri paylaşıyordu. Yeni uyarlamada ise Juno, Başlangıç ve X Men: Geçmiş Günler Gelecek Günler filmlerinden tanıdığımız yetenekli oyuncu Ellen Page seyirciyi peşinden sürüklüyor. Sıra dışı bir konusuyla dikkat çeken filmde ölüm ve ölümden sonra yaşam var mı gibi soruların cevaplarını bulmak için birbirleri üzerinde deney yapan bir grup bilim meraklısı genci izliyoruz. Tüm korku ve gerilim filmlerinde olduğu gibi bu filmde de işler karakterlerimizin umduğu gibi gitmiyor. Bu filmi tek başınıza izlemek istemeyebilirsiniz.

14. Çocukluk – Boyhood

Çocukluktan üniversiteye kadar geçen süreci konu edinen filmde oyuncunun gerçek hayatla eş zamanlı olarak büyümesine şahit oluyoruz. Başka filmlerde genelde bir karakterin çocukluğunu bir başkası, ergen halini bir başkası, ileri yaşını ise başka oyuncu oynar. Boyhood filminde bu klişe yıkılmış. Oyuncular 12 yıl boyunca kendi karakterlerine hayat vermeye devam etmiş. Bu farklı yaklaşım ile pek çok ödülü de ekip olarak toplamışlar. Filmin yazarı ve yönetmeni Richard Linklater. Başrollerde ise Ellar Coltrane, Patricia Arquette ve Ethan Hawke’ı izliyoruz.

15. Buz Devri – Ice Age

Biraz da içimizdeki çocuğu çıkartalım. Çıktığı dönemde 7’den 70’e geniş bir kitlenin gönlünde taht kuran Buz Devri ve kahramanları, kaçırılmaması gereken bir animasyon filmi. Serinin diğer filmleri, ilkinde olduğu gibi izleyenleri gülmekten kırıp geçiriyor. Bir sincabın meşe palamudu uğruna içine düştüğü komik hallerin yanı sıra vahşi bir kaplan ile dev bir mamutun dostluğuna yer verilen bu animasyon gülmek için birebir.

https://www.youtube.com/watch?v=pF8O85nJWV8

16. Yukarı Bak – Up

Hem duygusal hem de eğlenceli başka bir animasyon ile devam edelim. 2009 yapımı bu animasyon 8.2’lik IMDb puanı ile Aslan Kral ve Vol-i (Wall-e) yapımlarına yetişiyor. Yaşlı bir adam ile ufak bir çocuğun maceraları sizi duygu yüklü bir serüvene götürüyor.

17. Şrek – Shrek

Yeşil denilince akla ilk Hulk veya Şrek geliyor. Şrek olmadan bu listeyi hazırlamak asla aklımızdan geçmezdi. 2001 yapımı bu animasyonu yeşil bir devin gözünden izliyoruz. Duygusal olmasının yanı sıra cesareti ile de bizleri kendisine hayran bırakan Şrek, prensesi kurtarmak için kendini sürükleyici bir maceranın içine atıyor. Animasyonun Türkçe dublajlı versiyonunda yeşil dev Okan Bayülgen, yakın arkadaşı eşek ise Mehmet Ali Erbil tarafından seslendiriliyor.

18. Minyonlar – Minions

Çokça sarı göreceğiniz bu animasyon, film önerisi denince ilk akla gelen yapımlardan. Gezegenin eski sahipleri Minyonlar dünyayı ele geçirmek isteyen güçlere karşı mücadele ediyor.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..