Aşk ve CinsellikAşk ve İlişkiler

Aşk Evliliği Ve Mantık Evliliği Arasındaki Farklar

Evlilikte aşk mı yoksa mantık mı daha iyidir? Sizce aşk evliliği mi uzun ömürlü olur yoksa mantık evliliği mi? Bu sorular hayatımıza yön verirken karşılaşacağımız düşüncelerdir. Sizler için aşk evliliği ve mantık evliliği arasındaki farkları derledik.

Mantık Evliliği ve Aşk Evliliği Nedir?

Mantık evliliği nedir diye kafasında soru işaretleri olan okuyucularımız için kısaca mantık evliliğini açıklayalım. Mantık evliliği, iki yetişkin bireyin kendi kıstasları çerçevesinde birbirine uyum sağladıklarını düşünüp ortak bir kararla bu düşünceyi evliliğe dönüştürmeleridir. Genellikle aşk yerine mantığı tercih eden bireylerin bu tarz mantık evlilikleri yaptıkları görünür.

Aşk evliliği ise iki aşık insanın duygu yoğunluklarından ve artık hayatı o olmadan geçirmek istememelerinden kaynaklanan evliliklerdir. Aşkın evlilikle bağlanması tutkuyla olur. Duygular ön plandadır, mantık arka planda yerini bulur.

mantik evliligi

Mantık Evliliğinin Faydaları Nelerdir?

Mantık evliliği yapanlar genellikle evliliği bir proje olarak görürler. Onlar için evlilik hayatlarında olan her şey, bir görev haline gelir. Hatta mantık evliliği yapanların cinsel hayatları bile bir programa oturtulabilir. Çocuklar, aile gezileri, davetler bunların hepsi birer program dahilinde gerçekleşir. Bu şekilde hayatlarını planlayabilmek partnerleri rahat ettirebilir. Mantık evliliğinde partnerlerin aileleri ve onlar hakkındaki durumlar çok önemsenmez. Sonuçta başarılı bir evlilikleri olduklarını düşünürler ve buna kimseyi dahil etmezler. Mantık evliliği yapanların tercihleri mantık olduğu için kıskançlık duygusundan arınmış olabilirler, bu da bir evliliğin ileriye gitmesini sağlayan etkilerden biridir. Mantık evliliği yapanlar birbirlerine karşı güven duygusunu beslerler, şüpheci değildirler. Çünkü bilirler ki en mantıklısı olan bu evlilik ve karşılarındaki partnerdir.

Aşk Evliliğinin Faydaları Nelerdir?

Aşk evlilikleri duygulardan oluşur. Evliliklerine proje olarak bakmazlar ve bunu planlamazlar. Aşk evliliği yapanlar tutkularıyla hayatlarına yön verirler. Tutkularından dolayı evlenip çocuk yaparlar. Aralarında bir aşk bağı olduğu için karşılaştıkları güçlükleri aşmak için daha çok çaba sarf ederler ve evlilikleri daha güçlü olur. Aileler ya da herhangi bir şekilde karşılaşacakları sorunları önemser ve bunu düzeltmek isterler. Çocuklarını, birbirlerine karşı gösterdikleri sevgiyle büyüttükleri için, çocukları sevginin anlamını ve değerini bilerek bir yetişkin olma yolunda ilerler. Bu da ruhsal anlamda sağlıklı birer birey yetiştirebileceklerini göstermiş olur. Evliliklerinde tutku var olduğu için, aşk evliliği yapanların cinsel hayatları da tutkulu olacaktır ve yine bu durumda herhangi bir problemle karşılaştıklarında çözme eğiliminde olacaklardır.

ask evliligi

Mantık Evliliği Aşk Evliliğine Dönüşür mü?

Mantık evliliği yapanların ilişkilerinde duygulardan çok mantık vardır. Herkesin ilişkiye bakış açısı farklıdır. Bu mantık evliliğinin zamanla aşka dönüşmesi olasıdır fakat aşkları da mantık çerçevesinde olacaktır çünkü aşık olacakları kişiyi seçmiş olduklarını düşünürler içten içe. Fakat tam tersi de olabilir. Mantık evliliğine öyle alışmış olabilirler ki bunu bozacak her duygudan uzaklaşma eğilimi gösterebilirler. Hayat ve hayatın getirdiklerini her ne kadar tahmin etmeye çalışsak da bazen öyle durumlar yaşarız ki ihtimal dahilinde bile değildir. Bu yüzden mantık evliliğinin aşk evliliğine dönüşmesi ya da aşk evliliğinin mantık evliliğine dönüşmeyeceğini kim söyleyebilir ki?

Aşk Evliliği ve Mantık Evliliği Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Kimse kusursuz değildir. Aşk evliliklerinde bu kusurlara, hatalara tahammül edilebilir. Fakat mantık evliliklerinde bu tahammül sınırı çok düşüktür. Bu da mantık evliliklerinin güçsüz aşk evliliklerinin ise güçlü olmasına etki eder.
  • Mantık evliliklerinde her şey proje olarak görülürken aşk evlilikleri sürprizlidir. Evliliklerini bir görev gibi görmezler. Ne zaman ne olacağını bilemezler. Bakarsınız bir anda çocuk bile olmuş olabilir aşk evliliklerinde. Fakat mantık evliliklerinde aniden çocuk olması imkansıza yakındır.
  • Aşk evliliklerinde bireylerin sınırları görülemez olduğu halde mantık evliliklerinde bu durum böyle değildir. Bunları belirleyen keskin hatlar vardır.

ask mantik evliligi farklar

  • Aşk evliliklerinde partnerler birbirlerini en yakın arkadaşı olarak görüp, daha fazla ortak yönleri vardır.  Mantık evliliklerinde bunu görmek zordur. Genellikle daha az özellikleri ortaktır.
  • Mantık evliliklerinde dış görünüş bir hayli önemli olsa da aşkın gözü kör olduğu için aşk evliliklerinde böyle bir kıstas bulunmaz.
  • Mantık evliliklerinde en ufak bir sorun kriz yaratırken aşk evliliklerinde bu sorun kibrit yakmaya bile değmeyecek olarak görülebilir.

Aşk mı mantık mı sorusu aslında kişiden kişiye göre değişir. Duyguları kontrol etme gibi bir özelliğiniz yoksa eğer mantık evliliği yapıp aşk beklemeyin. Ama aşıksanız ve mantığınız bu evliliğe ‘hayır’ diyorsa ortak bir şekilde, mantıklı yönler yaratmayı tercih edebilirsiniz. Böylece aşk evliliğiniz aynı zamanda ayakları yere basan mantıklı bir evliliğe dönüşecektir. Aşksız kalmayın!

 


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..