Eğitim HaberleriHaberler

Eğitimde Dijital Göçmenler, Dijital Yerliler ve Araftakiler

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada uzaktan eğitim uygulamasının kullanılması, zorunlu bir seçenek haline geldi. Ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı EBA (Eğitim Bilişim Ağı) platformu üzerinden farklı kanalları kullanarak milyonlarca öğrenciye eğitimin ulaşmasını sağlıyor. İnternet kanalından öğrencilere eğitim programları ulaştırıldığı gibi internete erişim imkanı olmayan öğrencilere de televizyon üzerinden eğitimlere erişim imkanı sağlanıyor. Bu şekilde, uzaktan eğitim öğrencilerin eğitim sürecinden kopmamasını sağlıyor.

Dijital Vatandaşlık!

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Berna Güloğlu’ na göre isteyerek olmasa bile çocukların uzaktan eğitim sistemiyle erken tanışmaları onların yararına olacak. Güloğlu, yapay zeka ve robotik kodlamanın sık sık gündemimizde olduğu bir ortam içerisine ve dijital bir dünyaya doğan Z ve alpha kuşağı için eğitimlerin zorlu bir şekilde geçmediğini, zorlanan kesimin teknolojiyle sonradan tanışmış olan Y kuşağı ebeveynler olduğunu söylüyor.

Güloğlu’nun bahsettiği teknoloji ile sonradan tanışma ve teknojiinin içerisine doğma olguları bizlere dijital vatandaşlık olgusunu hatırlatıyor. Evet, yanlış duymadınız, dijital vatandaşlık! Dijital dünyanın yerlisi misiniz yoksa dijital dünyaya sonradan mı geldiniz? Dijital göçmenler ve dijital yerliler kavramları aslında oldukça üzerinde yazılar yazılmış ve araştırmalar yapılmış kavramlar. Peki nedir dijital yerli ve dijital göçmen, bu bireyleri birbirinden ayıran özellikler nelerdir, gelin beraber inceleyelim.

Kim Bu Dijital Göçmenler?

Dijital göçmenler deyince aslında söz ettiğimiz bireyle dijital bir dünyanın içine doğmayıp sonradan dijital dünyaya adım atan ve bu alanda teknolojiyi daha etkin kullanmaya başlayan bireylerden bahsediyoruz. Bu gruptaki bireyler için yaş grubu, Prensky’e göre konuşacak olursak 1980 öncesi doğan bireyler oluyor. Tabi ki de bireyin çevresel ve finansal koşulları da teknoloji ile erken veya geç tanışmasını etkileyebilen bir durum. Bu tanımlama yapılırken her ülkenin kendi içinde yapılan araştırmalara dikkat etmek, doğru sınıflandırma açısından daha faydalı olacaktır. Bu yüzden biz de 2012 yılında Marmara Üniversitesi’nde Dr. Asiye Kakırman Yıldız tarafından yapılan bir araştırmada kabul edilen sınıflandırmanın, ülkemize daha uygun olacağını düşünüyor ve 1970 ve öncesini dijital göçmen olarak tanımlamayı daha doğru buluyoruz.

Dijital Göçmenler: Analog Yerliler

Dijital göçmen dediğimizde teknolojiyle genel olarak 20’li yaşlardan sonra tanışan ve analog bir dünya içerisine doğan bireyleri düşünüyoruz. Bu bireyler genellikle çok fazla hızdan ve karmaşadan hoşlanmayan, aynı anda birden fazla işle ilgilenmeyerek tek işe odaklanılmasını ve işlerin sırayla yapılmasını savunan bir profilde karşımıza çıkıyor. Odaklanma süreleri oldukça uzun olabilen bu bireyler, bir metin okuduğunda sabırla sonuna kadar gelmeyi daha çok tercih ediyor.

Bir dijital göçmen, dijital bir yerlinin hiç bilmediğini bir konuda bazı doğru bilgileri hızlı bir şekilde aktarmasına oldukça şaşırabilir. Neden mi dersiniz? Çünkü dijital göçmen bilgiye erişim konusunda dijital kaynaklara başvurmak yerine fiziksel kaynaklara (kitap,dergi vb.) başvurmayı tercih ettiği için dijital kaynaklardan ve internet üzerinden bilgiye erişim sağlanması ihtimalini hatırlayamayıp kendisinin bir dijital göçmen olduğunu kolayca ele verebilir.

İnternet Seyyahı Dijital Yerliler

Dijital yerliler dediğimizde ise bilgisayarla yoğrulmuş bir dünyaya doğan, günlük hayatta teknoloji kullanımını oldukça sıradan gören ve hayatlarının büyük bir kısmını internet dünyasındaki seyahatleri ile geçiren bireylerden bahsediyoruz.Yaş grubu olarak yine Kakırman Yıldız (2012) tarafından yapılan araştırmayı baz alacak olursak 2000 sonrası doğan bireyler olduğunu söyleyebiliriz.

