Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
DiyetGüzellik & Moda

Glüten Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Herkes evde kaldığı bu günlerde kilosunu korumak veya fazla kilolarından kurtulmak için pek çok yola başvuruyor. Uzmanlar kilo verme sürecinde beslenmenin %70, egzersizin ise %30 etkili olduğunu belirtirken yaşam tarzında önemli değişiklikler yapılmadan uzun vadede başarılı sonuçlar alınamayacağının altını çiziyor. Araştırıldığı zaman internette pek çok diyet listesi ve türüne ulaşmak mümkün. Bunlardan biri de glüten diyeti. Glüten diyeti nedir, nasıl yapılır sizler için araştırdık.

Glüten Nedir?

Bugday Ekmek

Bazı yulaf türlerinin dışında çavdar, buğday, arpa gibi tahıllarda, makarna ve pek çok işlenmiş gıdada yer alan glüten bir tür proteindir. Toplumlarda glüten hassasiyeti olan kişiler bu tip besinlerden uzak durmakta, glütensiz beslenme düzenini ömür boyu sürecek bir yaşam tarzı haline getirmektedir.

Glüten Diyeti – Glütensiz Diyet Ne Demek?

Taze Meyve

Glüten diyeti Glutensiz BESLENME diyeti olarak da adlandırılıyor. Bu diyet aslında glütenli gıdalara duyarlılığı olan Çölyak hastaları için önerilen bir beslenme planı. Çölyak hastalarının bu tip besinlerden uzak durması, glütensiz gıdalarla beslenmesi hayati önem arz ediyor. Bu tip beslenme buğday ve makarna gibi besinleri içermediğinden kilo vermek için cazip bir diyet haline geliyor. Her türlü diyetin denendiği şu günlerde glütensiz besinlerden oluşan bir beslenme planı ile kişiler kilo vermeye çalışıyor. Gluten diyeti yapanlar Kadınlar Kulübü gibi popüler platformlarda deneyimlerini paylaşıyor. Glutensiz beslenme ekşi sözlükte de yerini almış. Burada da pek çok yoruma ulaşmak mümkün.

Glütensiz diyetin püf noktalarından biri yukarıda bahsedildiği gibi glüten içerikli besinlerin olmadığı, glütensiz besinlerin yer aldığı diyet planı uygulamak. Ülkemizde şeker (diyabet) hastalarına yönelik ürünlerin çeşitliliği artmış olmasına rağmen glütensiz ürün çeşitliliğinde henüz geniş bir skalaya sahip olunduğu düşünülmüyor. Glüten diyetini uygulayan kişilerin tüketebileceği besinler arasında karabuğday, patates, mısır, pirinç, kinoa, nişasta, soya fasulyesi, soya unu, meyve, sebze, et, balık, tavuk ve bazı yulaf çeşitleri bulunuyor.

Glüten diyeti yapan yani glütensiz beslenmeye başlayan bazı kadınlarda görülen kilo kaybının aslında karbonhidrat tüketiminin azalmasından kaynaklandığını ifade eden diyetisyenler, dengeli beslenen, egzersizi hayatlarına dahil eden herkesin kolaylıkla kilo verebileceğini ifade ediyor.

Glütensiz Beslenme Örnek Menü 

Salata

Glutensiz beslenme örnek menü kuru baklagiller, kırmızı ve beyaz etler, mevsiminde meyve ve sebzelerden oluşuyor. Bu diyeti uygulayan kişiler ayrıca pirinç veya mısır ununu kullanarak kendi ekmeklerini evde yapabilirler.  7 GÜNLÜK Glütensiz diyet Listesi hazırlarken aşağıdaki örneklerden faydalanabilirsiniz.

  • Kahvaltıda glütensiz un ile yapılmış ekmek, taze meyve, söğüş salata, haşlanmış yumurta veya az yağlı peynir tüketilebilir.
  • Öğle ve akşam yemeklerinde kızartma yerine ızgara et, tavuk veya balık, mevsim sebzeleriyle hazırlanmış salata ve karabuğday pilavı tercih edilebilir. Et yerine nohut veya mercimek gibi kuru baklagiller ile gereken protein ihtiyacı ayrıca karşılanabilir.
  • Atıştırmalık veya ara öğünler için ise taze meyve ile yoğurt veya az yağlı süt tercih edilebilir. Laktoz intoleransı olan kişilerin süt tüketimine dikkat etmesi ayrıca uzmanlar tarafından yapılan öneriler arasında yer alıyor.

Glütensiz Beslenmenin Etkileri

Saglik Etkiler

Glutensiz beslenme Diyetisyen ve uzmanlar tarafından sağlıklı bireyler için çok önerilmiyor. Uzmanlar bu hastalığa sahip olmayan kişilerin kilo vermek için bu tip bir diyet yapmasının uygun olmayacağını ifade ediyor. Bu tip bir beslenmenin insülin direnci, bel çevresi kalınlığı, yüksek tansiyon gibi metabolik sendromlara davetiye çıkarabileceği belirtiliyor. Glutensiz diyet Canan Karatay tarafından Haber Türk ile gerçekleştirdiği bir röportaja da konu oluyor. Uzman diyetisyen glutenli gıdalardan uzak durulması gerektiğini savunarak glutensiz diyeti destekleyen yorumlarını paylaşıyor.

Yapılan bazı araştırmalar glütensiz beslenmenin kemik yoğunluğunu artırdığını, var ise demir eksikliğini giderdiğini ve kandaki şeker düzeyini koruyarak geliştirdiğini belirtiyor. Yabancı kaynaklı bazı makaleler ise oluşan pozitif algının aksine bu tip bir diyetin kalp sağlığına olumlu etkisinin saptanmadığını, aksine uzun vadede koroner kalp hastalıklarına yol açabileceğini belirtiyor. Yaklaşık 200.000 katılımcının yanıtladığı bir anket ile glütensiz diyetin Tip 2 diyabet riskini artırdığı saptanmış. Sonuç olarak uzmanlar, bu tip beslenmenin olumlu ve olumsuz etkilerinin net bir şekilde belirlenebilmesi için daha çok veriye ihtiyaç duyulduğunu ve böyle bir diyete başlamadan önce bir uzmana danışılmasının daha sağlıklı bir tercih olacağını vurguluyor.

Glüten Diyetini Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Izgara Balik

Glutensiz diyetin püf noktaları için aşağıdaki listeden faydalanabilirsiniz.

  • Alışveriş yaparken etikette yer alan detaylar dikkatlice incelenmeli. Glütensiz veya üzeri çizilmiş başak ikonu o üründe glüten olmadığını ifade eder.
  • Kızartma yerine ızgara tekniği ile yemek pişirilmesi önerilir.
  • Glütensiz her besin glisemik indeks değeri düşük bir besin olmayabilir. Yani bu besinlerin kan şekerinin hızla yükselmesine sebep olan gıdalar olabileceği unutulmamalıdır.
  • Dışarıdan sipariş verilirken veya dışarıda yemek yenilecekse gerekli sorular ilgili kişiye mutlaka sorulmalı ve bilgi verilmelidir.

Daha Fazla Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..