Aşk ve CinsellikAşk ve İlişkiler

Erkeklerin Kadınlardan Soğuma Nedenleri

Bu yazımızda erkeklerin gözünden ilişkiyi sorgulatan ve ilişkiden soğutan kadın davranışlarını ele alacağız. Neden erkekler bir süre sonra ilişkiden soğuyor? Neden ilişkileriniz kısa zamanda bitiyor? İlişki içerisindeyken erkekler neden uzaklaşır? Erkekleri evlilikten soğutan nedenler nelerdir? Bu tip soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Geçmiş tecrübelerinizden dolayı yalnızlığı bir süreliğine tercih edebilirsiniz. Kendinizi hazır hissettiğinizde hayatınıza yeniden birini almaya karar verebilirsiniz. Önemli olan hayatınıza birinin girmesi değil, ilişkiyi sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmektir. Evlilikte de benzer durumlarla karşılaşılır. Karısından soğuyan erkek Belirtileri tüm erkekler için aynı olmasa da ortak özellikler gösterir. Bunları fark ettiğinizde yapacağınız ufak değişiklikler ile erkeğin kaçtığını değil, yanınızda sevgiyle kalabildiğini göreceksiniz. Gelin “Erkekleri kadınlardan soğutan 10 şey nedir? birlikte inceleyelim:

Sürekli İlgi Bekleyen Taraf Olmak

Bencil Kadin

Kadın yapısı gereği ilgi ve sevgi gösterilmesinden oldukça hoşlanır. İlgi beklenen zamanlarda bencil olma eğilimi baskın hale gelebilir. Burada dikkat edilmesi gereken, ilgi için erkeği zorlamamak ve erkeğin kendiliğinden ilgi gösterme isteğini ortaya çıkarmaktır. Zoraki yapılan her şeyde olduğu gibi bu durumda da partneriniz heyecanını kaybedeceği ve bunu bir görev olarak algılayacağı için adım atmaktan kaçınacaktır. Özellikle ilişkinin başlarında aşırı ilgi talep eden veya bu tip ifadeler kullanan kadınları erkekler tanıma ihtiyacı duymaz. Erkekler de kadınlar gibi ilgi görmek ister. Sadece sizin problemlerinizin devamlı gündem olmasından rahatsız olur ve kendisinin de paylaşımda bulunabileceği bir kadını hayatında ister.

Erkeğin Özgüvenini Yok Etmek

Ozguven

Çoğu kadın bunu fark etmeden yapıyor olsa da ilişkide yıkıcı bir etki oluşturan ve erkekleri soğutan 10 şeyden biri erkeğin özgüvenini yitirmesine sebep olacak davranışlarda bulunmaktır. Özellikle maddi anlamda erkekten üstün olan kadınlar bir tartışma esnasında erkekten üstün olduklarını belirten ifadeler kullandıklarında veya ima ettiklerinde erkeklerin gururunu istemeden kırmış olurlar. Başka bir erkekle kıyaslama, her fırsatta başkaları üzerinden örnek verme erkeklerin özgüvenini zedeleyen durumlardır. İlişkinin uzun soluklu olabilmesi için bu tip kıyaslamalardan ve küçümseyici ifadelerden kaçınılması gerekir.

Kişisel Bakımını İhmal Etmek

Bakimsiz Kadin e1588490167501

Erkekleri cinsellikten soğutan şeyler nedir derseniz ilk sırada kişisel bakım diyebiliriz. Erkekler de kadınlar kadar kişisel bakımlarına özen gösterir. İlişkinin başlangıcında bakımına çok dikkat eden kadınlar ilerleyen süreçte veya evlendikten sonra bunu ihmal etmeye başlayabilir. Ağız bakımına, temizliğine ve kokusuna dikkat etmeyen kadın ilişkisini olumsuz yönde etkilemiş olur. Bakımını ihmal eden kadınlar erkeklerin hayal kırıklığına uğramalarına sebep olur. Benzer davranışlar erkekler için de geçerlidir. Erkeğin bakımını ihmal etmesi, kadınları ilişkiden soğutabilir. Temiz ve bakımlı olmak sadece kadınlara özgü bir şey değildir. Kişisel bakıma gösterilen özen kendinize verdiğiniz değeri de gösterir.

Ailesini Eleştirmek

Elestiren Kadin

Birlikte olduğunuz insanın ailesini olumsuz yönde değerlendirmek o kişinin ilişkiden kaçmasına sebep olacaktır. Erkekler belli etmeseler de hassas noktalarından biri ailesi ve hakkında yapılan eleştirilerdir. Belli bir zaman bu yorumları görmezden veya duymazdan gelseler de uzun süre bu duruma kayıtsız kalamayacaklardır. Özellikle hayatındaki ilk kadın yani annesi hakkında olumsuz kelimeler kullanmak, her gün eleştirmek erkeği son derece kızdıracak ve sizinle annesi arasında bir seçim yapmak zorunda bırakacaktır. Bu da erkeklerin içinde asla bulunmak istemediği bir ikilemdir.

