Gündem Haberleri

Gül Hastalığı Duası

Gül hastalığı son günlerde en çok konuşulan rahatsızlıkların başında geliyor. Dilerseniz, gül hastalığı için okunacak dua nedir ve hastalıkla ilgili diğer merak edilenler nelerdir, birlikte inceleyelim.

Gül hastalığını geçirmek için kişilerin önce bir doktora başvurarak hastalıklarının nedenini öğrenmelerini gerekir. Daha sonra içten edecekleri dualarla hastalıkları şifa bulacaktır. Gül hastalığı için okunan dua ve anlamı şöyledir:

Gül Hastalığı Duası Anlamı: Allah’ım, Senden dünyada ve ahirette huzur ve sağlık isterim. Allah’ım,Senden, dinim,dünyam,çoluk çocuğum ve malım için af ve afiyet isterim.Allah’ım,ayıplarımı kapat,beni, korkularımdan güvene kavuştur.Allah’ım,beni önümden,arkamdan,sağımdan,solumdan, ve başımdan gelecek her türlü hastalıklardan,kötülüklerden koru. Gelecek bir kötülükle tuzağa düşürülmekden,yere vurulmakdan,senin yüceliğine sığınırım.Allah’ım, beni ilim ile zenginleştir,hilm ile süsle,takva ile kereme kavuştur. Afiyetle güzelleştir.

gul hastaligi

Gül Çiçeği Hastalığı

Gül Hastalığı Nedir?

Gül hastalığı, bilimsel adıyla rozase, özellikle yanak bölgesinde, burunda, çene ve alın bölgelerinde kronik olarak görünen, dirençli ve tekrarlayıcı kızarıklıklarla kendini gösteririr. Kabartılar sivilceye benzerliği ile dikkat çeker. Kişilerde ateş basmaları sıklıkla gözlemlenir. Sivilceye benzeyen bu kızarıklıklarda zaman zaman iltihaplanma da görülür. Ayrıca bu rahatsızlıktan şikayetçi olan kişilerde telenjiektazi olarak isimlendirilen yüzeysel olarak gözlemlenen damar genişlemeleri ile de karşılaşılmaktadır.

Gül Hastalığı Neden Olur?

Halk arasında gül hastalığı ismi ile bilinen rozase, çeşitli nedenlerle gözlemlenebilir. Özellikle aşırı sıcak ya da soğuk, güneş ışınlarının etkisi, sindirim sisteminde bozulmalar, sık alkol kullanımı ya da kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi gibi nedenler bu hastalığın daha sık gözlemlenmesine neden olabilir.
Bununla birlikte iş hayatında ya da günlük hayatta yaşanan stres de gül hastalığının başlamasında önemli etkenlerdir.
gul roza hastaligi

Gül Hastalığı Nasıl Başlar?

Gül hastalığı genellikle açık tenli kişilerde ve kadınlarda daha sıklıkla gözlemlenir. Özellikle yüz bölgesinde pembemsi, gül şeklini anımsatan izlerle kendini gösteriyor. Sıklıkla bahar aylarında karşılaşılan bu rahatsızlık yüzde ve vücutta kızarıklıklara yol açıyor. Zaman zaman yüz bölgesine ek olarak karın bölgesinde ve sırtta da gözlemlenen bu rahatsızlık daha sonra ciltte kepeklenme ve daha küçük lekelerle karşımıza çıkıyor.

Gül Hastalığı Atakları

Halk arasında gül rozet hastalığı olarak da bilinen rozasea, ilk etapta yanma ve kızarıklık atakları ile görülür. Zamanla kızarıklık atağı kalıcı özellik göstermeye başlar. Kızarıklığın sürdüğü dönemde yüzün özellikle orta bölümünde bulunan ince kılcal damarlarda genişleme ve belirginleşme gözlemlenir. Ardından ciltte hassasiyet, kuruma ve gerilme görülür.

Gül Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Genelde bahar aylarında, sıklıkla da orta ve ileri yaş grubunda gözlemlenen gül hastalığı bulaşıcı değildir.
erkeklerde gul hastaligi

Gül Hastalığının Tedavisi Var Mı?

Gül hastalığı kolaylıkla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır ve bulaşıcı değildir.

Gül Hastalığı Ne Kadar Sürer?

Döküntülü bir deri hastalığı olan gül hastalığı birkaç hafta sürebileceği gibi tedavi edilmezse daha uzun bir süre de gözlemlenebilir. Bazı kişilerde hastalığın bir yılı aşkın sürede de gözlemlendiği görülmektedir.

Gül Hastalığı İz Bırakır Mı?

Gül hastalığı genel itibari ile tedavi edildikten sonra ciltte leke bırakmaz ancak bazı durumlarda iz görülmesi meydana gelebilir. Örneğin sıklıkla beyaz tenlilerde görülen bu rahatsızlık esmer tenli kişilerde görüldüğünde gerileyen kahverengi lekelenmeler gözlemlenebilmektedir.
gul hastaligi

Gül Hastalığı Kronik Midir?

Evet, gül hastalığı özellikle yüz bölgesinde gözlemlenen kronik ve iltihaplı bir cilt hastalığıdır. Gül hastalığı eğer tedavi edilmezse ilerler. Ancak rahatsızlık sivilceye benzer yapısı ile önemsenmeyebilir veya egzama ya da cilt alerjisi zannedilerek ihmal edilebilir. Özellikle açık tenli kişilerde gözlemlenen bu rahatsızlık kronik özelliği ile tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Gül Hastalığı Karaciğer Rahatsızlıklarına Yol Açar Mı?

