Sağlık

At Kestanesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Latince Hippocastanaceae adını alan at kestanesi ağacı ailesine ait olan ağaçlar, dünyanın birçok bölgesinde görülmektedir. Yaygın olarak sokaklarda, parklarda, günlük yaşamın içerisinde karşımıza çıkabilen bu ağaç türü, 30 metreden daha fazla uzunluğa sahip olabilmektedir. Geniş yapraklı bir ağaç olan at kestanesi ağacının yeşil ve dikenleri andıran çıkıntılara sahip meyveleri vardır. Bu meyvelerin içerisinden kestaneye benzeyen tohumlar çıkmaktadır. Bu ağaçların yaygın adının, meyvelerinin atlara özgü bir solunum yolu hastalığının tedavisi için kullanıldığı, Türkiye’den geldiği bilinmektedir. 

at kestanesinin faydalari

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir? 

At kestanesi faydaları oldukça fazla olan bir bitkidir. Alternatif tıpta uzun süredir kullanılan at kestanesi, günümüzde özellikle kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. En çok bilinen faydalarından biri kan akışını düzenlemesidir. At kestanesi yağı saç köklerine uygulandığında kan akışını hızlandırarak sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlar.

Bununla birlikte at kestanesi kremi de kozmetik ürünlerinde sıkça karşımıza çıkar. İçinde at kestanesi bulunan ürünler cildi sıkılaştırarak gözeneklerin küçülmesine yardımcı olmanın yanı sıra, yara izlerinin kaybolması için de kullanılmaktadır. Birçok kırışıklık karşıtı kozmetik üründe kullanılan at kestanesi, aynı zamanda varis tedavisinde de etkili olmaktadır.

at kestanesi sifa

Şifa Kaynağı At Kestanesi

At kestanesi, bacak ödemleri ve romatizma ağrıları için de etkili bir tedavi aracı olarak kullanılmaktadır. Zararlı güneş ışınlarından korunmaya yardımcı olan at kestanesinin birçok güneş kreminde kullanıldığı bilinmektedir.

Ayrıca hemoroid tedavisinde de etkin bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bütün faydaları bilimsel olarak kanıtlanamamış olan at kestanesi, alternatif tıpta uzun süredir kullanılsa da kullanmadan önce bir doktora danışmak faydalı görülmektedir. 

at kestanesi nasil kullanilir

At Kestanesi Nasıl Kullanılır? 

At kestanesi cilt tarafından kolayca emildiğinden ve deri altına nüfuz ederek etki sağladığından, genel olarak, cilde uygulanacak şekilde kullanılır. Birçok kozmetik ürününde kullanılan at kestanesini evinizde de çeşitli şekillerde kullanmanız mümkündür.

Bir miktar elma sirkesi ile birlikte, ezilmiş ve toz haline getirilmiş at kestanelerini karıştırdıktan sonra, güneş görmeyen bir yerde 23 – 25 gün bekleterek, bir at kestanesi kremi elde edebilirsiniz. Bu krem ağrıyan bölgelere uygulandığında ağrıyı dindirecektir.

Hemoroid tedavisi için ise, at kestanesi tozunu, ozon yağı, kantaron yağı ve kuşburnu ile kaynatarak, elde edilen lapayı bölgeye uygulayabilirsiniz. Ayrıca ezilmiş at kestanesi kabuklarının kaynatılarak süzüldükten sonra tüketilmesi, hazımsızlık, soğuk algınlığı, yüksek ateş gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..