Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
DekorasyonDekorasyon Fikirleri

Balkon Çiçekleri Nelerdir?

Günümüz hayat koşulları yüzünden birçoğumuz apartmanlarda yaşıyoruz. Ve bu şartlardan dolayı da bizler doğadan uzak bir yaşam sürmek zorunda kalıyoruz. Kendinize her an ulaşabileceğiniz, girdiğiniz zaman çiçek ve toprak kokularıyla karşılaşabileceğiniz bir alan yaratmak istemez misiniz? Evlerimiz içinde ama aynı zamanda da dışarıda olan, içerisinde huzur bulacağınız böyle bir alan yaratmak çok da zor değil aslında.

balkon bitki cesitleri

Balkon Saksı Bitkileri

Bu yer neresi mi? Tabi ki balkonlarımız! Bu ufak yaşam alanlarını çeşitli balkon saksı bitkileri ile kendi mini cennetinize çevirebilirsiniz. Hem gözünüze hem de ruhunuza hitap edecek birçok çiçek çeşidi mevcut. Bunlardan en çok tercih edilenlerden bazılarını sizler için derledik.

sardunya

1. Sardunya

Bu çiçek çeşidi hemen hemen bütün çiçek severlerin evlerinde bulunan bir tür. Bakımı kolay ve birçok rengi olduğu için oldukça fazla tercih ediliyor. Bu çiçeği edindiğinizde dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta var. Çok büyük olmayan bir saksıda torflu toprak kullanarak, aşırı sulamadan toprağını nemli tutacak şekilde, doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamanız ve nisan-mart aylarında toprağını değiştirmeniz yeterli. Ayrıca sardunya uzun ömürlü çiçek çeşitleri arasında üst sıralarda yer alıyor.

gardenya

2. Gardenya

Doğada yaklaşık 250 çeşit türü bulunmasına rağmen en çok bilinen ve tercih edileni beyaz renkli olan gardenyadır ve güzel bir kokuya sahiptir. Gardenyalar sabah güneşini çok sevmesine rağmen aşırı güneş ışığına maruz kalmayacakları bir konuma yerleştirip, toprağını düzenli sulamanız gereklidir. Dip not olarak beyaz gardenya çeşidinin “unutulmaz aşk” anlamını taşıdığını söylemek gerekiyor. Balkonunuzun hem renk hem de aşkla dolmasını istiyorsanız ilk tercihiniz gardenya olabilir.

begonya

3. Begonya

Farklı renklere sahip olan begonyalar minik ve çok çiçekli narin gövdeli bitkilerdir. Kökleri de küçük olduğu için küçük saksı ile başlayıp çiçeğiniz büyüdükçe saksınızı da büyütmeniz ve düzenli sulama yapmanız gerekmektedir.

menekse 1

4. Menekşe

Menekşe, otsu ve narin bir bitki olmasına rağmen eğer gerekli bakımını sağlarsanız uzun ömürlü olacaktır.

lale

5. Lale

Mitolojilerden tutun da Anadolu ve Orta Asya tarihine kadar birçok yerde adı geçen, güzelliği ile insanları kendine hayran bırakan bir çiçek çeşidi olan laleyi balkonlarınızın baş köşesine yerleştirebilirsiniz. Soğanlı bir bitki olan lale, sonbaharda dikimi yapılarak ilkbaharda açar ve bakımı da oldukça kolaydır.

kis cicekleri

Bunların dışında; kışın da balkonunuz çiçek açsın, rengarenk olsun istiyorsanız; daha dayanıklı çiçekler tercih edebilirsiniz. Kış balkon bitkileri arasında en çok tercih edilen türlere de beraber bakalım;

  • Sıklamen
  • Açelya
  • Kamelya çiçeği
  • Çuha çiçeği
  • Kasımpatı
  • Nergis
  • Sümbül

Balkonlarınızın dört mevsim rengarenk olmasını istiyorsanız, bu güzel bitkiler arasından seçim yapmanız yeterli olacaktır.


Daha Fazla Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..