BakımGüzellik & Moda

Evde Doğal Tariflerle Saç Bakımı

Kış geldi geçti ve bize geriye kalan soğuk havalardan yıpranmış, evde kapalı durmaktan parıltısını kaybetmiş saçlar oldu.

Herkesin de bildiği gibi saçımıza kimyasal içerikli ürünler kullanmak kısa vadede sorun çözücü olarak görünse de uzun vadede saça onarılması güç ağır hasarlar veriyor. Özellikle içerinde silikon ve sülfat bulunan ürünlerin saça uzun vadede verdiği zararları yazmakla bitmez.

Her kadının derdi olan kurumuş, yanmış, matlaşan saçlardan kurtulmanın tabi ki de doğal yolları var. Saçınızın bakım ihtiyacını kuaförlere veya mağazalara para dökmeden kimyasal içeriği olmayan ve hesaplı bir şekilde evinizde kendiniz hazırlayacağınız karışımlarla saçlarınızdaki sorunlardan kurtulmak mümkün!

dokulme karsiti sac maskesi

İşin Sırrı Doğada!

Doğada her derde deva olduğu gibi saçınıza da deva olacak bir sürü doğal malzeme var. Tek yapılması gereken sadece doğru malzemeleri bulmak ve doğru şekilde uygulamak.

Özellikle yaz ayının yıpratıcı etkisinden kurtulmak için en önemli yardımcılarımız olan yumurta ve zeytinyağını sıklıkla maskelerimizde yer vereceğiz.

zeytinyagi sac bakim

Kuru ve Mat Saçların En Büyük Yardımcısı Zeytinyağı

Zeytinyağının faydalarını saymakla bitiremeyiz. Hemen hemen her derde şifa olan zeytin yağının saçlarımız içinde yararlı olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Eğer saçınız kuruysa, saç uçlarınızda çatallaşma varsa veya saçlarınız cansız ve mat gözüküyorsa zeytinyağı tam size göre.

Zeytinyağının saçta bir çok uygulama şekli vardır.

Saçlarınızda dökülme varsa zeytin yağını ısıtıp saç diplerinden ucuna kadar uygulayıp minimum 30-40 dakika bekletme ile 2-3 uygulamadan sonra saçlarınızdaki değişimi fark edebilirsiniz.

Saç uçlarınız ısıdan veya kimyasal işlemlerden dolayı yıpranıp canlılığını kaybettiyse ya da elektriklenme problemi yaşıyorsanız zeytinyağını saçınıza banyo sonrası bakım yağları gibi diplere değdirmeyecek şekilde az bir miktar uygularsanız saçınızdaki parlamayı ve daha az elektriklendiğini görebilirsiniz.

sac bakimi

Doğal Nem Bombası: Bal + Zeytinyağı + Yumurta

İşleme ve tuzlu suya maruz kalmış saç yıpranır, cansızlaşır, mat ve sönük olur. Bu durumda yapılabilecek en güzel bakım saça nem yüklemektir. Bal saçınıza kaybettiği nemi geri kazandırıp saçın yumuşamasında en büyük yardımcınız olacaktır. Yumurtanın içinde bulunan protein sayesinde saçlarınızdaki dökülmede ve saç derinizdeki yaralarda gözle görülür bir azalma fark edeceksiniz

Maskenin yapılışı: 1 yumurta, 2 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını bir kapta karıştırıp saç diplerinden uca kadar iyice masajla yedirilmeli. Maskeyi saçınızda 40 dakika ila 2 saat beklettikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

Önemli not: Yumurta sıcak suda yıkandığı zaman katılaşabileceğinden dolayı ilk başta ılık suyla yıkamalısınız.

hindistan cevizi yagi sac bakim

Saç Kırıklıklarına Elveda: Avokado + Badem yağı + Zeytinyağı

Zeytinyağı nasıl önemliyse saç için avokadoda bir o kadar önemli rol oynar saç bakımında. Avokadonun içinde bulunan vitamin ve mineraller kırıkların görünümünü en aza indirgeyip saçtaki dökülme sorununu ortadan kaldırır. Badem yağı ise kafa derisindeki yeni saç oluşumunu destekleyip yeni saçların çıkmasına yardımcı olur ve daha gür saçlara kavuşursunuz.

Maskenin Yapılışı: Avokadonun tazeliği önemli olduğundan tek seferlik bir karışım hazırlamanız gerekir. Yarım avokadoyu ezip içine zeytinyağını ve badem yağını 2 şer kaşık olarak koyunuz. Bu karışımı saç diplerinize masaj ile iyice yediriniz.

 

Saçlarınız Daha Çabuk Uzasın: Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı yüzyıllardır kadınların saç bakımında kullandığı en önemli yağlardan biridir. Saç derisini güçlendirerek hasarlı saç derisini tedavi ettiği kullanan kadınlar üzerinde görülmüştür. Hindistan cevizi yağının faydaları saymakla bitmez; Saçların hızla uzamasını sağlar, içeriğindeki antifungal özelliği sayesinde kepek sorununu yok eder, saça doğal bir parlaklık ve yumuşaklık verir.

Nasıl Uygulanır: Yağınız katı halde ise eriyene kadar ısıtıp saçlarınıza 4-5 dakika masaj halinde dipten uca kadar uygulayınız. Saçınıza etkisini daha fazla göstermesi ve saç derinizdeki gözeneklerin terletme yoluyla açılması için bone takınız. Minimum bekleme süresi 30 dakikadır. İsteğe bağlı olarak geceden sürülüp sabaha yıkanabilir. Saçlar yıkandıktan sonra gözle görünür bir yumuşaklık ve parlamayı fark edebilirsiniz.

 

 

 


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..