Genel SağlıkSağlık

Grip Nedir Nasıl Bulaşır? (İnfluenza Enfeksiyonu)

Grip Nedir?

Grip bir solunum yolu hastalığıdır. Bu hastalığa neden olan virüs influenza virüsüdür. Bireylerde bu hastalık basit sonuçlar doğurabildiği gibi ölümcül sonuçlara da neden olabilmektedir. Soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarıyla karşılaştırıldığında daha ciddi bir hastalık olarak görülmektedir.

Gribin Bulaşıcılık Değerlendirmesi

Salgına yol açan bir virüstür. Ülkemiz sınırlarında mevsimsel şartlar eşliğinde genellikle Aralık ve Ocak aylarında görülmektedir.

Dünya genelinde her yıl 500.000 civarı ölüme yol açmakta ve nüfusun %40’ına bulaşmaktadır.

Hasta kişilere ve kontamine nesnelere temas yoluyla, virüs bulunduran havanın solunmasıyla bulaşmaktadır.

İnfluenza virüsleri A, B, C olarak 3 çeşittir. En yaygın görülen A ve B virüsleridir. A ve B virüsleri çok bulaşıcıdır. Öksürme ve konuşma gibi yollarla kolayca insanlara, nesnelere ya da havaya bulaşmaktadır. Bulaştığı yüzey üzerinde 8 saate kadar varlığını sürdürebilmektedir.

Bebeklerde Grip Belirtileri

Bebekler ve çocuklar risk grubunda yer almaktadırlar. Özellikle sonbahar ve kış aylarında görülmektedir.

Bebeklerde influenza belirtileri aniden 38 dereceye ve üzerine yükselen ateşle anlaşılabileceği gibi bazı grip vakalarında ateş olmadan da hastalık seyredebilmektedir.

Ürperme ve fazla üşüme durumları, kaslarda hissedilen ağrılar, sürekli yorgun olma hali, burun akıntısı, boğazlarda ağrı, ishal ve kusma eşliğinde mide bulantısı hastalığın belirtileridir.

Bebeklerde Gribin Etkileri

Bebeklerde influenza virüsünün olması yanında başka hastalıklara da davetiye çıkartabilmektedir.

Bebeklerde grip beraberinde kulak ağrısı ve akciğer problemlerine neden olabilmekte, iştah kapanması ve uyku problemlerine yol açabilmektedir.

Kulak iltihabına ve zatürreye neden olabilmektedir.

Bebeklerde Grip Konusunda Yapılması Gerekenler

  • Dinlenmesini sağlayın. Uzun dinlenme vücut direncini arttırmaktadır.
  • Ateş nedeniyle ince giyim tercih edilmeli ve ılık banyo yaptırılmalıdır.
  • Bebeklerde ateş düşürücü verilmesinden kaçınılmalıdır.
  • Uzun süren ateş yüksekliği durumunda mutlaka doktor kontrolüne götürün. Doktora götürülerek başka bir rahatsızlığın kontrolü de yapılmalıdır.
  • Oda sıcaklığının 24 derece civarında olmasına dikkat edin.
  • Sıvı tüketiminin fazla olması iyileşme sürecini olumlu etkileyecektir.

Bebeklerde Gribin Tedavi Süreci

İnfluenza virüsü eşliğinde başka bir hastalık da baş göstermişse antibiyotik tedavisine başlanılır. Ancak doktora danışmadan ve doktorun yazmadığı ilaçlar, bebek aspirini dahil, asla kullanılmamalıdır. Bebeklerde grip nasıl geçer sorusunun temel cevabı anne sütü olarak görülebilmektedir. Anne sütü hastalıklara karşı antikor üretmekte ve bebeğin gribi hafif atlatmasını sağlamaktadır. Doktorun gerek gördüğü ilaçlar eşliğinde bebeklerde grip ne iyi gelir konusunda, evde tüketilmesi sağlanan tavuk suyu çorbası gibi besin değeri güzel olan ev yapımı çorbalar iyi bir tercih olacaktır.

Hindistan cevizi yağı burun delikleri etrafına masajla uygulanarak nefesinin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Öksürme durumlarında az miktarda ballı süt içirmek işe yarayacaktır. Doktora danışmanız halinde bebekler için olan öksürük şuruplarından gerekli görürse yazacaktır.

Bebeklerde grip kaç gün sürer sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. 1-2 hafta süren iyileşme süreci, tedavinin etkinliğine göre uzayabilmektedir.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..