SağlıkSağlıklı Yaşam

Evde Spor Yaparak Kendinize İyi Bakın

Korona virüsten kendimizi ve etrafımızdakileri korumak amacıyla zorunlu haller dışında evde kalma sürecinde olduğumuz bu dönemlerde evde yapılabilecek ne kadar da fazla aktivite olduğunu fark ettik hepimiz. Bu aktivitelerin başında kuşkusuz en yararlı olanı evde egzersiz programları gelmektedir.

evde fit olmak icin

Evde Spor Yapmak

Spor yapmak sadece vücudumuz için değil aynı zamanda bünyemiz için de oldukça yararlı bir aktivitedir. Spor bünyenizi güçlendirir, gereksiz kiloları engeller, fit vücut hatlarına sahip olmanızı sağlar, psikolojinize iyi gelir ve ruhunuzu dinlendirir.

Evde kaldığınız için spor salonlarına gidemiyor ve yürüyüşler yapamıyor oluşunuz sizi spordan alıkoymaya yetmez. Sokağa çıkmamaya özen gösterdiğimiz karantina öncesi günlerde dahi evde spor yapmak pek çok kişinin tercihi olmuştur. Evde spor salonu rahat hareket imkanı veriyor olması ve kişisel alanın verdiği özgüvenin eşliğinde evde spor yapıldığında çok daha fazla sevilebilmektedir.

evde egzersiz

Evdeki Spor Salonu

Yapacak bir işinizin olmadığında ya da canınızın sıkıldığı zamanlarla sınırlı bırakmayarak bunu bir gelenek haline getirebilirsiniz. Egzersiz programı eşliğinde kendinize büyük iyilikler yapabilirsiniz.

Evde spor salonu denildiği zaman aklınıza bir odayı spor aletleriyle donatmak gelmesin. Evde kendinize ayıracağınız, hareketlerinizi kısıtlamayacak ölçüde bir büyüklüğe sahip alan, sizin için yeterli olacaktır. Bu alanı cam önü gibi yerlerde ayırabilirseniz eğer kendinize açık hava spor keyfi dahi yaşatabilirsiniz.

Evdeki malzemelerden evde egzersiz aletleri küçük ve eşit ağırlıktaki eşyalardan oluşabilir. Sandalyeleri destek olarak kullanabilirsiniz. Yere sereceğiniz uzun ve hafif kalın bir örtü sizin pilates minderiniz olabilir. Ayrıca pek çok egzersiz hareketi için vücudunuzdan başka bir şeye ihtiyacınız olmadığını bilmelisiniz.

evde yapilan spor

Evde Yapılabilecek Egzersiz Programları

Her yerde her ortamda yapılmaya müsait ve aynı zamanda çok etkili evde egzersiz hareketleri bulunmaktadır.

Evde Squat

Evde her gün aynı saatlerde yapacağınız düzenli squat hareketleri sayesinde kalori harcamak ve şekilli kalça-bel bölgesine sahip olmak çok güzel!

Evde squat, 2’şer veya 3’er partiler halinde düzenlenebilmektedir. Yapmanız gereken tek şey omuz hizasında ayak açıklığı sağlayarak vücudunuzu dik tutmak suretiyle kalça ve karın kaslarınızı sıkarken bacaklarınızı ileri doğru eğerek çömelip geri kalkmak. Başlangıç için 20 defadan oluşan günlük 2’şer parti squat etkisini size geç olmadan hissettirecektir.

evde squat

Barfiks – Esneme Hareketleri

Tv izlerken oturmak yerine yere oturup canlandırıcı bir spor müziği eşliğinde barfiks çekmek!

Kesinlikle vaktinizin çok daha verimli ve hızlı geçmesini sağlayacak olan bir aktivitedir barfiks. Kaslarınızın gelişimine şahit olacaksınız.

İnternet üzerinden kolaylıkla bulabileceğiniz evde egzersiz videoları sayesinde evde kendinizi bir pilates programına sokabilirsiniz. Evet, evde kalmak size yarayacak.

evde spor yapmak

Evde bacak hareketleri yaparak bacaklarınızı ve karın kaslarınızı çalıştırarak yağ yakmanızı sağlayacak pek çok egzersiz modeli bulunmaktadır. Bütün omurlarınız yere gelecek şekilde sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı karnınıza doğru çekip bırakın. Daha sonra bacaklarınız düz olacak şekilde yatmaya devam ederken kollarınızla boynunuzu destekleyerek karnınızdan destek alarak kalkıp geri yatın. Bu hareketleri 10’ar defa 3’er parti yapabilirsiniz.

evde kalori yakmak

Bacaklarınız için germe hareketleri uygulayabilirsiniz. Esneme ve germe hareketleri belirli bir tempo ve süre içinde gerçekleştirildikleri takdirde nabzınıza ve vücut hamlığınıza iyi gelecektir.

evde esneme hareketleri

Evde Yürüyüş Temposu

Durduğunuz yerde müzik eşliğinde 60 saniye süren koşu temposu yaratmak neden bir spor olmasın?

Spor yapmanın getirdiği iyi hissetme durumu ve enerjik ruh hali size iyi gelecektir. Ayrıca spor uzmanları tarafından kendi ağırlığınızı kullanarak spor yapmanın, spor aletleri ile spor yapmaktan çok daha etkili olduğunun söylendiğini biliyor muydunuz?


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..