Alışveriş RehberiGüzellik & Moda

Bulaşık Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırıcı gücünden birçok alanda faydalanıyoruz. Bulaşık makinesi de bu kolaylaştırıcı gücün bir hediyesi. Aldığımızda uzun yıllar kullanabildiğimiz bir beyaz eşya olan bulaşık makinesinin seçimi elbetteki önemli bir konu. Bu yazımızda bir taraftan bulaşık makinesi seçerken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna cevap verirken bir taraftan da bulaşık makinesi ile ilgili bulaşık makinesini kim icat etti gibi genel kültür bilgilerine de değineceğiz.

bulasik makinesi fiyatlari

Bulaşık Makinesinin Fiyatı

Kişisel marka ve renk tercihlerinizin dışında bir bulaşık makinesi seçerken bir makineye gereğinden fazla para vermemek için mutlaka fiyat ve özelliklerini araştırıp karşılaştırınız. Karşılaştırma yaparken markaları, özellikleri ve modelleri iyice incelemelisiniz. Farklı markaların benzer özellikler taşıyan bulaşık makinesi fiyatları segment olarak benzerlik gösterirler. Yerli ve yabancı markaların bulaşık makinesi fiyatları markaların kendi web sitelerinden incelenebileceği gibi, satış mağazalarından ve bu mağazaların web sitelerinden de rahatça erişilebilir durumdadır. Bulaşık makinesi seçimi yaparken insanlar genellikle en ucuz bulaşık makinesi hangisi diye araştırıp ona göre bütçe ayırmaya çalışırlar. Fakat aslında en ucuz bulaşık makinesi iyi özellikleri, iyi fiyata sunandır. Ayırdığınız bütçenin biraz üzerindeki fiyatları da dikkate alıp inceleyiniz, çünkü az bir farkla çok daha iyi bir makineye sahip olabilirsiniz. Ürün araştırmalarını yaparken bazı forum sitelerinden ya da bir arama motorundan faydalanabilirsiniz. Örneğin, sizin önceliğiniz fiyat ise bulaşık makinesi fiyatları yazarak arama yapabilir ve gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

bulasik makinesi program ozellikleri

Bulaşık Makinesinin Program Özellikleri

Bulaşık makinesi seçimi yaparken yıkama hızı, program içerikleri, kurutma gibi özellikleri incelemeyi unutmayınız. Enerji verimlilik sınıfı, su tasarrufu ve sessiz çalışma gibi özellikler de tercih sebebiniz olabilir.

bulasik makinesinin enerji sinifi

Bulaşık Makinesinin Enerji Sınıfı

Enerji verimliği sınıfları A, A+, A++ ve A+++ olarak adlandırılmıştır. Verimlilik ve tasarruf açısından A++ ve A+++ sınıfında yer alan bir bulaşık makinesi seçimi yapmanız faydalı olacaktır.

bulasik makinesi teknik servis

Bulaşık Makinesinin Teknik Servis Desteği ve Garantisi

Seçtiğiniz markanın bulunduğunuz adreste veya yakınında bir teknik servisi olup olmadığını öğrenmeyi unutmayın. Bir problem olursa adrese hizmet verip vermediklerini, garanti kapsamının detayını, makinenin rutin bakım ve temizliğiyle ilgili detay bilgilerini öğrenmeli ve faturanızla birlikte garanti belgenizi teslim alarak saklamayı unutmamalısınız.

bulasik makinesi olculeri

Bulaşık Makinesi Tipi ve Ölçüleri

Eğer bir ankastre bulaşık makinesi arıyorsanız, tüm ankastre ürünlerinin aynı marka olması hem görünüm hem de kalite açısından doğru olacaktır.Genel olarak bulaşık makinesi ölçüleri standarttır fakat set üstü veya ankastre bulaşık makinesi ölçüleri değişiklik gösterebilir. Bu nedenle makinenizin koyulacağı yerin ölçülerini muhakkak öğrenin. Ayrıca mutfağınızdaki diğer renkler de bulaşık makinenizi seçerken dikkat edeceğiniz noktalar olabilir. Standart bulaşık makinesi ölçüleri ise 60x60x85 cm idir.

bulasik makinesi rengi

Bulaşık Makinesinin Rengi

Beyaz eşya kavramı bildiğiniz üzere bir evdeki bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi eşyaların ortak adıdır. Günümüzde bu kavram yerini korusa da artık birçok farklı renkte buzdolabı, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi seçimi yapılabilmektedir.

bulasik makinesi mucidi

Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti?

Bulaşık makinesi ilk kez 1885 yılında Josephine G. Cochran isimli bir kadın tarafından patentlenmiştir. Cemiyet hayatı yoğun olan ve ev partilerinin çok moda olduğu dönemde zengin kesim kadınları, misafirlerin bulaşığını yıkamaktan usanmışlar ve birçoğu birer hizmetçi tutup bu işleri onlara yaptırmaya başlamışlar. Fakat hizmetçilerin dikkatsizliği güzelim mutfak takımlarının bir bir kırılmasına yol açınca çaresiz kalmışlar. İşte Bayan Cochran bu dönemde icat ettiği bir makine ile adeta devrim yapmış ve patentini almıştır. Bayan Cochran’ın buharlı treni icat ettiği öne sürülen John Fitch’in soyundan gelmesi de bir avantajdı tabi.

bulasik makinesi ilk

İlk Bulaşık Makinesi

Basit bir devir daim sistemini kullanan bu ilk makineye, iki silindir yardımıyla su ve sabun pompalanıyor ve emici silindirler yardımıyla da çekiliyordu. Günümüz teknolojisinde sessiz çalışma, su ve elektrik tasarrufu, akıllı programlanma gibi birçok özellik hayatımızı kolaylaştırıyor ve aynı zamanda bulaşık makinesi fiyatları konusunda farklılıklar ortaya çıkarıyor.

Seçeceğiniz makinenin tüm isteklerinizi karşılaması dileklerimizle…

 


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..