DekorasyonEv Dekorasyon

Bahçe, Balkon ve Çatı Teraslı Evlerin Dekorasyonu için En Çarpıcı Öneriler

Hepimiz bazen şehir hayatının sıkıcılığından bunalıp kendimizi açık havaya ve yeşil bir ortama atıp, böyle bir yerde huzurlu ve sakin dakikalar geçirme özlemi yaşarız. Tabi ki de yoğun çalışma temposu içerisinde bunu yapabilecek zaman bulmak oldukça zor. Fakat bir çoğumuzun aslında hem yoğun iş temposu içerisinde bulunup hem de az önce bahsettiğimiz gibi bir ortamı uzak bir yere gitmeden yaşayabilme imkanı var. Nasıl yani derseniz; evlerimizdeki bahçe, balkon ve çatı terasını kullanarak tabii ki de. Neden mi derseniz buyurun sebebini beraber görelim.

sehir hayati

Bahçe, Balkon ve Çatı Teraslı Evlerin Avantajları

 

Şehir Hayatı ve Zamansızlık

Günümüz dünyasında her birimiz, iş ve ev arasında mekik dokur ve zamanın yetmediğinden yakınırız. İçinde bulunduğumuz bu iş düzeninden kalan vakitlerimizi, evlerimizde sağlamak zorunda olduğumuz düzen için ayırırız. Bunun sonrasında da açıkçası geriye çok ufak bir zaman dilimi kalıyor ki sevdiklerimizle birlikte keyifli vakit geçirip günün yorgunluğunu üzerimizden atabilelim. Bu anlar hepimizin gün içerisinde iple çektiği saatleridir. Evlerinde bahçesi veya balkonu olanlar ya da çatı teraslı evleri olanlar, bunları iyi değerlendirebilecek düzenlemeleri yaptılarsa, o ufak zaman dilimlerini, şehirden uzak bir mekana gitmiş gibi yaşayabilirler.

yesile ozlem

Yeşile Özlem

Her birimiz tüm bu koşturmaca içinde sıkışık ve soğuk plazalara, iş merkezlerine, bürolara tıkılıp kalıyor ve nefes almaya ihtiyaç duyuyoruz. Araştırmalar ortaya koyuyor ki her rengin biz insanlar üzerinde çeşitli psikolojik etkileri olduğu gibi yeşil rengin bize hissettirdiği huzur ve güven. Aynı zamanda sakinleştirici etkisiyle de ön plana çıkarak bize doğada duyduğumuz o mutluluğu hissettiriyor. Eğer eviniz çatı teraslı bir evse ya da bahçeniz veya balkonunuz varsa ve dekorasyonunu iyi yaptıysanız, sizin ona gitmeniz yerine doğanın o huzur veren yeşilliği sizin ayağınıza gelebilir.

huzurlu sakin yasam alani

Huzurlu ve Sakin Bir Yaşam Alanı

Tüm bu şehir hayatı koşuşturmacasının arasında eğer evinizde teras, ufak bile olsa bir bahçe veya balkonunuz var ise şanslısınız demektir. Şehir hayatından kısa süreli kaçışlardan ve yeşille geçici buluşmalardan çok daha fazlasına sahipsiniz demektir. Ufak dokunuşlar ile bu alanlarda özlemini duyduğunuz huzurlu ve sakin bir yaşam alanına kavuşabilirsiniz.

Bahçe, Balkon veya Teras İçin Çarpıcı Öneriler

İşe öncelikle bu güzel alanlarının ölçülerini, güneşi aldığı cepheyi hesaplayarak başlayın. Unutmayın ki evinizin bu alanları çok kıymetli ve siz ne kadar bu alanlara özenirseniz size katbekat mutluluk vereceklerdir. Öncelikle alanı tanıyın ve bu alandan nasıl daha fazla verim elde edebileceğinizi düşünün. Aşağıdaki bahçe ve teras dekorasyon fikirleri size ilham verecektir. Unutmayın, en güzel dekorasyon; mekanınızın elverdiği ölçüde, sizin keyif alabileceğiniz şekilde dizayn edebilmek ve doğallıktan faydalanmaktır.

