Anne & ÇocukBebek Bakımı

4 Aylık Bebek (Ay Ay Bebek Gelişimi)

4 aylık bebek artık bir oyun bebeğidir. 4. ay davranış kabiliyetlerinin geliştiği bir aydır. Davranış kabiliyetlerinin yanı sıra diş çıkarmaya da başlayabilir bebeğiniz. Ebeveynlik bu ay itibariyle daha keyifli bir hal almaya başlayacaktır. Çeşitli heyecanları tadacağınız bir gelişim sürecine tanıklık etmeye başlayacaksınız.

4 aylik bebek fiziksel gelisim

Fiziksel Gelişim

4 aylık bebek boyu 56-68 cm aralığında, kilosu 4500-8250 gram aralığında seyretmektedir. Birçok ayın aksine bu ayda 4 aylık bebek gelişimi boy kilo oranları erkek ve kızlarda çok fazla fark göstermemektedir. Bu yüzden ikisini ayrı ayrı ele almadık.

4 aylık bebek gelişimi boy kilo değerleri ölçülüp değerlendirilerek doktorunuz tarafından kaydedilmelidir. Gelişimde yavaşlama görülmesi halinde beslenme veya uyku düzeni konularında düzenleme yapılarak gelişiminin aksaması önlenmelidir.

4 aylik bebek sosyal bilissel gelisim

Sosyal ve Bilişsel Gelişim Süreci

 • Sessiz harflerden sonra artık ardışık sesleri çıkartabilmeye başlar. Etrafından duyduğu sesleri ve konuşma şekillerini incelemeye başlaması 4 aylık bebek gelişimi sürecinin bir parçasıdır.
 • Temel seslere anlam verebilmeye başlar. Dil gelişimi için kitap okuma ve şarkı söyleme yöntemleriyle yardımcı olabilirsiniz.
 • Yüzleri ve mimikleri ayırt edebilmektedir.
 • Algılama gücü gelişmiştir ve nesnelerin hareketlerini kavramaya başlar. Bu dönemde hareket eden ve ses çıkaran oyuncaklar gelişimini desteklemektedir.
 • Konuşmalarınıza karşı tepki vermeye çalışabilir ve ses çıkartarak cevap verir.
 • Espri yeteneği kazanmaya başlar. Komik yüz ifadeleri artık gülmesine neden olacaktır.
 • Tanıdığı insanlara karşı sevecen davranırken, yabancıları ayırt ederek huzursuzluk hissedebilir.

4 aylik bebek neler yapabilir

4 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

 • Görme yetisi tamamen gelişmiştir. Yetişkinler gibi etrafı görebilmeye başlar.
 • Destek verildiği takdirde dik oturabilir.
 • Eline verilen oyuncakları sallayabilir.
 • Önünde duran ve istediği bir nesneyi, alıp kendine çekebilir.
 • Ufak ve hafif egzersizleri doktorunuza danışarak evde uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu fiziksel ve sosyal gelişiminin sağlıklı olması için önemlidir. Eğer rahatsız olacağı bir durum olursa ağlayarak kendisini ifade edecektir.
 • Yüz üstü yatarken başını 90 derece kaldırabilir.
 • Nesneleri net görerek tutabilmeye başladığı için küçük nesneleri bebeğinizden uzak tutmalısınız.

4 aylik bebek dis cikarma

Diş Çıkarma Süreci

Ağız sulanması, salya artması, hafif ateşlenme ve hafif ishal diş çıkarma sürecinin başladığının işaretleridir. Diş etleri kaşınmaya başladığı için bebeğiniz bu dönemde biberonu ve eline aldığı nesneleri ağzına götürerek kaşımaya çalışır. Tüm bu belirtiler bebeğinizi biraz huzursuz edebilir.

4 aylik bebek beslenme

Beslenme Alışkanlıkları

Anne sütü kullanımı fiziksel gelişimine yetersiz geldiği doktorunuz tarafından ifade edilirse gıda takviyelerine başlayabilirsiniz. 4 aylık bebek beslenmesi için ek gıda olarak meyve püreleri, yoğurtlar ve uygun mamalar tercih edilir. Ancak 4 aylık bebek ek gıda geçişi için kesinlikle doktorunuzdan onay almanız gerekmektedir. Öğün sayısı azalmaya başlayacaktır.

4 aylik bebek uyku duzeni

Uyku Düzeni

4 aylık bebek uykusu geceleri deliksiz bir uyku düzenine kavuşmak anlamına gelmektedir bebek için. Gece uykuları yaklaşık olarak 11 saati bulabilmektedir. Gündüz uykusu 2 – 3 saat kadar olacaktır. Yorgunluk belirtileri göstermeye başladığı zaman yatağa yatırılması önemlidir.

4 aylik bebek asilar

Aşılar

4. ay sonunda 5’li karma aşının, zatürre aşısının ve ishal aşısının 2. dozlarının zamanı gelmektedir. Sağlık kontrollerinin ve aşılarının düzenli olarak takip edilmesi önemlidir.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..