Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerSağlık Haberleri

Doğru Bilinen 10 Koronavirüs Yanlışı

Tüm dünya evine kapanmış, gençler Tiktok’ta, yaşlılar Facebook’ta gezinirken, ekonomiler durmuş, sokaklar boşalmış, insanlar hastanelerde can derdine düşmüş durumda. “Ne yapacağız şimdi? Nasıl korunacağız?”diye düşünürken, yalan yanlış koronavirüs haberleri özellikle sosyal medyada aldı başını gidiyor. Uzmanlar 7/24 önlemleri ve yapılması gerekenleri anlatmaya çalışadursun, komplo teorileri ve kaotik haberler de oldukça fazla. İşte kimilerinin inandığı ama yanlış koronavirüs haberleri:

“Basit bir grip!”, “Evde yapılabilecek tedavi yöntemini ben göstereyim!”

İnanması güç ama bu sözlerin sahipleri devlet yönetiyor! Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ve Venezuella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun tüm dünyada binlerce can alan virüse karşı aldıkları tutum son derece sakıncalı bulundu ve eleştirildi. Normalde dünya liderlerinin paylaşımlarına karışmayan Twitter ve Facebook’ta böyle düşünmüş olacak ki, iki liderin koronavirüsle ilgili verdikleri yanlış bilgiler içeren paylaşımlarını sildi.

“Virüs laboratuvar ortamında üretildi.”

virüs laboratuvar ortamında uretildi

Tarifini de verseler bari biz de evde kendi imkanlarımızla anti virüsünü yapsak! Ülke insanı olarak komplo teorilerine bayılıyoruz. Bu da yanlış koronavirüs haberleri için harika bir ortam hazırlıyor. Uzmanlar bunun imkansız olduğunu söylese de “hayır!” diyen ve ısrarla insan eliyle üretildiğini söyleyen azımsanmayacak bir kesim var. Koronavirüsün insan eliyle oluşturulduğuna dair henüz bilimsel bir kanıt yok. Şimdiye dek yapılan çalışmalar virüsün doğal yollarla geliştiğini ve insana bulaştığını gösteriyor.

Koronavirüs aşısı geliştirildi.Ama bilerek piyasaya sürmüyorlar.

koronavirüs asisi gelistirildi

Koronavirüs haberleri son dakika” komplo teorisi sevenler bu başlığı beğendi! Aşı geliştirmek bir süreçtir. Hayvan denekler üzerinde çalışmalar başlıyor; daha sonra aşama kat ederek insanların kullanımına uygun hale getiriliyor. Bu da yasal süreçler göz önüne alındığında 18 aydan önce mümkün görünmüyor. Yani ortaya çıkmasının üzerinden 3-4 ay geçmiş bir virüs için “Koronavirüs aşısı geliştirildi” demek gerçekçi olmuyor. “Yok, ben inanmam. Kesin ip var.” diyorsanız siz bilirsiniz.

“Evcil hayvanlar tehlikeli! Koronavirüs bulaştırıyorlar.”

evcil hayvanlar tehlikeli

Bu iddiayı dillendirip yayan da ne bileyim! Evlerimizdeki can dostlarımızdan bizlere virüs bulaştığına dair bilimsel bir kanıt yok. Bulaşsa bulaşsa onlardan ancak sevgi bulaşır. Fakat Belçika’da bir kedinin sahibinden koronavirüs kaptığı açıklandı. Yani kediler çok dikkatli olmalı! Temas etmememiz ve sosyal mesafeyi korumamız gereken evcil hayvanlar değil insanlar olmalı.

“Nefesimizi 10 saniye tutabiliyorsak koronavirüse yakalanmadık demektir.”

nefesimizi 10 saniye tutabiliyorsak koronaviruse yakalanmadik demektir

Evet! Tıp eğitimleri, akademik araştırmalar, laboratuvar çalışmaları, günde binlerce kişiye yapılan koronavirüs testi, tomografiler vs. hepsi boşuna! Yapmanız gereken çok basit: 10 saniye nefesini tut ve “Korona mısın, değil misin?” anla! Keşke o kadar kolay olsa. Koronavirüs taşıyıp taşımadığınızın cevabını sadece uzmanlar verebilir.

“Koronavirüs ile ilgili gizli belgeler bana ulaştı.”

koronavirus ile ilgili gizli belgeler

Evet, o kadar gizli ki herkese ulaşmış! Sosyal medyada, WhatsApp gruplarında bu “gizli” belgeler paylaşılıyor. Oysaki adı üstünde, belgelerin “gizli” olması gerekirdi değil mi! Nerede bu belgeler, kim yayınlamış, kaynağı belli mi? Değil. Artık bu sahte gizli belgelerin hangi kafayla ve ne amaçla hazırlandığını herkesin hayal gücüne bırakıyoruz. Koronavirüs ile ilgili alınan tüm kararlar ve tedbirler resmi olan kaynaklardan zaten herhangi bir gizleme olmadan yayınlanıyor. Buralara kulak vermek yeterli.

“Korona sadece yaşlı insanları etkiler.”

korona sadece yasli insanlari etkiler

Uzmanların “65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olan kişiler daha da dikkat etmeli.” önermesi bazı kişiler tarafından o kadar yanlış anlaşıldı ki 65 yaş altı kendini sokaktan sakınmadı. Gençler birbiriyle buluşmaya devam etti. Hatta hem kızıp, hem üzüldüğümüz, yaşlı vatandaşlarımızı rencide eden görüntüler çekildi, servis edildi. Oysa virüsün yaş sınırı yok, herkesi etkileyebilir. Tek sorun, yaşınız ileri ve kronik rahatsızlığınız varsa hastalığı daha ağır geçiriyorsunuz.

“Bir antibiyotik alsam geçer.”

antibiyotik alsam gecer

Hayır geçmiyor! Antibiyotikler bakterileri yok eden ilaçlardır. Korona bir virüs olduğu için antibiyotikler maalesef etkili değil. Doktor tavsiyesi dışında antibiyotik kullanılmamalı.

“Yazın gelmesiyle birlikte koronavirüs bitecek.”

yazin koronavirus bitecek

Keşke öyle olsa tabi ama… Her ne kadar yaz aylarının gelmesiyle virüsün etkisinin azalmasını bekleyen ve bunu söyleyen uzmanlar olsa da bu konunun bilimsel bir dayanağı yok. Yani havalar ısınınca bile tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

Koronavirüs ile ilgili doğru bilgiyi nereden alacağız?

koronavirus ile ilgili dogru bilgi

Virüsle yatıp, virüsle kalkınca bilgi kirliliği de kaçınılmaz oluyor. Özellikle WhatsApp, Facebook veya Twitter gibi sosyal medya üzerinden yayılan yanlış koronavirüs haberleri düşünmeden paylaşılabiliyor. Üstelik ilk paylaştıklarımız annemiz, babamız, sevdiğimiz insanlar. Bu tip haberler ne yazık ki üzücü sonuçlara neden olabiliyor. Paylaşmadan önce doğruluğundan emin olmak gerekir. Bunun için de haberin kaynağına bakmanızda yarar var.


Daha Fazla Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..