teras oturma alani

Keyifli Oturma Alanları

Teras için mobilya seçiminde ilk düşüneceğiniz şey, alanı öldürmemek olsun. Çok büyük oturma grupları almak yerine alanınızın köşelerini kullanarak bir oturma alanı yaratabilirsiniz. Son dönemde artan minimalizm etkisiyle sıklıkla karşımıza çıkan ve maksimumda alanı kullanabilmemize olanak sağlayan, ahşap paletlerden yapılan oturma grubu yerleştirebilirsiniz. Alanınızın büyüklüğüne göre ölçüsünü ayarlamak ise size kalmış. Üzerlerine olabildiğince açık renkli minderler seçmeniz alanınızda ferahlık sağlayacaktır.

Bahçe, balkon veya teras gibi alanlarda sevdiklerimizle birlikte keyifli yemek yiyebilmek, bir şeyler içebilmek için herkesin erişebileceği bir konumda masa kullanmayı unutmayın. Bu masayı da oturma grubunuz için kullandığınız ahşap paletten seçebilirsiniz. Ancak tekerlekli olmasına dikkat edin ve masanıza hareket imkanı verin ki kullanım esnasında size destek olsun.

teras bitkiler

Bitkiler

Bitki yetiştirmek, bir nevi meditasyon ve insan psikolojisine olan faydaları yadsınamaz bir gerçek. Kendinize yarattığınız bu özel alanda, bitkiler hakkında küçük bir araştırma yapabilir, alanınızın güneş alma süresi, büyüklüğü, toprak yoğunluğu gibi faktörlerine göre bitki seçimi yapabilirsiniz. Olabildiğince alanınızı yeşillendirin, onlarla ilgilenmek, sulamak, büyüdüklerini ve size çiçek verdiklerini görmek size iyi gelecektir. Hafta sonu kahvaltılarınızda kullanabileceğiniz ve kolay yetişen maydanoz, biber, cherry domates, dereotu ekmeyi de düşünebilirsiniz. Mekânın uygunluğuna göre mis gibi kokan ağaçlardan ekebilir, havayı nasıl değiştirdiğine şahit olabilirsiniz.

Bu bitkiler için bahçe veya teras alanlarınızda büyük ahşap saksılardan tutun da, her boyutta ve şık modellerde bulabileceğiniz dekoratif saksı kullanabilirsiniz. Eğer tavana asabileceğiniz bir alan var ise makrome saksılıklar size hem alandan kazandıracak hem de mekana çok hoş bir esinti katacaktır.

balkon citi

Boş Kalan Duvarları Kullanın

Teras, balkon veya bahçe fark etmez, boş kalan duvarlar için şirin ufak çerçeveler asabilir veya son dönemlerde kolaylıkla her yerde bulabileceğiniz duvar çiti yerleştirebilirsiniz. Duvar çiti sarmaşık gibi bitkiler için çok rahat bir büyüme imkanı sağlayacak ve mekanınızı yemyeşil yapacaktır. Balkonlar için de duvarlara ahşap raflar yerleştirebilir ve saklama alanı yaratabilirsiniz.

makrome balkon susu

Ufak Dokunuşlar

Gelelim balkon, bahçe veya teraslarınızda kullanacağınız diğer ayrıntılara.Masa örtüsü; olabildiğince plastik malzemelerden uzak olacak şekilde keten veya pamuk bazlı kumaşlardan ve sevdiğiniz renklerden seçin.

Kullanıyor iseniz perde; stor perdelerden uzak duracak şekilde; ince, dökümlü tüller hatta sevdiğiniz soft renkli keten tülleri kullanabilirsiniz. Olabildiğince açık renkler kullanmaya çalışın ve bırakın güneş içeriye girsin.

Teras ve balkonlarınızda yere atacağınız kilim, dekorasyonunuzu tamamlayacak ve alana sıcaklık katacaktır. Kilim rengini biraz daha koyu tutabilir ve etnik desenli olan türleri seçebilirsiniz.

