Anne & ÇocukBebeğe Hazırlık ve Hamilelik

Gerçek Anne Tecrübelerine Göre Hazırlanmış Doğum Çantası Listesi

Sevgili anne adayları, heyecan ile doğum zamanına gün sayarken doğum çantası hazırlama telaşına kapılıyorsunuz. Hastane çantası hem eğlenceli hem de dikkat gerektiren bir iştir. İşte bu yazımız da hem sizin heyecanınıza hem de size destek olmayı amaçlıyoruz.Bu sebeple doğum çantasına koyulacaklar, doğum çantası listesi ve doğum çantasında neler olmalı? Vb. sorulara cevap verdik.

hastane cantasinda neler olmali

Doğum Çantası Ne Zaman ve Nasıl Hazırlanmalı?

Her şeyden önce doğum çantasını 30 ve 32. haftalarda yapmalısınız. Çünkü erken gelen doğumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebeple doğum çantası listesi hazırlamanız gerekiyor ve bizde sizler için bir liste hazırladık. Ayrıca belirtelim; bebeğinizib kıyafeleri pamuklu olmalı ve onu sıkmayacak ve terletmeyecek kıyafetler seçmelisiniz.

dogum cantasinda olmasi gerekenler

Hastane Çantasına Koyulacaklar / Hastane Çantasında Neler Olmalı?

Bebek İçin Hastane Çantasında Neler Olmalı?

Bebeğinizin cildi hassas olacağı için kıyafetlerinin temiz ve ütülü olması lazım ve yedek kıyafetlere ihtiyacınız olabileceği için çantanıza fazladan birkaç takım koymanız gerekiyor.

dogum cantasinda neler olmali

Bebek Hastane Çantası Listesi / Malzemeleri

 • 2-3 Adet Takım ( tulum, body, eldiven, şapka, çorap, önlük ve zıbın )

Bebeğiniz için tam takım iki adet set olmalı. Çünkü doğumdan sonra bebeğinizin üstü kirlenebilir. Değiştirmek istediğinizde sorun yaşamamak için yedek bulundurmalısınız.

 • Banyo Havlusu

Muhtemelen kullanmayacaksınız ancak her duruma karşı çantanıza koyabilirsiniz. Çünkü minik aşkınız beklenmeyen bir anda istifra edebilir veya herhangi bir sebepten onu yıkamanız gerekebilir.

 • Battaniye ve Müslin Örtüler ( yaz ya da kış mevsimi için)

Aslında bir adet almanız yeterli olacaktır ancak her duruma karşı yedek bulundurabilirsiniz. Ancak battaniyeden daha önemlisi müslin örtüler olarak karşımıza çıkıyor. Mutlaka iki üç tane yanınızda bulundurun çünkü çok lazım olacak.

 • Bebek Mendili, Islak Mendil ve/veya Pamuk

Bebek ağız bezleri olmazsa olmazımız. Bunun dışında ıslak mendil ve pamuk da mutlaka çantanızda bulunmalı.

 • Pişik Kremi

Bebeğinizin hassas cildi için belki ilk günler kullanmanız gerekmeyecek olsa bile yanınızda bulundurmanızda fayda var.

 • Yenidoğan Reflü / Güvenli Uyku Yastığı

Bu öneriye başka bir sitede rastlamış olmayabilirsiniz. Çünkü bu listeyi gerçek deneyimlerden yola çıkarak hazırladık. Evet, yenidoğan reflü yastığı oldukça kullanışlı ve aklınızın bebeğinizde kalmasına mani olan bir ürün. Bu ürünler, bebeğinizin güvenle yan yatmasını sağlıyor. Bebeğinize ön ve arkadan destek sunuyor. Böylece bebeğinizi sırt üstü yatarken istifra etme ve boğulma riskinden korumuş oluyorsunuz, hem de onun için daha sarmalayan bir yatış pozisyonu sunduğunuz için güvende hissetmesine imkan tanıyorsunuz. Hastaneden sonra da bu ürünü reflü riskine karşı kullanmaya devam edebilirsiniz. Hatta en çok kullanacağınız ürünlerden biri olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Mutlaka alın.

 • Bebek Bezi ve Alt Değiştirme Örtüsü

Acemi annelerin baş kurtarıcısı alt değiştirme örtüsü ve bolca bebek bezi çantanızda mutlaka yer almalı.

 • Biberon, Emzik ve Formül Mama.

Elbette önceliğimiz emzirmek, ancak bazı durumlarda sütün az gelmesi bebeğin aç kalmasına, sürekli ağlamasına ve sizin strese girmenize yol açabilir. İşin daha da kötüsü o an bu ürünlere ulaşmak da zor olabilir. Bu nedenle işi şansa bırakmadan çantada bulundurmakta fayda var. Ancak bu ürünler acil durum içindir. Sonrasında emzirme çalışmalarına mutlaka devam edilmeli ki, belki de bu ürünleri kullanmanıza gerek bile kalmaz!

Anne İçin Hastane Çantasında Neler Olmalı?

Kendiniz için çantanıza sizi rahat tutan ve terletmeyen kıyafetler tercih etmelisiniz. Kişisel bakımınız için de ihtiyaç duyacağınız ürünleri de çantanıza yerleştirmelisiniz.

dogum cantasi listesi

Anne Hastane Çantası Listesi / Malzemeleri

 • Hamilelik Dosyanız ve Kimliğiniz.

Doğum yaklaşmadan çantanıza koymanızı öneririz. Ne zaman doğuma gideceğiniz belli olmayacağı için önemli belgeleri çok önceden düzenlemek fayda sağlayacaktır.

