Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Genel SağlıkSağlık

Asperger Sendromu Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Sizler için asperger sendromu hakkında yazı hazırladık. Genel itibariyle bu yazımızda asperger sendromu nedir ve  asperger sendromu belirtileri nelerdir gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Asperger Sendromu Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

asperger sendromu nedir tedavisi nasildir 1Asperger sendromu, diğer ismiyle Einstein sendromu, çocukluk zamanında belirtilerini gösteren bir iletişim sorunudur. Yani Asperger sendromlu bireyler sosyal iletişim problemine sahiptir.

Asperger sendromu belirtileri içerisindeki belirgin semptonları ise aşırı derecede kapanık olma, iletişim problemleri ve becerinin zayıf olması, konuşma ve kendini ifade etme sorunu, vücut dilini anlayamama, arkadaşlık kurmada zorluk, göz temasından kaçınmak  gibi ifade edilebilir. Belirtileri ve özelliği otizme benzerlik gösterir. Asperger sendromu bireyin yaşamını otizm gibi ömür boyu etkileyen bir problemdir. Hastalığa Asperger sendromu denmesinin sebebi ise doktor Hans  Asperger tarafından keşfedilmesi ve hastalığın otizmden farklı olarak tanımlanmasını sağlamasındandır.

Asperger Sendromu Genetik Mi?

asperger sendromu genetik miAsperger sendromunun nedenleri ve nelerin sendromu neden olduğu tam olarak ispatlanmamıştır. Yapılan bazı çalışmalar genetik bir sorun olduğuna dair ipuçları verse de tam olarak kanıtlanmamıştır. Genetik nedenlerle beraber çevresel etkilerin de sebep olduğu düşünülmektedir.

Asperger Sendromu İçin Kullanılan İlaçlar

asperger sendromu icin kullanilan ilaclarİlaç kullanımından önce sizin de bildiğiniz üzere doktorun yönlendirmesiyle çeşitli testler yapılarak yine doktor tarafından hastalığa teşhis konulması lazım. Bu doğrultuda spesifik bir asperger sendromu testi bulunmamaktadır. Ama belirlenmiş bazı soru ölçekleriyle teşhis konulmaktadır. Testlere örnek olarak Sosyal Duyarlılık Testi ve  Asperger sendromu tanısal ölçeği verilebilir. Bu testler gibi belirli soru ölçekleriyle hastalık belirlenmeye çalışılıyor.

Diyelim ki teşhis Asperger sendromu olarak kondu. Hangi türde ilaçlar kullanılacak? Asperger sendromunda psikiyatrik ilaçlar kullanılır ve bu ilaçlar kişilerin sorunlu davranışlarını tedavi etmeye yönelik ilaçlardır. Aşağıdaki gibi ilaç kullanım amaçlarını maddelendirebiliriz:

  • Sakinleştime ve öfke kontrölü sağlamak için,
  • Hiperaktiviteyi azaltabilmek için,
  • Uykusuzluğu azaltmak için.

Asperger Sendromunda Eğitimin Önemi

asperger sendromunda egitimin onemiAsperger sendromlu çocuklar genelde  ezber yeteneği konusunda oldukça başarılıdır. Asperger sendromlu çocuklar yaş ve eğitimin ilerlemesiyle okul yaşamını uyum sağlayabilir. Ama okuduklarını anlama konusunda ve verilen ödevin yapılması konusunda bazı problemler yaşayabilirler. Eğitim bu sendrom için büyük öneme sahiptir. Bu yüzden gerekirse sendrom sahibi çocuklar, bu sendroma yönelik okul ve özel eğitim merkezlerine gönderilmelidir. Asperger sendromlu çocuklar da normal eğitim alabilirler. Fakat iyi bir  öğretmen, psikolog ve anne-baba desteğinin sağlanmasıyla gerçekleşebilecektir.

Başarılı ve etkili bir eğitimle asperger sendromlu çocuklar problemlerini kendi başlarına çözmeyi başarırlar. Asperger sendromlu bireyler de sosyal ilişkilerde problemler yaşasa da kendi başlarına hayatlarını idame ettirebilirler.


Daha Fazla Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..