HaberlerSpor Haberleri

Futbolun Sanat Olduğunun Kanıtı 5 Sporcu

Bilen bilir; futbol sadece futbol değildir.

Bizi ekran başına kilitleyen futbol, kimi zaman bazı sporcular sayesinde sanata dönüşüyor. O isimler tüm dünyanın hayranlıkla izlediği futbolcular olarak karşımıza çıkıyor. Onlara hayranız ve evet, onlar sayesinde futbol sadece futbol değil; aynı zamanda sanat!

eusebio

5. Eusébio

25 Ocak 1942 tarihinde dünyaya gelen Mozambik asıllı efsanevi forvet oyuncusu Eusébio, Portekiz ve dünya futbol tarihinde önemli bir iz bırakmıştı. 2014 yılında aramızdan ayrılan “Kara Panter” lakaplı ünlü golcü, profesyonel futbol hayatına ilk adımı Mozambik’ in bir futbol kulübü olan Sporting Lourenço Marques’ de attı. 1965 yılında Avrupa’ da yılın futbolcusu seçilmiş ve 1968 yılında Avrupa Altın Ayakkabı ödülünü alarak bu ödülü alan ilk kişi olmuştur.

pele

4. Pelé

23 Ekim 1940 tarihinde dünyaya gelen Brezilyalı golcü Pelé, tüm dünyada futbol denince ilk akla gelen isimlerden biridir. Profesyonel futbol kariyerine Santos’ da başlayan Pelé lakaplı futbolcunun asıl adı Edison Arantes do Nascimento’ dur. Uğruna savaşlarda ateşkes ilanı verilen Pelé için Nijerya-Biafra savaşında, Pelé’ nin oynadığı maçın izlenebilmesi için ateşkes ilan edilmiştir. Aynı zamanda Pelé, 2013 FIFA Ballon d’Or Prix d’Honneur ödülünü alan ilk futbolcudur.

maradona

3. Maradona

30 Ekim 1960 tarihinde dünyaya gelen Arjantinli Diego Armando Maradona, tartışmasız ve herkes tarafından gelmiş geçmiş en iyi oyunculardan biri olarak görülmektedir . “Tanrı’nın Eli” golünün sahibi Maradona, profesyonel futbol yaşamına Argentinos Juniors takımında başladı. “FIFA 20. Yüzyılın Oyuncusu” ödülünü alan Maradona’nın 1986 Dünya Kupası’nda İngiltere’ye attığı ikinci golü FIFA.com tarafından “Yüzyılın Golü” seçilmiştir.

cristiano ronaldo

2. Christiano Ronaldo

5 Şubat 1985 tarihinde dünyaya gelen Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, Portekiz Milli Takımı’nın kaptanıdır. Manchester United takımındaki 7 numaralı formanın sahiplerinden biri olan Ronaldo, profesyonel futbol kariyerine Sporting CP takımında başlamıştı. İki ay arka arkaya “Barclays Ayın Futbolcusu” ünvanını alarak, Premier Lig tarihinde bunu başarabilen 3. Kişi olmuştur ve Şampiyonlar Ligi tarihinin en çok gol atan futbolcusudur.

messi

1. Messi

24 Haziran 1987 tarihinde dünyaya gelen Arjantinli oyuncu Lionel Andrés Messi Cuccittini, günümüzde futbol dendiğinde ilk akla gelen isimlerden biridir. Maradona’nın kendisini halefi olarak gösterdiği Messi, profesyonel kariyerine Barcelona C takımında başlamıştır. Henüz 21 yaşındayken, Ballon d’Or ve FIFA Dünyada Yılın Futbolcusu ödüllerini alan Messi, Ballon d’Or ödülünü en çok kazanan oyuncu rekoruna sahiptir.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..