 • 2 – 3 Adet Pijama Takımı/ Gecelik

Normal doğum veya sezaryen doğum fark etmeksizin, dikişleriniz dolayısıyla hareket etmekte zorlanacağınızı hesaba katarak elbise tarzında gecelikleri tercih etmenizi öneririz. Ancak mevsim ve çevre koşulları buna uygun değilse, beli bol, esnek, kolay giyilip çıkarılabilen pijamalar takip edilmeli. Mutlaka yedeği de bulundurulmalı. Çünkü lekelenme riski çok yüksektir.

 • Yetişkin Bezi veya Kadın Pedi

Eskiden doğum sonrası kanamalar için pamuk ve kadın pedi kullanılıyordu ancak bu ürünler kanamanın kıyafetlerinize geçmesine yol açabilmekteydi. Son dönemlerde yetişkin bezleri kullanılır oldu. Piyasada emici külot olarak satılan ve pek çok mahalle arası markette bile bulunabilen bu ürünler oldukça konforlu oluyor. Ekstra iç çamaşırı giymenize gerek kalmıyor ve kesinlikle kanamayı sızdırmıyor. Üstelik çıkarması da son derece kolay. Bu nedenle mutlaka hastane çantanızda bulunmalı. Bu ürünleri satın alırken bir beden büyük tercih etmeyi unutmayın.

 • 2 Çift Çorap / İç Çamaşırı

Eğer emici külotlardan almayacaksanız mutlaka iki üç adet iç çamaşırı almanızı öneririz. Bunun dışında doğum sonrası üşüme hissini yoğun şekilde yaşayabileceğiniz için yanınıza iki çift çorap almanızda fayda var.

 • Emzirme Sütyeni /Emzirme Atleti

Doğum sonrası emzirme sütyeni tercih edebilirsiniz. Ancak süt kanallarınız yeni yeni açıldığı için size önerimiz emzirme atleti kullanmanız olacaktır. Emzirme sütyenleri hem kullanımı kolay olması açısından hem de süt kanallarına baskı yapmadıkları için oldukça faydalı olmaktadır. Yalnız atlet seçerken göğüs altında lastik bulunmamasına, bol kesim olmasına özen göstermelisiniz.

 • Terlik / Tuvalet Terliği

Doğumdan sonra sık sık yürüyecek, tuvalete gideceksiniz. Tüm bu süreçlerde ayakkabı giymeniz dikişlerinizin olması dolayısı ile son derece zorlayıcıdır. Bu nedenle doğum çantanızda mutlaka terlik olmalı. Ancak lohusa tacı ile takım olarak hazırlanan süslü terliklerin haricinde, tuvalette de rahatlıkla kullanabileceğiniz bir terlik tercih etmeyi unutmayın.

 • Süt Sağma Pompası

Yeni doğum yapan annelerin en büyük kabuslarından biri sütün gelmesidir. Ancak çevrenizde duyduklarınıza inanmayın. Doğum yaptığınızda şakır şakır sütünüz gelmeyecek. Çok sınırlı düzeyde gelecek ki bebeğiniz de birkaç damla ile doyacak kadar küçük bir mideye sahip olabilecek. Ancak bazı durumlarda sütün gelmemesi söz konusu olabilir. Bu nedenle yanınızda süt sağma pompasının bulunması, süt kanallarınızın açılmasını sağlayacağı için son derece faydalı olacaktır.

 • Göğüs Uçları için Krem / Göğüs Kalkanı

Son dönemde çıkan gümüş göğüs kalkanları, onların plastik modelleri ve göğüs ucu kremleri zaten doğumdan önce başlamanız gereken tedavilerdir. Hastanede de bu ürünleri tedarik etmiş olmanız çok önemli çünkü emzirme sürecinin başında onlara çok ihtiyacınız olacak.

 • Telefonunuz ve şarj aletiniz.

Çantanızda telefon, şarj aleti, cüzdan gibi olmazsa olmaz eşyalarınıza da yer açmayı sakın unutmayın. Eğer profesyonel bir fotoğraf makineniz varsa, önceden şarj edip doğum çantanıza koyarak hazırlık yapabilirsiniz.

 • Temizlik Ürünleri ve Makyaj Malzemeleri

Hastanede duş almanız gerekebilir. Bu nedenle şampuan, saç bakım kremi, diş macunu ve fırçası, sabun, havlu gibi temizlik malzemelerinin mutlaka çantanızda yer alması gerekir. Bunun dışında fotoğraf çekimi yapılacaksa hafif bir makyaj için gerekli malzemeler, saç şekillendirici, toka gibi ürünler de mutlaka çantanızda yer almalı.

 • Konsept Ürünleri

Eğer hastane odanızı süsleyecek, konuklarınıza çeşitli sunumlar yapacaksanız veya bunun için bir organizasyon şirketi ile anlaştıysanız, şirketin iletişim bilgileri, sizin temin etmeniz gereken ürünler de çantanızda olmalı. Çantaya sığmayacak kadar fazla aksesuar mevcutsa, güvendiğiniz bir yakınınızı bu iş için doğum öncesinde görevlendirebilir ve organizasyon sürecini de eksiksiz sürdürebilirsiniz.

dogum cantasi hazirlama

Sevgili anneler, işte doğum çantası listeniz hazır. Bu ürünler azami ölçüde ihtiyaçlarınızı karşılayacak ürünlerdir. Daha fazla veya daha az olması sizin inisiyatifinizdedir. Bunun dışında mutlaka şu da olmalı dediğiniz bir ürün varsa mutlaka yorumlara ekleyin!

Umarız hepiniz bebeklerinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız…


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..