Uygun alanlara makrome balkon süsleri asarak ortama bohem bir hava katabilirsiniz.

bahce dekor aydinlatma mum

Aydınlatma

Aydınlatma konusunda yapılan araştırma sonuçlarında, bu konuda kadınların erkeklere göre daha hassas oldukları ve yaşam alanlarındaki aydınlatmanın ortama enerji, canlılık, düzenlilik ve pozitiflik gibi çeşitli duyguları hissettirdiği saptanmış. Aydınlatma, dekorasyonu tamamlayan en önemli etken.

Bahçe için toprak içine gömebileceğiniz, otomatik olarak yanan bahçe aydınlatmaları, sokak lambası havası katacak armatürler kullanabilirsiniz. Teras ve balkonlarınızda kötü hava koşullarına ve suya dayanıklı olan led aydınlatma, belirli alanı aydınlatma imkânı sağlan ve gözünüzü yormayacak aydınlatma armatürleri kullanabilirsiniz. Balkon veya terasınızın için lambader de kullanabilirsiniz. Bu konu biraz da sizin bu alanlarda hangi zamanlarda ve hangi faaliyetleri yaptığınız ile de ilgili.

Ana aydınlatmanın yanında bir de mum ışıklarından faydalanmayı unutmayın. Dış mekân için mumluklar hem içinizi ısıtacak hem de mekânınıza romantik bir ortam sağlayacaktır.

Minik yanıp sönen led ışıklar, yetiştirdiğiniz bitkilere dolanmış şekilde ortama sıcaklık katacaktır.

balkon katlanir masa

Ufak Balkonlar

Eğer minik bir balkona sahipseniz ergonomik masa ve sandalyeler imdadınıza yetişebilir. Balkonunuzun dış demirlerine sabitleyebileceğiniz ve istediğinizde açıp 2 kişilik bir yemek alanı yaratabileceğiniz masaları tercih edebilirsiniz.

Kullanmadığınızda iç içe geçirip rahatlıkla saklayabileceğiniz sandalyeleri, demirlere monte ettiğiniz masa ile birlikte kullanabilirsiniz. Yine balkonunuzun demirlerine monte edilebilen ufak saksılarda şirin bitkiler yetiştirebilirsiniz.

teras kapama

Balkon veya Teras Kapatma Fikirleri

Mekânınızı kötü hava koşullarından veya güneşten korumak için yapabileceğiniz bir diğer alternatif ise balkon veya terasınızın tamamını veya bir bölümünü kapatmak. Genellikle ahşap malzemelerin kullanıldığı bu yöntem ile balkon veya terasınızda geçirdiğiniz vakti uzatabilirsiniz. Alanınızın uygunluğuna ve sizin ihtiyacınıza göre pek çok alternatifi de mevcut. Ahşap balkon kapatma fiyatları tamamen kullanılan malzeme ve alanın ölçüsüne göre değişiyor ancak ortalama metrekare fiyatı 400 TL civarında diyebiliriz.

Teras ve balkon kapatma için çok çeşitli alternatifler mevcut. Tavan ve yan kısımları camdan oluşan cam kapatma sistemi, tavanın açılıp kapanmasına imkân veren kapatma sistemleri yanında bir de klasik ahşap teras kapatma sistemler ile mekânınıza uygun olacağını düşündüğünüz alternatifi seçebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta; mekânınıza uygun olması ve ışığı maksimum seviyede alabilmeniz. Ahşap kapama sistemlerinde yan kısımlara seperatör uygulaması; hem alanınıza değişik bir hava katacak hem de hava akışını kolaylaştıracaktır.

Balkon, teras veya bahçenizin sizin yaşamınızı daha keyifli hale getirmek için var olduklarını unutmayın. Kullandığınız mobilyalar ve dekorasyondan önce hem mekânınızı hem de kendinizi tanımanız, nelerin size iyi geldiğini, hangi renklerden hoşlandığınızı, hangi bitkilerin size iyi geldiğini bilmeniz ve bu alanlarda yapmaktan hoşlandığınız faaliyetler, konunun kilit noktasını oluşturmakta olup her bütçeye uygun ufak dokunuşlarla büyük değişiklikler yapabilirsiniz.

 


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..