Geyik

90’lar Pop Müziğine Damga Vuran 20 Şarkı

Ne kadar çok dinlerseniz dinleyin bıkmadığınız, duyduğunuz her an sizi eskilere götüren, gülümseten şarkılardır 90’ların şarkıları. Türk pop müziğinin zirve yaptığı, neşeli, enerjik ve kaliteli şarkıların arka arkaya patladığı yıllar.

Herkesin muhakkak bir anısı vardır 90’lı yılların şarkılarıyla. Yıllar geçse de eskitemediğimiz 90’ların müziğine bu kadar tutkuyla bağlı olmanızın nedenlerinden biri de günümüz müzik kültürünün renk değiştirmesidir. Bu değişimde maalesef doyumsuz ve kalitesiz müzikler yapan insanların artması, fenomen ya da ünlü olma hevesleri yüzünden her geçen gün daha da kirletilen bir sektör haline gelmiş olmasının da etkisi büyük. Bu nedenledir ki hem kulağımızı hem ruhumuzu besleyen 90’ların şarkıları hafızalarımızdan silinmeyecek.

İşte size 90’lar pop müziğine damga vuran 20 şarkıyı sizler için derledik:

1- Yonca Evcimik- Abone (1991):

Şüphesiz 90’lara damga vuran isimlerden biri Yonca Evcimik. Dansıyla, tarzıyla ve “Abone” şarkısıyla hep akıllarda kaldı. Aynı zamanda albümünün de adı olan Abone şarkısının sözleri çok değerli Aysel Gürel’e, müziği ise Garo Mafyan’a aittir. 90’lı yıllarda Yonca Evcimik’in Türk pop müziğine olan katkısı kesinlikle tartışılmaz.

2- Sezen Aksu – Hadi Bakalım (1991):

90’lı yılların şarkı listelerinin vazgeçilmez isimlerinden biri de Sezen Aksu. Hadi Bakalım şarkısı Sezen Aksu’nun 1991 yılında çıkardığı “Gülümse” adlı albümünde yer alır. Yine Gülümse albümünden Güllerim Soldu, Vazgeçtim, her Şeyi Yak, Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam şarkıları da hala aynı tazelikte aynı naiflikte hatırlardadır.

3- Aşkın Nur Yengi – Ay İnanmıyorum (1994):

İlk albümü “Sevgiliye” adlı ilk albümünü 1990 yılında piyasaya çıkaran Aşkın Nur Yengi, Sezen Aksu’ nun eski vokalistidir. Hesap Ver, Sıramı Bekliyorum, Kara çiçeğim, Haberci ve Aşk Kazası 90’lı yıllarda çıkardığı diğer albümleridir. Ancak kulaklarda hala aynı naiflikle çalan Kara Çiçeğim albümündeki “Ay İnanmıyorum” şarkısı hala sizi 90’lara götürecek en güzel şarkısıdır.

4- Kenan Doğulu – Yaparım Bilirsin (1993):

“Deliyim, gözü kara deliyim. Yakarım, Roma’yı da yakarım.” sözleri 90’lı yıllarda herkesin diline pelesenk olmuştu. Müzisyen Yurdaer Doğulu’nun oğlu olan Kenan Doğulu, Yaparım Bilirsin adlı şarkısı 1993 yılında çıkardığı albümü ile aynı ismi taşımaktadır.

5- Tarkan – Kıl Oldum Abi (1992):

90’lı yıllarda tüm genç kızların hayranlıkla ve çığlık çığlığa dinlediği zirvedeki pop yıldızıydı Tarkan. 90’lı yıllarda çıktığı o zirveden de bir daha inmedi. Öyle ki bir Almanya konseri sonrasında tanıştığı hayranı ile aralarındaki arkadaşlık aşka dönüşerek 2016 yılında evlenmiştir.

6- Yıldız Tilbe -Delikanlım (1994):

O bir Sezen Aksu keşfi. Sezen Aksu’nun Yıldız Tilbe’yi İzmir’de gece kulüplerinde şarkı söylerken dinlemesiyle hayatı İstanbul’da yeniden başlamış. Bir süre Sezen Aksu için vokalistlik yaptıktan sonra ilk albümünü 1994 yılında yine Sezen Aksu’nun desteği ile çıkarmıştır. Delikanlım isimli albümü ve aynı adı taşıyan şarkısıyla 90’lı yıllarda sesiyle, her ruh haline hitap etmiştir. Sesi kadar besteleriyle ve şarkı sözleriyle de hala adından söz ettirmektedir.

7- İzel – Kızımız Olacaktı (1997):

İzel-Çelik-Ercan üçlüsü olarak 1991 de çıkardıkları tek albümden sonra dağılan grubun üyesiydi İzel. 1997 yılında çıkardığı “Emanet” adlı albümün en ses getiren şarkısıydı “Kızımız Olacaktı”. Söz ve müziği Çelik (Erişçi)’e ait şarkı sayesinde 90’lı yıllarda İzel isimli kız çocuklarının popülasyonu artmıştır.

