BakımGüzellik & Moda

Evde Cilt Bakımı Yapın, İstenmeyen Tüylerden Doğal Yöntemlerle Kurtulun!

Karantina günlerinde ne kuaföre gidebiliyoruz ne de rahatça mağazalarda inceleyerek bakım ürünlerimizi tedarik edebiliyoruz. Aynı zamanda sürekli evde olmanın kimi zaman bünyelere bunaltıcı bir etkide bulunduğu gözlenmektedir. Bu günlerde yapılabilecek en güzel şey, evde cilt bakımı ile kendimize bakarak bu sosyal izolasyon günlerini en sağlıklı şekilde atlatmak olsa gerek.

Canva Flat Lay of Beauty Treatment

Karantina Günlerinde Evde Doğal Bakımlar

Herkes cildinin ışıldamasını, güzel ve pürüzsüz görünmesini ister. Sıkıntıdan çıkan sivilceler, cildin yorgunluklardan solması, geçip gitmeyen siyah noktalar pek çok kişinin şikayet ettiği sorunlardır. Bu sorunlar cildinizin güzelliğine gölge düşürebilmektedir. Güzellik merkezlerine ulaşamadığımız bu günlerde hatta ulaşabileceğimiz zamanlarda bile para harcamamak için kendi başınıza doğal ve sağlıklı evde cilt bakımı tarifleri sayesinde bakım fırsatları yaratabilirsiniz.

Canva Person in Gray Bathrobe Holding Round Mirror

Cilt Güzelliğinin İlk Adımı

Temizlik. Cilt bakımının ve sağlığın başlangıcı temiz bir cilde sahip olmaktır. Ayrıca kimimizin vazgeçilmezi olan makyaj ürünlerinden uzak kalınabilen bu süreçte cildi yoran ve yıpratan kozmetik ürünlerinden tamamen uzak kalmak en iyisi olacaktır.

Cilt temizliğinde cildi yıpratmayan ürünler tercih etmelisiniz. Kokusuna ve rengine aldanıp ürün seçimi yapmamak, doğal içerikli sabunları tercih etmek tavsiye edilmektedir. Ayrıca cilde kese gibi tahriş edici uygulamaları sürmek cilt tahrişine neden olabilir.

Canva Person With Clay Mask On Her Face

Yüze Doğal Tonik Uygulamaları

Temizliğin ardından dermatolojik olarak test edilmiş tonik ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bu tonikler, maden suyu ve gül suyu karışımından oluşabilir. Pamuk yardımıyla 2 bardak su içerisinde karıştıracağınız 1 kaşık sirke karışımından gün içerisinde 2 defa yararlanabilirsiniz. Sirke de, maden suyu da, gül suyu da cildi yatıştıran ve gözenekleri sağlıklı bir şekilde temizleyen yapılara sahiptir.

Canva Topless Woman With Towel on Head

Peeling Temizliği

Cildiniz üzerinde bulunan ölü derileri atmak için en iyi yöntem peeling uygulamaktır. Peeling ürününü kendi doğal içeriklerinizle ürettiğiniz takdirde de hiç zararı olmayan mükemmel bir peeling jeline sahip olabilirsiniz.

1 kaşık bal ve 1 kaşık zeytinyağının oluşturduğu jel, cildinizi olabildiğince besler ve temizler.

bal ve zeyinyagi

1 kaşık zeytinyağı ve 1 kaşık toz şekerin oluşturduğu jelin faydalarını ışıl ışıl olan ve temizlenen cildinize bakarak görebilirsiniz. Dairesel hareketler eşliğinde yüzünüze uyguladığınız peeling ürününüzü ılık su ile temizlemeniz yeterli olacaktır.

Cildi Nemlendirme Vakti

Temizliğinden emin olan cildiniz için sıradaki işlem elbette nem dengesini korumasına yardımcı olarak çatlama ve deforme olma durumlarını önlemek olacaktır.

Bunun için nemlendirici içerikli sade bakım kremlerini tercih edebilir veya 4 kaşık kahve 8 kaşık süt 1 kaşık limon suyu maskesi hazırlayarak cildinize sürüp maske oluşturduktan sonra ılık suyla yıkayarak rahatlatıcı etkiyi hissedebilirsiniz.

evde cilt bakimi nasil yapilir

Bakım Kürleri

Evde cilt bakımı maskeleri de yapabilirsiniz.

Avakado ve nane ile mükemmel bir bakım kürü yaratabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey taze bir avakadonun yarısını ayırmak. Blenderdan geçirdiğiniz avakadonun içine 5 yaprak kadar nane ekleyin. Daha sonra karışımın içine 1 ve ya 2 damla zeytinyağı ekleyin. Yüzünüze dairesel hareketlerle uyguladıktan 10 dakika bekleme süresinin ardından ılık su ile cildinizi durulayın. İşte bu kadar.

Cinsel Korkular

İstenmeyen Tüy Sorunlarına Evde Çözümler

Kuaförler kapaı, marketler tehlikeli. Uzun ve zahmetli yöntemlerle beraber cildi tahriş eden ağda bantları yerine kendi malzemelerinizle kolayca bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Doğal Yöntemlerle Tüylerinizden Kurtulun!

Yöntem 1

5 kaşık nohut unu, yarım limonun suyu ve 1 kaşık yoğurttan oluşan karışımı krem haline gelene dek karıştırın. Daha sonra bölgeye uygulayın ve 20 dakika bekletin. Kurumanın ardından havlu ile silin. Bitti.

Yöntem 2

1 avuç ceviz kabuğu, 1 bardak su ve pamuktan oluşan malzemeler ikinci bir alternatif olarak karşımıza çıkmakta. Kabuklar kül hale getirilene dek yakıldıktan sonra 1 bardak su içinde 12 saat bekletilir. 12 saat sonrasında pamukla bu karışımı bölgenin üzerine uygulayın. Bitti.

evde bakim


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..