İş DünyasıKişisel Gelişim ve Motivasyon

Depresyonla Baş Etmenin 3 İlham Veren Yolu

Depresyonla Baş Etmenizi Sağlayacak İlham Veren Öneriler...

Depresyonla baş etmek bir makale ile sağlanacak kadar kolay bir iş değil, farkındayız. Ancak izlediğiniz bir film, dinlediğiniz bir şarkı veya birisi hakkında okuduğunuz ilham verici bir hikaye en azından daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Bu mini listeyi de böyle bir temenni ile hazırladık!

Başarıyı hedefleyen insanlara, hem ilişkiler, hem iş hem de sosyal yaşam açısından ilham veren filmler, bu filmlere ilham veren kişiler ve aynı zamanda bir çıkış noktası arayan bu insanlara ilham veren kitaplar vardır. Hayat biçimimiz veya seçimlerimiz sonucu bazı olaylarla karşılaşırız ve mücadele etmemiz gerekir. İşte bu süreçte kaynağını iç dünyamızdan aldığımız bir ilhama ihtiyaç duyabiliriz. Pek çok kişinin en çok ilham verici bulduğu film, müzik ve kişilerden sizin için seçimler yaptık.

etkili insanlarin yedi aliskanligi

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı (Stephen R. Covey)

Kurumsal yönetim konusunda tecrübelerini her kesimden insanın anlayabileceği bir dille anlatıyor Stephen R. Covey. Aynı zamanda hayatında benimsediği, kendisine istikrar ve başarı getiren ilkeleri de masaya yatırıyor. Başarıya ulaşmak için sadece çabalamak değil, çabanın  altında yatan bakış açısı hakkında ufkunuzu genişletebilecek bir eser.

men of honour

Men of Honour (Onurlu Bir Adam)

Cuba Gooding Jr. (Er Carl Brashaer) Birleşik Devletler donanmasının ilk Afro- Amerikalı başdalgıcıdır ve film onun gerçek hayat hikayesine dayanmaktadır. Donanmada Afro- Amerikalı asker istemeyen ordu yönetiminin türlü engellemelerine meydan okuyarak mezun olmayı başarır ancak, görev sırasındayken bir kaza sonucu bacağını kaybederek çok sevdiği görevinden ayrılma tehdidiyle karşı karşıya kalır. Son derece ağır olan dalgıçlık kıyafetinin içinde protez bacağıyla on adım atabilirse mesleğine devam edebilecektir. Bu arada donanma okulundaki eğitmeni (Robet De Niro) bu zorlu yolda en büyük destekçisi olacaktır.

david burns

David Burns

Çağımızın en büyük sorunlarından birisi depresyon. Depresyon; ilişkilerimiz ve sosyal yaşamımız yanı sıra başarı ve motivasyonumuza da düşüren en önemli faktörlerden biri. Dünyada her yaş grubundan ve meslekten pek çok insan depresyon ile mücadele ediyor. Bilim dünyasında psikolojiyi halka sevdiren kişi olarak tanınan bilim insanı David Burns, yazdığı “İyi Hissetmek” isimli kitapla, insanlığa depresyona bakış açısı konusunda bir kırılma yaşattı.

Burns, Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirip psikiyatri alanında uzmanlaştı. Daha sonra ise Psikiyatr Ana Bilim Dalında uzman olarak görev yapmaya başladı. Burns, insanları iyileştirme ülküsüne hayatını adadı ve bu ülküsüyle daima övünen bir bilim insanı oldu. Burns, sadece kendi hastalarına ulaşmakla yetinmeyip ses kayıtları ve kitapları ile tüm hastalara ulaşmaya hatta diğer uzmanlara da yardımcı olmaya çalışmasıyla büyük övgü aldı.

David Burns’ ün Panik Atak ve İyi Hissetmek isimli kitapları ülkemizde de en çok satanlar listesine girdiği gibi insanlığın depresyona bakışını değiştiren İyi Hissetmek kitabı ile de tüm dünyada psikoloji ve psikiyatri alanında tüm uzmanlarca tavsiye edilen bir kitap haline gelerek, milyonları aşan bir satış adedine ulaşmıştır..Aynı zamanda David Burns, üstün başarılarından ötürü 2002 yılında Bilişsel Davranışçı Terapistler birliğinden bilime katkı ödülü almaya hak kazanmıştır.

Hayatınıza anlam katan ve size ilham kaynağı olabilecek başarılarınızla dolu günleriniz olsun.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..