Haberler

Gelmiş Geçmiş En İyi Futbolcular ve Rekorları

Dünyanın neredeyse her noktasında ortak bir zevk olarak görülmektedir futbol sporu. Hem oynarken hem de izlerken büyük keyif verir. Hatta fanatik tutkunları bulunmaktadır. Her hafta milyonlarca göz ekranlara kilitlenir futbol müsabakalarını izlemek için. Aynı zamanda en sağlam erkek aktivitelerindendir mesela akşam 10-11’de halı saha etkinliği. İster oynayan ister izleyen olun, zirve mutluluklar gol sevinçleriyle yaşanmaktadır.

Gelmiş Geçmiş En İyi Futbolcular Tarih Yazdı

Tüm futbolseverlerin gözdeleri, takımlarının gol krallarıdır. Hatta desteklenen takımın dışında takımların kadrosuna dahil olsalar da, rekabetlerini izlemekten keyif aldığınız mükemmel futbolcular da vardır.

Bu yazıda sizin için tüm zamanların gol krallarını birleştirdik.

super lig golculer

Süper Lig Gol Kralları

Süper Ligde sezonlara göre gol kralları belirlenmektedir. Günümüze dek Süper Lig’de tam olarak 41 futbolcu gol kralı ilan edilmiştir.

Ligde kabul edilen ilk gol kralı, 1959’da 15 maçta 11 gol atan Metin Oktay olmuştur. Metin Oktay, 3 sezon boyunca birinciliğini korumuştur. ‘Taçsız Kral’ lakabını yeteneği sayesinde almıştır. Futbol kariyeri boyunca 6 kez gol kralı ilan edilmiştir.

Süper Ligdeki ilk yabancı uyruklu gol kralı ise 1 sezonda 16 golle Tarık Hodzic olmuştur. Mbaye Diagna, 29 maçta 30 gol atarak 18-19 sezonunun gol kralı ilan edilmiştir.

Maç/gol oranına göre tüm zamanların en yüksek gol atma oranına sahip gol kralı;1962-1963 sezonunda 26 maçta 38 golle Metin Oktay olmuştur.

En düşük gol atma oranına sahip gol kralı ise;1979-1980 sezonunda 30 maçta 1 golle gol krallığını paylaşan Bahtiyar Yorulmaz ve Mustafa Denizli olmuştur.

İçinde bulunduğumuz 19-20 sezonunda 26 maçta 19 golle Alexander Sörloth ligde 1’inciliğini korumaktadır.

dunya tarihi futbolcular

Dünya Tarihinin Efsaneleri

Pele kariyeri boyunca 1281 gol sayısı ile rekor kırmıştır. 1 maçta 5 gol atma başarısını 6 defa gerçekleştirerek başka bir başarıya daha imza atmıştır. 1 maçta 4 gol atma başarısını ise tam olarak 30 defa başarmıştır.

Romairo 1000 gol başarısını aşabilen 2. Efsanevi golcüdür.217 maçta tamı tamına 395 gol atarak yapılması güç bir başarıya imza atan Josef Bican kariyeri boyunca 805 gol atmıştır.

Gelmiş geçmiş en iyi futbolcular arasında görülen Ferenc Puskas Macaristan Milli Takımı için oynadığı 84 maçta 83 gol atmıştır. Ligde toplam 533 maçta yer almış ve 511 gol atarak oldukça verimli bir futbolcu olduğunu kanıtlamıştır.

Ronaldo kariyerindeki 1000 maçta 725 golle, Messi ise 855 maçta 696 golle efsaneler arasında yer almaktadırlar.

uwe seeler

Az Bilinen Efsane Golcüler

The Record Sport Soccer Statics Foundation verilerine göre kayıtlara geçen efsanevi futbolcuların isimlerini daha önce duymamış olabilirsiniz. Tulio Maravilha amatör ligde bir maçta tam 17 gol atmış bir futbolcudur.

Tulio Maravilha Profesyonel lige geçtikten sonra ise 17 yılda 575 gole imza atmıştır.

Uwe Seeler ise 575 gole imza atan başka bir futbolcudur. Kariyeri boyunca sadece Hamburg forması giydiği için ismi duyulamamıştır.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..