Arkadaşlarınızın Daha Değerli Olduğunu Hissettirmek

Arkadaslar

Diyelim ki sevgilinizle buluşacaksınız ve kıramayacağınız bir arkadaşınız aradı. Erkek arkadaşınız ile yapacağınız planı iptal ettiniz. Eğer bunu birkaç kez tekrarlar ve üzerine onların daha değerli olduğunu ima ederseniz erkek arkadaşınız bir süre sonra ilişkiden soğuyacaktır. Arkadaşlarınızı ön planda tutarak onların daha değerli olduğunu hissettirmeniz durumunda sevgiliniz kendisini ezilmiş hissedecek ve ne olursa olsun o ilişkide kalmayacaktır. Arkadaşlarınız tabii ki değerlidir. Fakat hayat arkadaşınız da aynı derecede önemlidir. Bu dengeyi kurmak ve korumak tamamen sizin kontrolünüzde.

Göz Yaşını Silah Olarak Kullanmak

Aglayan Kadin

Erkeklerin ağlayan kadınlara dayanamadığı doğrudur. Fakat gözyaşınızı bir tür ikna etme aracı veya bir silah olarak kullanır ve bunu sürekli hale getirirseniz sevgilinizin bunu fark etmesi çok uzun sürmeyecektir. “Nasılsa numara yapıyor” diye düşüneceği için artık göz yaşlarınızın da bir anlamı kalmayacaktır. İlişkideki samimiyet kaybolacak ve her yaptığınız sorgulanır duruma gelecektir.

Sürekli Etrafı Süzmek

lgisiz Kadin

Çoğu erkek başlangıçta belli etmese de bir kadını gözlemleyip onunla ciddi bir yola girmeyi değerlendirebilir. Özellikle birlikte bulunduğunuz ortamlarda erkeği küçük düşürücü davranışlar sergilemeniz, onun ilgileneceği şeylere sizin el atmanız, bir şey isteneceği zaman müdahale etmeniz, onunla ilgilenmek yerine sürekli etrafa bakmanız erkeğin gururunu kıracak hatta onu sinirlendirecektir. Çünkü bu tarz şeyler hiçbir zaman erkeklerin hoşuna gitmez. Tartışma esnasında doğruları sadece kendinizin söylediğini iddia etmeniz fikirlerine önem vermediğiniz algısı yaratacaktır. Bu tip davranışlar, onlar çok belli etmese de, erkekleri derinden yaralayan bir durumdur. Zamanla sizden uzaklaşacaktır.

Topluluk İçinde Aşırı Tavırlar Sergilemek

Toplum

Bir erkek neden bir anda uzaklaşır sorusunu cevaplarken kendinize dışarıdan bakabilmelisiniz. Erkekler hayatlarındaki kadın ile de toplum içinde övülmek isterler. Topluluk içinde onu utandıracak hareketler sergilemek, olur olmaz kahkahalar atmak, aşırı alkol tüketip dağıtmak, etrafındakilerle dalga geçmek, ortamın huzurunu kaçıracaktır. Böyle bir kadın erkeğin utanmasına sebep olur. Sosyal ortamlarda onunla birlikte olmak istemez ve heyecanını kaybederek ilişkiden kaçar.

Sürekli Kıskançlık Krizlerine Girmek

kiskanc kadin

Erkekler de kıskanılmayı severler. Seven kişi her şekilde biraz da olsa kıskanır. Fakat bu ince çizgiyi aşıp bütün şifrelerini istemek, telefondaki her dosyayı incelemek, her telefon görüşmesini ve her gelen mesajı sorgulamak aşırılığın göstergesidir. Sizin de partnerinizin de kendinize özel alanlarınız olmalıdır. Olur olmadık zamanlarda sürekli kıskançlık krizleri çıkartmak, karşılıklı güven duygusunu zedeleyen bir durumdur. Bir ilişkinin temelinde güven duygusu yatar. Partnerine güvenen kişi onunla her şeyini paylaşır ve bir şey saklama gereği duymaz. Geçmiş deneyimlerinize göre hayatınızdaki kişiyi değerlendirmemeli ve onun güvenini kesinlikle bu şekilde kazanamayacağınızı bilmelisiniz. Bu tarz davranışlarınız varsa en kısa sürede bunları yapmaktan vazgeçmelisiniz.

Sürekli Maddiyattan Bahsetmek

Maddiyat

Kadınlar nasıl bazı şeylerin sürekli konuşulmasından rahatsız oluyorsa, erkekler de sürekli maddiyattan bahsedilmesini hoş karşılamaz. Erkekler geleceğini sağlama almak için adımlar atmaya çalışan, sadece bu sebeple ilişkide var olduğu izlenimi yaratan kadınlarla hayatlarına devam etmek istemezler. Bazı erkekler belirli bir süre için bunu kabullenseler de zamanla rahatsız olmaya başlayacaktır. Kadınlar için cinsel anlamda kullanılmak nasıl hoş karşılanmıyorsa, erkekler için de maddi olarak kullanılmak rahatsız edicidir.