8- Mirkelam – Her Gece (1995):

“Her Gece” adlı şarkısının klibiyle koşan adam olarak anılan Mirkelam akıllarda da böyle kaldı.

9- Serdar Ortaç – Karabiberim (1994):

1994 yılında ilk albümü “Aşk İçin” ile müzik dünyasına giren eski DJ Serdar Ortaç, ‘Karabiberim’ şarkısının zeytinli klibi ile uzun süre konuşulmuştu. Karabiberim şarkısı da asla hafızalardan silinmeyecek bir Serdar Ortaç şarkısı.

10- Barış Manço – Ayı (1992):

1992 yılında Mega Manço adıyla çıkardığı albümden bir parçaydı Ayı.
“A de bakayım -A-. Bir de Y de.-Y-. Şimdi bir de I. -I-. Oku bakayım! “AYI!” Oku bakayım! “AYI!” diye 7’den 70’e herkesin dilindedir. Türk müziğinin şüphesiz en iyi kazanımlarından biridir Barış Manço. Fazla söze gerek yok. Diğer şarkıları da çoğu kişi tarafından ezbere bilinir. Ancak 90’lı yıllarda akıldan çıkmayacak en atlı şarkısı Ayı’yı listeye eklemesek olmazdı.

11- Gülşen – Be Adam (1996):

1996 yılında ilk albümünü çıkaran Gülşen, “Be Adam” şarkısıyla ve çektiği klibiyle 90’lı yılların en beğenilen şarkı listelerinde yerini almıştır.

12- Grup Vitamin – İsmail (1992):

90’lı yıllarda kurulan en eğlenceli gruptur, Grup Vitamin. Ercan Saatçi, Ufuk Yıldırım ve Gökhan Semiz’in kurucusu olduğu grup, daha sonra Gökhan Semiz, Selçuk Aksoy, Emrah Anul, Sertaç Demirtaş, Murat Uzunal, ve İzel ile daha da büyümüştür. Türk pop müziğinin en absürd en komik sözlerinden oluşan şarkılarıyla gönülleri fethetmişlerdir. İsmail şarkısı Yandık Desene albümündendir.

13- Mustafa Sandal – Araba (1999):

90lı yılların sonunda “Onun arabasııııı vaaar” sözleriyle akıllarda kalan şarkısı “Araba” ile müzik piyasasında zirveye çıkmıştır.

14- Demet Sağıroğlu – Arnavut Kaldırımı (1994):

Konservatuvar mezunu Demet Sağıroğlu’nun yolu Kayahan ile kesiştikten sonra bir süre onun vokalistliğini yapmıştır. Arnavut Kaldırımı, 1994 yılında çıkardığı Kınalı Bebek albümünün yegane parçasıdır. Şarkının sözleri Şehrazat’a, müziği ise Uzay Hepari’ye aittir.

15- Burak Kut – Benimle Oynama (1994):

1994 yılında çıkardığı “Çılgınım” albümünde yer alan “Benimle Oynama” şarkısıyla müzik dünyasına Bebeto olarak girmiştir. 90’lı yılların müzik listelerinde hep üst sıralardadır.

16- Levent Yüksel – Med Cezir (1994):

Levent Yüksel, Türk popunun en değerli albümlerinden biridir Medcezir. Hem müzisyen hem baş gitarist hem de şarkıcı kimliği ile başarısı her geçen yıl daha da artmıştır. Çok kıymetli şarkıları besteleri vardır. Ancak hafızalardan silinmeyeceklerden biridir Medcezir.

17- Harun Kolçak – Yanımda Kal (1995):

Yeşilçam sanatçılarından Özcan Kolçak ve Eşref Kolçak çiftinin oğludur Harun Kolçak. İlk albümünü 1991 yılında çıkarmış olmasına rağmen 1995 yılında çıkardığı ve albüme adını veren “Yanımda Kal” şarkısı 90’lı yıllarda çok ses getirmiştir. Hala günümüzde birçok isim tarafından seslendirilmektedir.

18- Rafet El Roman – Seni Seviyorum (1995):

1995 yılında çıkan Gençliğin “Gözyaşı” albümünün şarkılarındandır Seni Seviyorum. Çok küçük yaşlarından itibaren sözler yazıp besteler yapan bir müzisyendir Rafet El Roman.

https://www.youtube.com/watch?v=ZcoQ6pnLpS4

19- Kayahan – Yemin Ettim (1991):

Türk popunun romantik ve duygusal adamı Kayahan, hem şarkıcı, hem besteci, hem de söz yazarıdır. Seslendirdiği tüm şarkılar kendi bestesidir. Yemin Ettim şarkısıyla kuşkusuz 90’lı yılların en vazgeçilmez şarkıların başında gelir.

20- Reyhan Karaca – Sevdik Sevdalandık (1997):

Onu hepimiz bu şarkıyla tanıdık. Ama aslında onun müzik kariyeri Eurovision ile başlamıştı. Adını duyurduğu Sevdik Sevdalandık şarkısı ise onun ikinci albümünde yer alıyor.

 


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..