DekorasyonEv Dekorasyon

Dar ve Uzun Bir Salon Nasıl Döşenir? 

Emlak sektörünün günümüzde geldiği nokta, inşaat firmalarını ilk bakışta dar ve kullanışsız görünen alanları, pragmatik çözümler üreterek olabildiğince uygun şekilde kullanmaya yönlendiriyor. Bu da sizlerin küçük odaları olan veya salonu uzun ama dar olan dairelerle daha sık karşılaşmanıza sebep oluyor. Sizlere bu yazımızda küçük oda nasıl dizayn edilir, dar ve uzun bir salonu nasıl daha kullanışlı ve ferah bir hale getirirsiniz anlatmaya çalışacağız.

dar uzun salon illuzyon

Küçük İllüzyonlar

Dar ​​​​​​mekanları geniş göstermek için basit ama en etkili çözüm, küçük göz yanılgılarını kullanmanız olacaktır. Duvarlarda kullanacağınız açık ton renk seçimleri, hem bulunduğunuz odayı daha geniş gösterecek hem de sizlere daha ferah bir ortam sunacaktır. Oda ve salon kapılarının girişlerine eşya yerleştirmeyip, oda içerisinde gerçekleştireceğiniz asimetrik bir yerleşim planı, bulunduğunuz ortamı olduğundan daha geniş olarak algılamanızı sağlayacaktır.

dar salonlar icin dekorasyon tablolar

Duvarları Kullanın

Asimetrik bir yerleşimle kullanacağınız tablo ve resimler, duvarlarınıza derinlik kazandıracaktır. Bunun için kabartmalı duvar kâğıtları da kullanabilirsiniz. Kullanacağınız raflarsa hem sizlere daha fonksiyonel bir ortam sunacak hem de optik illüzyonu bir adım ileriye taşıyacaktır. Raf yerleşimlerini yine asimetrik yapmayı unutmayın.

bolunmus dar uzun salon

Salonu Bölün

Uzun ve dar bir salonu geniş göstermek için L tipi bir koltuk veya bir mobilya takımı ile ikiye ayırabilirsiniz. Bu hem size daha kullanışlı alanlar oluşturacak hem de bir araya topladığınız mobilyalarınız salonunuzda birden fazla odak noktası oluşmasına imkan sağlamış olacaktır. Salonunuzu bölmek için kitaplık veya paravanda kullanabilir, mobilyalarınızın altına sereceğiniz farklı renk halılarla bölümleri daha belirgin kılabilirsiniz. Aynı şekilde eşyalarınızı duvarlara yakın bir şekilde yerleştirmektense, salonunuzun orta kısmına doğru yerleştirmeniz daha kuvvetli odak noktaları oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.

dar ve uzun salonlar icin tasarim tablolar

Aydınlatma

Aydınlatmada kullanacağınız sıcak renkler hem gözünüzü dinlendirecek hem de bulundukları ortamı olduğundan daha ferah kılacaktır. Salon ve oda köşelerinde lambader kullanmayı da ihmal etmeyin. Yine aydınlatmada kullanacağınız farklı tonlar bulunduğunuz ortamda birden fazla odak noktası oluşturmanıza imkan sağlayacaktır. Bunu salonunuzu bölerken de kullanabilirsiniz.

koyu perde acik renk tul

Perdeler ve Tüller

Perdeleriniz için seçeceğiniz koyu renk perdeler odanızın derinlik hissini arttırırken seçeceğiniz açık renk tüllerle daha uyumlu görünecek ve bulundukları ortama farklı bir hava katacaktır.

dar ve uzun salonlar icin tasarim

 

Aksesuarlar

Duvarlarınızla uyumlu bir renkte açık tonlarda bir televizyon ünitesi seçmeniz üzerine yerleştireceğiniz koyu renk biblo ve saksılarla daha uyumlu gözükmesini sağlayacaktır. Yine salonunuzu ve odalarınızı tavandan sarkacak saksılarla daha canlı ve sıcak bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Oturma guruplarında ağır ve hantal masalardansa, küçük ve fonksiyonel puf ve sehpalar tercih etmeniz sizlere daha kullanışlı bir alan sağlayacaktır.

 


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..