Time Araştırmasında Dijital Yerliler

Sanal ortam kurdu olan dijital yerliler, bilgiye erişmek için basılı kaynaklara başvurmaktansa tabi ki de çevrim içi kaynaklardan faydalanmayı tercih ediyor. Dikkat süreleri çok kısa olan ve uzun yazılardan hoşlanmayan dijital yerliler, okumalarında görsel ağırlıklı metinleri daha çok tercih ediyor. Bir dijital yerli, aynı anda birçok işi yapmayı tercih edebilir ve bir dijital göçmene soğuk gelebilecek müzikle kitap okumak ve ders çalışmak gibi eylemleri rahatlıkla yapabilir. Bir dijital yerlinin basılı gazete ve dergileri pek tercih etmeyeceği kolayca tahmin edilebilir fakat bundan da ötesi bir dijital yerlinin asıl haber kaynağı sosyal medyadır.

Ünlü Amerikan Time dergisinin 2012 yılında yaptığı bir araştırma bizlere dijital yerlileri tanımamız açısından  daha net bir tablo ortaya koyuyor. Time dergisindeki araştırmaya göre;

  • Dijital yerlilerin %65 oranındaki büyük bir kısmı akıllı telefonlarını evlerinde dolaşırken bile vücutlarına ait bir organ gibi yanında taşıyor ve bırakmıyor.
  • Dijital yerlilerin %54’ü telefonla konuşarak haberleşmek yerine mesajları kullanmayı tercih ediyor.
  • Bir dijital yerli 1 saatin içerisinde 27 kez akıllı telefon, tablet, televizyon,dergi ve diğer dijital platformlar arasında geçiş yapabiliyor.
  • Dijital yerliler hemen sıkılıyorlar ve değişken bir ruh haline sahipler. Bu yüzden de dijital ortamlar arasında çok sık geçiş yapmayı, dikkat dağıtıcı olarak kullanıyorlar.

Arada Sıkışıp Kalanlar: Dijital Melezler

Bu alanda yapılan araştırmalar ve birçok bilimsel makalede böyle bir sınıflandırma da bulunuyor. Adından da anlaşılacağı gibi dijital melezler, her iki grubun da özelliklerine bir miktar sahip fakat bu grupların dışarısında kalan bireyler. Kakırman Yıldız (2012) tarafında yapılan araştırmada, bu grup içerisinde 1970′ den sonra, 2000 yılından önce doğan bireyler bulunuyor.

Bu bireyler, bilgiye erişimde internet kullanımını ağırlıklı tercih etseler bile basılı kaynaklardan da bir türlü vazgeçemiyorlar. Aynı anda bir kaç işin yapılmasında net bir duruşa sahip olmayan dijital melezler için müzik dinlerken kitap okumak veya başka bir işle uğraşmak hala zorlu bir eylem haline gelebilir. Dijital melezler değişime açık olmalarına karşın eski alışkanlıklarından da bir türlü vazgeçemeyebilirler. Tabi ki bir dijital melezin 1970-2000 yılları arasında hangi evrede doğduğu da onun hangi gruba daha meyilli özellikler gösterdiği konusunda belirleyici olacaktır.

Eğitimde Dijitalleşme ve Dijital Yerliler

Eğitimde dijital materyallerin kullanımını açısından yaklaşırsak,elbette bu dijitalleşme profilleri içerisinde en avantajlı olan grup dijital yerliler olacaktır. Şu anki ilkokul ve lise seviyesinde öğrencileri bulunan ebeveynlerin bir çoğunun dijital melezlerden oluşuyor olması, dijital yerli çocukları için bir avantaj. Çünkü bahsettiğimiz gibi dijital melezler bir türlü alışkanlıklarından vazgeçemese de değişime açık bir profil sergiliyorlardı. Konu uzaktan eğitime gelince de durum aynı aslında. Dijital yerliler kendileri için uzaktan eğitim sistemini biçilmiş kaftan olarak görse bile daha düşük bir dijitalleşme profili gösteren melezler ve göçmenler için uzaktan eğitim zorlayıcı bir süreç haline gelebilir. Burada uzaktan eğitimin, kazanımlar açısından başarısına bakmıyoruz ve bu çok farklı bir konu. Yalnızca bireylerin dijitalleşme profillerine göre uzaktan eğitimi benimseyebilme düzeylerinden söz ediyoruz.

Z ve Alpha Kuşağı Uzaktan Eğitimde

Elbette ki teknolojiyle iç içe olan ve 2000 yılında sonra dünyaya gelen Z kuşağı ve interneti oksijen gibi kullanan ve kullanacak olan alpha kuşağı dijital yerli olmanın hakkını vererek uzaktan eğitimi daha kolay benimseyecektir. Y kuşağı için bakarsak dijital melez olan bu grup uzaktan eğitime açık olsa da onlar için hep bir şeyler eksik kalacaktır. Y kuşağının ebeveynleri, Z ve alpha kuşağı olan çocuklarını, mevcut şartlar altındaki tek seçenekleri olan uzaktan eğitimden soğutmamalı ve onların bu geçici eğitim sürecini en verimli bir şekilde değerlendirebilmeleri için destek sağlamalılar. Her ne kadar birçok konuda daha erken doğmuş olmak deneyim açısından avantaj sağlasa da dijitalleşme açısından durum tam tersi. Unutmamalılar ki onlar dijital yerliler!

 


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..