Geyik

Dinazorlar Buraya! Survivor Mı Wipeout Mu?

Wipeout Asuman Krause ile 2009 yılında Türkiye ekranlarında yayınlanmaya başlayan ve o zamanların rekabet ve eğlence severlerini ekran başına toplayan bir programdı. Wipeout Türkiye yarışmasının çekimleri Arjantin’de yapılmaktaydı.

Özellikle sunucusu Asuman Krause sempatik ve içten tavırları ile yapımcılarının tabiriyle ‘Tv izlemiyorum’ diyen kitleleri dahi ekrana bağlamayı başarmıştı. Bir süre sonra çeşitli açıklamalar eşliğinde sevilen yarışma parkurları ve eğlenceli yarışmacıları ile  sevenlerine veda etti.

Survivor ise 2005 yılında hayatımıza giren ve tam 13 sezondur ekranlarda devam eden bir yarışma. Acun Ilıcalı eşliğinde ilerleyen Survivor 2020 yılında da hareketlilik oranının artması ve içeride dönen mevzuları nedeniyle Türkiye’de önemli bir çoğunluğun takibinde ilerlemekte.

Ara sıra rastlıyoruz, ‘Wipeout vardı ne oldu ona’ diyenlere. Peki, nasıldı bu Wipeout, yıllar önce bitmesine rağmen nasıl hala anılıyor gelin hep beraber bakalım 🙂

Wipeout Parkurları 

Wipeout yarışma parkurları, ilk bakışta eğlenceli görünen ve çocuk oyuncaklarını andıran sevimli görüntülere sahip parkurlardı.

Lakin bu çocuk oyuncağı betimlemesi yersiz bir betimleme olarak kalıyordu. Nefes nefese parkuru tamamlamaya çalışan yarışmacılar, elenenler, parkur sonucunda konuşamayacak hale gelenler bunu ispatlıyordu ekran başındakilere.

Peki, Wipeout’u sevdiren diğer etkenler neydi? Tabii ki Asuman Krause’nin sempatik sunuculuğu. Asuman Krause, yarışmacıların başlarına gelen parkur kazaları esnasında yaptığı yorumlarla sahnelere dikkat çekmeyi bilen ve kendisini izlettiren bir yaklaşıma sahipti.

Survivor ve Wipeout Ne Kadar Benziyor?

Yarışmalar parkur yarışması olunca ve insanların fiziksel kuvvetine dayanan yarışma performansları gerekince elbette iki yarışma arasında da benzerlikler bulunuyor. Ancak Survivor yarışmalarının aç kalma ve ödül alma seramonileri Wipeout’ta yer almıyordu bunu da belirtelim. Wipeout 1. olana para ödülü verilen bir yarışmaydı. Ancak parkurların eğlence seviyesinin Wipeout’ta daha yüksek olduğunu pek çok izleyen tarafından dile getirilmişti. O dönemlerde herkes katılmak isterdi, para için olmasa bile eğlenmek için…

İki Ayrı Formatın Benzer Yanları

  • İki yarışmada da Türk Yunan takımları karşılaşması olmuş ve rekabet üst düzeyde izleyiciye sunulmuştur.

  • Her iki yarışmada da deniz aşırı memleketler tercih edilmiş ve su oyunlarına yer verilmiştir.

  • İki yarışmada da olağan dışı konseptlere yer verilen özel programlar yer almıştır.

  • Ve tabii ki son ve en önemli ortak nokta; rekabet olmuştur. Her iki yarışmada da yarışmacılar bir diğerini geçmek için elinden gelenin fazlasını yapmaya hazır halde yarışmışlardır.

 

  • Akıllarda kalan eğlenceli görüntüleri nedeniyle bir kez daha dönüp izlemek isteyenler için antik mısırlı yarışmacı ile Asuman Krause’nin tanışmasıyla başlayan acemi parkuru bölümüne ait kısa bir parçayı şuraya bırakıyoruz;

 


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..