İş DünyasıKişisel Gelişim ve Motivasyon

Coco Channel ve İlham Veren Hikayesi

'Eğer kanatlarınız olmadan doğduysanız, onların büyümelerini engellemeyin.'

Bu başarı öyküsü öylesine şaşırtıcı detaylarla dolu ki; hayran kalmadan duramayacaksınız. Sıfırdan başlayan ve vizyonu ile adeta kadın dünyasına yepyeni davranışlar aşılayan Coco Channel’i yakından tanıyalım.

Coco Channel Kimdir?

Gabrielle Bonheur Chanel Fransa’da 1883 yılında doğmuştur. Annesi vefat ettikten sonra babası onu ve kardeşlerini yetimhaneye terk etmiştir. Yetimhanede gönüllü olarak çalışan rahibe bakıcıları tarafından Chanel’a dikiş dikme işi öğretilmiştir.

‘Eğer kanatlarınız olmadan doğduysanız, onların büyümelerini engellemeyin.’

Yetimhaneden çıkmasının ardından gündüzleri subay giysileri diken bir dikim evinde, geceleri ise küçük mekanlarda şarkıcılık yaparak geçimini sağlamıştır. Coco lakabı ona şarkıcılık yaptığı yıllarda seyircileri tarafından takılmıştır.

markaya dogru adim adim

Marka Olmaya Adım Adım

1908 yılında bir bodrum katında dükkan açmıştır ve tasarımlarını satmaya başlamıştır. Paris’te ilk mağazasını 1910 yılında açmış ve şapka tasarımlarını satarak işe başlamıştır. Sade ve pratik çizgileri korurken kendi yorumunu da ekleyerek neredeyse maskulen tarzda sayılabilecek parçalar tasarlayıp diken Coco Channel, zamanla yeni mağazalar açarken kıyafet dikimine de başlamıştır.

‘Moda, ciddiyetle oynanması gereken bir oyundur’

Kendi tarzından ödün vermezken aynı zamanda sürekli olarak tarzını geliştirmiş ve adından sıkça bahsedilen muhteşem aksesuarlarıyla devrinin moda ikonu olmuştur. Şıklığı ve rahatlığı vazgeçilmez yapı taşı olarak gören Coco Chanel sözleri ile de kendisini yansıtmaktan vazgeçmemiştir.

‘Lüks dediğiniz şey rahat da olmalı, eğer rahatsızsa o lüks değildir’.

Rüzgarlı bir günde bir forma üzerinden yine kendi tasarımını yapmış ve giymiştir. Bu elbise moda takipçilerinin yoğun ilgisine maruz kalınca dönüm noktası yaşayarak ünlenmiş ve yolu açılmıştır.

chanel ruzgar

 ‘Benim şöhretimin temelleri aslında bir gün Deauville’de hava soğuk diye üzerime geçirdiğim eski bir formaya dayanır’

1919 yılında sevgilisinin vefatı üzerine siyah renk ile yasını temsil etmeye karar vermiştir. Meşhur küçük siyah elbiselerini imzalamıştır.

Coco, pantalonları kadınların da giyebileceğini ispatlamış, kısa saçları ile toplum önüne çıkarak uzun saç kuralını yıkmıştır. Rus bir parfümör ile tanışmasının ardından yeni fikirler kazanmış ve uzun araştırmaların ardından 10 parfüm örneği ürettirerek aralarından 5 numaralı olanını seçmiştir. Coco 5… Coco 5 günümüzde dahi en çok satan parfümler arasındadır.

chanel no 5

Uğurlu Rakam

5 rakamı onun için uğurluydu ve tasarımlarını 5 şubat, 5 Ağustos tarihlerinde sergilerdi. Coco Chanel parfüm grubu ses getiren ve çok beğenilen kokular arasında olmuştur.

1925 yılına gelindiğinde hâlâ efsanevi görülen Chanel takım elbisesini sunmuştur. Devrimsel nitelikli bu tasarımları ile dünyayı üst üste şaşırtırken modada sürekli yeni limanlara gidilebileceğini ispatlamıştır. Kadınların hem konforunu hem de şıklığını düşünerek onları korse zorunluluğundan kurtarmış, saçlarından şapkalarına dek onlara yeni fikirlerini vermiş ve devrim niteliğinde ses getiren işlerinin baş kahramanı olmuştur. Baletlere ve oyunlara kostümler hazırlamıştır. Sıra dışılığı her zaman şıklıkla birleştirerek siyah rengin gece elbisesi olmak için ne kadar uygun olduğunu bütün modacılara göstermiştir.

chanel stil

Kalıcı Olabilmek

Coco Chanel, hayat hikayesi ile moda severler başta olmak üzere bir çok yüreğin ilgisini çekmektedir. Meşhur tasarımcı hakkında onlarca biyografi yazılmış ve yakın arkadaşı Edmonde Charles Roux’a ait bir kitap olan ‘Chanel ve Onun Dünyası’ çok okunanlar arasında olmuştur. Aynı zamanda Coco Chanel film konusu olarak da hayatından söz ettirmiştir. Kadınları süs bebeği gibi giydirmeye karşı çıkan Chanel’ın hikayesini anlatan film ‘Coco Chanel’den Önce’, 2009 yılında izleyicilerin karşısına çıkmıştır.

‘Moda geçicidir. Kalıcı olan ise stildir’

Time dergisinde ismini “Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi” listesine ekleten tek moda tasarımcısı olan Chanel, No.19 isimli parfümünü doğum günü olan 19 ağustos 1970’de piyasaya sürdükten kısa bir süre sonra hayata veda etmiştir.

İlham veren daha fazla hikâye için web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın!


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..