HaberlerSağlık Haberleri

Dünya Sağlık Örgütü Covid-19’un Kaynağını Açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19’un kaynağını açıkladı. Son dakika haberlerine bomba gibi düşen olayın detaylarına geçelim.

Ekran Resmi 2020 05 09 00.26.18

Hedefte Çin Var

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsün Çin’in hayvan pazarlarından yayıldığını ve kaynağının ise yarasalar olduğunu açıkladı. Açıklamaya göre hayvan pazarları virüsün yayılmasında etkin rol oynarken, virüs yarasalardan doğal yollarla bulaşmaya başladı.

Ancak bilim insanları, söz konusu virüsün nasıl yayıldığı ile ilgili net bir görüşe sahip değil. Virüsün hayvanlardan mı bulaştığı yoksa pazarı ziyaret eden insanların mı virüsün yayılmasında etkin rol oynadığı henüz netlik kazanmadı.

DSÖ, uzun zamandır tartışılan bir konuya açıklık getirdi. Koronavirüsün kaynağı uzun zamandır tartışılıyordu. Çin’in Vuhan şehrinden tüm dünyaya yayılan virüs ile ilgili açıklama, kamuoyunu şaşırtmadı. En başından beri tahmin edildiği gibi virüsün kaynağının yarasalar olduğu da doğrulanmış oldu.

Ekran Resmi 2020 05 09 00.28.06

Trump da Hedef Göstermişti

Vuhan kentindeki vahşi hayvan pazarlarında hızla yayılan virüs, daha önce Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın da gündemine gelmişti ve Trump da bu konuya dikkat çekerek Çin’i hedef göstermişti. İddiaların dozunu artıran Trump, virüsün Vuhan’daki bir laboratuvarda üretildiği iddiasını ortaya atıp tartışmaların odağı haline gelmişti.

Bu konuyla ilgili de açıklamalarda bulunan DSÖ, Amerika’nın iddia ile ilgili hiç bir kanıt sunmadığını vurguladı. Çin hükümeti ise iddiaların başından beri bu eleştirilerin siyasi olduğunu savunuyor ve iddiaları net bir dille yalanlıyor.

DHA

 


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..