Anne & ÇocukBebek Bakımı

3 Aylık Bebek (Ay Ay Bebek Gelişimi) 

3 aylık bebeğiniz her geçen gün biraz daha büyür ve çevresine ve çevresinde olanlara biraz daha fazla ilgi duymaya başlar. Bu dönemde belli bir düzene alışmaya başlayan bebeğiniz size dinlenebilmeniz için ihtiyacınız olan uyku aralığını sunmuş olur. Bu yazımızda sizlere 3 aylık bebek gelişimi, uyku düzeni ve beslenmesi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

3 aylik bebek boy kilo

3 Aylık Bebek Boy Kilo Oranları

Bebeğiniz bu dönemde hızlı büyüme evrelerinden birisine daha girmiş olacaktır. Bunu bebeğinizin iştahından da anlayabilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü’ nün verdiği rakamlara göre 3 aylık bebek boyu ortalaması erkeklerde 61.5 cm, kızlarda ise 61 cm civarındayken 3 aylık bebek kilosu erkeklerde 6.4 kg, kızlarda ise 5.9 kg civarında olmalıdır. Bu bilgiler sizlere gittiğiniz aile hekimlerince de verilecektir. Bunun çok altında ve üstünde olan rakamlarsa iyi bir takibi zorunlu kılacaktır.

3 aylik bebek fiziksel gelisim

3 Aylık Bebek Fiziksel Gelişim

Bu dönemde irkilme gibi doğuştan gelen refleksler kaybolmuş olmalıdır. Ayrıca 3 aylık bebekte beden ve kas becerileri gelişimiyle bebeğinizin boyun kuvvetinin daha da artmış olduğunu ve eskisine nazaran başını taşımakta daha az zorluk çektiğini göreceksiniz. Ayrıca 3 aylık bebekler yüzüstü yatarken baş ve gövdelerini kolları ile kaldırabilecek üst beden, bacaklarını germelerini ve tekme atmalarını sağlayabilecek alt beden gücüne ulaşmış olurlar. El göz koordinasyonunun ilk belirtilerini de bu evrede görebilirsiniz. Bebeğiniz artık ellerini açıp kapamaya, renkli ve ses çıkartan oyuncaklara yönelmeye ve onları hafifçe tutmaya başlamış olacaktır.

3 aylik bebek uyku

3 Aylık Bebek Uykusu

3 aylık bebeğinizin sinir sistemi de olgunlaşmaya başlamış ve midesi eskisine nazaran daha fazla süt ve mamayı kaldırabilecek düzeye gelmiş olacaktır. Bu değişimler bebeğinizin geceleri 6 ila 7 saat arası aralıksız uyumasına olanak sağlar. Eğer gece yarısı bebeğiniz uyanıp ağlamaya başlarsa endişelenmeyin, 30 saniye kadar bekleyin. Bu dönemde bebekler bazen nedensiz bir şekilde uyanır ve sonrasında uyumaya devam ederler, sizde uykunuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Eğer daha ilk anda müdahale ederseniz bu bebeğinizin bir uyku düzenine alışmasını engelleyecektir. Gündüz uykusu da belirli bir rutine girer ve gün içerisinde 1 buçuk 2 saatlik zaman dilimleri halinde birkaç kez uyumaya başlarlar.

3 aylik bebek beslenme 1

3 Aylık Bebek Beslenmesi

Ailenizden ve arkadaşlarınızdan geceleri daha rahat uyuması için bebeğinize katı gıdalar yedirmeye başlamanızla ilgili telkinler alabilirsiniz, bu telkinlere kulak asmayın. Bebeğinize vücut gelişimine göre 4 ila 6 aylık döneme kadar anne sütü ve sadece takviye olarak bebek mamasından başka bir gıda vermeyin. Bu dönemde bebekler günlük ortalama 750 ml anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Eğer yeterli anne sütünüz olmadığına inanıyorsanız doktorunuza danışın ve onun önerisi üzerine takviye olarak bebek maması vermeye başlayın. Buradaki bir yanılgı ise bebek maması verilen bebeklerde görülen iştah artışının iyiye yorumlanmasıdır ki yapılan araştırmalar bunun tam aksini işaret etmektedir. Mama ile beslenen bebeklerin daha fazla süt içtikleri doğrudur ama bu onların gelişimini iyi yönde etkilemek yerine ilerleyen dönemlerde obeziteye yatkınlıklarını arttırır. Dolayısıyla 3 aylık bebek ne kadar mama yer, bebeğime mama vermeli miyim gibi soruları aklınızdan çıkarın ve hiçbir şeyin anne sütünün yerini tutmayacağını unutmayın.

İyi bir anne ve baba olmak zor bir süreçtir ve kendinizi sürekli geliştirmenizi gerektirir. Her insanın birbirinden farklı olması durumu bebeğiniz içinde geçerlidir. Özellikle ilk kez çocuk sahibi olacaksanız sorularınızı sizden daha tecrübeli gördüğünüz çevrenizdeki arkadaş ve akrabalarınıza sormaktansa bu konunun asıl uzmanı olan doktorlarınıza danışmaktan çekinmeyin.

 


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..