Sevgilisinden Soğuyan Erkek Nasıl Davranır?

Soguk Erkek 1

İster evli, ister sevgili olun bir ilişkiden soğuyan erkeklerin ortak noktaları vardır. Karısından soğuyan erkek belirtileri ile sevgili olan çiftlerde görülen belirtiler aynıdır. Bu belirtiler aslında kadınlar için de geçerlidir. Eşinden soğuyan kadın nasıl davranır derseniz genel hatları ile erkeklerle benzerlik gösterir.  Biz  “Sevgilisinden soğuyan erkek nasıl davranır? sorusunu kısa maddeler halinde cevaplayalım:

 • Sevgisini ifade etme sıklığı azalır. Sevgi sözcüklerini az kullanır ve hatta kullanmayı bırakır.
 • Artık sizinle bir şeyler paylaşmaya hevesli değildir. Kısa ve net cümleler kullanır. Soğuktur.
 • Başka kadınlar hakkında yorum yapmaya başlar. Rahat davranışlar sergiler.
 • Sizden uzakta oturur. Göz temasını azaltır veya keser. Fiziki olarak sizden uzaklaşır.
 • Sizde bir kusur arar. Sürekli sizi olumsuz yönde eleştirir.
 • Cinsel açıdan isteksizleşir.
 • Sıradan bir arkadaşına nasıl davranıyorsa size de öyle davranmaya başlar.
 • En ufak bir problemde öfkeli tepki verebilir.

Soğuyan Erkek Tekrar Sever Mi?

Nasil Duzelir

Soğuyan erkek tekrar sever mi bilemeyiz. Boşanmayla biteceği düşünülen nice ilişki eski heyecanına kavuşmuş, sonsuza kadar mutlu yaşar denilen çiftler yollarını ayırmıştır. Bir ilişkinin devamlılığı iki taraflı çaba ve emek gerektiren bir süreçtir. Erkek bir kadından neden vazgeçmez sorusunun ise kesinlikle net bir cevabı yoktur. Her erkeğin yaşadığı ilişki ve sevdiği kadın onun ruhunda bambaşka izler bırakır.

Siz de sevgilinizden vazgeçmek istemiyor ve ilişkinizi, sebebi ne olursa olsun, bitirmek istemiyor olabilirsiniz. Senelerin verdiği bir alışkanlık olabilir veya kendinize ait başka sebepleriniz olabilir. Kendinizi çaresiz hissediyor olabilirsiniz ama yolun sonuna henüz gelmiş değilsiniz. Peki soğuyan erkek nasıl düzelir?

 • Öncelikle sınır çizin. Bir duruşunuz olsun. Sınırlarınızı belirtmezseniz erkek her zaman sizin üzerinize gelebileceğini düşünür. Siz tepki vermedikçe her şeyin yolunda olduğunu zanneder. Herhangi bir davranışını düzeltmeye yönelik adımlar atmaz.
 • İkinci aşama olarak geri çekilin. İletişimi azaltın ve hatta kesin. Erkek bir şeylerin sizin için de kötü gittiğini anlayacaktır. Rutini bozmanız erkeği kırmızı alarma geçirir. Erkekler için “Ceza yoksa ortada suç da yok” demektir.
 • Geri çekildikten sonra yüz yüze görüşün. Bu görüşmeye fazla abartılı olmadan bakımlı gidin. Biraz mesafeli olun. İlişkiye onun emek vermemesinden dolayı, bir nevi kısasa kısas kuralı gibi, sizin de ilişkiye emek vermekten vazgeçtiğinizi belirtin.
 • Dürüst bir şekilde konuşun ve iyi bir dinleyici olun. İlişkinizdeki kırılma noktalarını açıkça görüşün ve karşı tarafında konuşmasına izin verin. Gerçekten onu anladığınızı belirtin ve birlikte ilişkinize devam etme yolunda kararlar almaya yönlendirin. Bu konuda ısrarcı olmayın.
 • Aldığınız kararlardan sonra hemen bir şeylerin düzelmesini beklemeyin ve bu konuda baskı uygulamayın. Birbirinize zaman verin. Bu kararlar bir görev gibi uygulamaya konmamalıdır. Yürekten gelen adımlar olmalı. Bunun için de zaman gereklidir.

Her şeyden önce kendinizin önemli olduğunu bilin. İçinizde halen bir boşluk veya hoşnutsuzluk var ise ilişkiyi kurtarmaya uğraşmayın. Zamana bırakıp kendinize ve kendi yaşamınıza dair atabileceğiniz adımlara odaklanın. Sevgiyle kalın.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..