TeknolojiTeknolojik Bilgiler

Çalınan Mac Nasıl Bulunur?

Kendinize bir Mac bilgisayar aldınız ve bu bilgisayar artık hayatınızın önemli bir parçası olacak. Kişisel verilerinizi işlemenin ve günlük kullanımınızın yanı sıra iş ile ilgili projelerinizin taslaklarını hazırlamanız gibi sebeplerden dolayı artık bu bilgisayar eliniz ayağınız gibi ve sizin için vazgeçilmez bir unsur haline geliyor. Bu yüzden Mac bilgisayarınız çalınırsa nasıl bulacağınızı düşünmek ve bunu araştırmak sizin için çok doğal bir eylem haline geliyor. Umarız ki hiç böyle bir şey yaşamazsınız fakat Mac bilgisayarınız çalınırsa neler yapabileceğinize bir göz atalım.

mac bilgisayar

Çalıntı MacBook Sorgulama

Çalınan Mac bilgisayarınızı sonrasında bulabilmeniz için Mac’ imi Bul (Find My Mac) özelliğini önceden aktif etmiş olmanız gerekiyor. iCloud sisteminin önceden beri çevrim içi arama sağladığı bu özellik son yapılan güncellemelerle geliştirilerek çevrimdışı arama yapmanıza bile olanak sağlıyor. Mac’ imi Bul (Find My Mac) özelliği nasıl aktif edilir ve bu özelliği kullanarak çalıntı ve kayıp Mac nasıl bulunur gelin birlikte adım adım öğrenelim.

mac bilgisayar nasil bulunur

Find My Mac (Yeni Adıyla Find)

Birçok farklı kaynakta eski sürümlere yönelik bilgileri görebilirsiniz fakat biz size en güncel bilgileri sunacağız. Son gelen güncellemelerle birlikte macOS Catalina Mac bilgisayarlara bazı yeni özellikler ve değişiklikler sundu. Yeni güncelleme ile birlikte çalınan ve kayıp durumundaki cihazı aramayı sağlayan uygulamalar “Find My iPhone”, “Find My Mac” gibi isimler yerine tek bir isim altında birleştirilerek “Find” yalnızca “Bul” ismine kavuştu. “Bul” uygulaması sadece isim olarak değil işlevsel olarak da değişerek çevrimdışı aramaya imkan veren bir teknolojiye yükseltildi.

Çevrim içi Arama

  • Hücresel Veri
  • Wi-Fi

Çevrimdışı Arama

  • Bluetooth Sinyalleri

Eski bul özelliğinde yalnızca hücresel veri ve Wi-Fi üzerinden konum bilgilerinize erişebiliyorken yeni çevrimdışı arama teknolojisinde sizinle paylaşılmasa da diğer Apple cihazların Bluetooth sinyalleriyle arama yapılabilmesine olanak sağlıyor.

“Bul” özelliğini aktif etmek için yapmanız gerekenler

  1. Sistem Tercihleri’ ne giriş yapıyorsunuz,
  2. Güvenlik ve Gizlilik sekmesine ilerliyorsunuz,
  3. Konum Servisleri’ ni seçiyorsunuz,
  4. Burada ekranın alt kısmında solda “Değişiklik yapılmasını engellemek için kilidi tıklayın” seçeneğini kullanarak kilidi açıyorsunuz,
  5. Artık “Bul” uygulamasına konum servislerine erişim için izin verebilirsiniz.

calinan mac bilgisayar nasil bulunur yontemi

Mac’imi Bul (Bul Özelliğini) Kapatma

Telefonunuzu buldunuz ve sıfırlamak istiyorsunuz. Bul uygulamasının açık olmasından dolayı telefonu sıfırladığınız takdirde güvenlik engelleriyle uğraşmak istemiyor ve “Bul” özelliğini kapatmak istiyorsunuz diyelim. Bir önceki başlıkta verilen adımları takip ederek bu kez “Bul” uygulamasının konum servislerine erişimini kısıtlayabilir ve “Bul” özelliğini kapatabilirsiniz.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..