Gül hastalığı karaciğer ile ilgili problemleri tetikleyebilir. Hastalığın ağır seyrettiği durumlarda vücuttaki kolesterol dengesi de bozulabilmektedir ve buna ek olarak karaciğere bağlı rahatsızlıklar da gözlemlenebilmektedir.

Gül Hastalığı Tekrarlar Mı?

Gül hastalığının süresi belirtilerin şiddetine ve uygulanan tedaviye göre değişiklik gösterir. Ancak tedavi edilebilen bir hastalıktır. En çok merak edilen sorulardan biri de tedavinin ardından hastalığın tekrarlanıp tekrarlamayacağıdır. Kronik bir rahatsızlık olan gül hastalığının tekrarlaması yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle hastalığı tetikleyen etmenlerden olabildiğince kaçınmak gerekir.

gul hastaligi belirtileri

Gül Hastalığı Diyeti

Gül hastalığının nedenlerini incelediğimizde hastalıkla ilgili komplikasyonların özellikle B vitamini eksikliğinden, sindirim sistemi sorunlarından, mide asidinde azalmadan ve alkol tüketimi gibi kötü alışkanlıklardan kaynaklandığını görüyoruz. Bir diğer etmen de elbette stres ve depresyon.

Bu nedenle gül hastalığı diyeti uygulamak ve beslenmeye özen göstermek oldukça kritik. Peki rozasea hastalığında beklenmeye nasıl yön vermeli, nasıl bir diyet uygulamalı?

 • Hastanın hangi besinlere alerjisi olduğu iyi belirlenmeli ve söz konusu besinler diyetinden çıkarılmalı.
 • Beslenmede lifli besinlere daha çok yer verilmeli.
 • Cilt sağlığını olumsuz etkileyen etmenlerden biri de protein eksikliğidir. Bu nedenle et ve süt ürünlerine, kuru baklagillere diyette daha çok yer verilmeli.
 • Cilt sağlığı için A ve C vitamininden zengin besinler sofrada yer bulmalı. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, patates, havuç, kivi ve kuşburnu daha çok tüketilmeli.
 • Narenciye tüketimi şikayetleri artıracağı için bir süre beslenmeden çıkarılmalı.
 • Çay ve kahve tüketimi de bu dönemde azaltılmalı.
 • Baharatlı ve acılı gıdalar kesinlikle tüketilmemeli çünkü mevcut kızarıklığı artıracaktır.
 • Alkol tüketimi bırakılmalı veya asgariye indirilmeli.
 • Vanilya ve kakao da rahatsızlığın belirtilerini artırabileceği için beslenmede yer bulmamalı.
 • Rafine gıdalardan, basit karbonhidrat ağırlıklı beslenme düzeninden uzaklaşılmalı.
 • Sıvı yağ tüketimine ağırlık verilirken katı yağ tüketimi asgariye indirilmeli.
 • Tuz kullanımı azaltılmalı, özellikle salamura edilmiş gıdalardan ve şarküteri ürünlerinden uzak durulmalı.

Gül Hastalığı Olanlar Ne Yememeli?

Gül hastalığı şikayeti bulunanlar aşağıdaki besinlerden uzak durmalıdır:
 • Acı ve baharatlı gıdalar,
 • Çay ve kahve gibi sıcak tüketilen içecekler,
 • Alkol,
 • Sert ve tuzlu kuruyemişler,
 • Narenciye,
 • Peynir,
 • Domates,
 • Ceviz.
Bu besinler gül hastalığı şikayeti bulunanların yememesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır.
gul hastaligi bitkisel cozum

Gül Hastalığı Bitkisel Tedavi

Gül Hastalığı İbrahim Saraçoğlu

Farklı hastalıklara karşı geliştirdiği doğal kürler ile beğeni toplayan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun gül hastalığı için önerdiği kürler de oldukça merak ediliyor. Saraçoğlu’nun hazırladığı doğal içerikli ürünlere web sitesini ziyaret ederek ulaşabilir ve sipariş oluşturabilirsiniz.


Makalemizde gül hastalığı için hazırlanan ve uygulanan birkaç küre de yer vereceğiz. Ancak bu kürleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini önemle belirtmek isteriz.

İşte, doktorunuza danıştıktan sonra uygulayabileceğiniz bazı kürler:

Limon Otu Kürü

Malzemeler:
 • Limon Otu
 • Su
Hazırlanışı:
Bir bardak sıcak suyun içine limon otu (1 Tatlı Kaşığı) koyduktan sonra 8-10 dakika kadar bekletin. Ardından içeceği süzün. İçecek ılık hale geldikten sonra düzenli olarak her akşam yemeği öncesi (2 saat kadar önce) için. Her gün taze karışımı hazırlayıp tüketmek son derece faydalı olacaktır. Ancak kürü uygulamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Süpürge Otu Kürü:

Malzemeler:
 • Süpürge Otu
 • Su
Hazırlanışı:
Bir bardak sıcak suyun için süpürge otu (1 Tatlı Kaşığı) ekleyin. Ardından karışımı 4-5 dakika kadar kısık ateşte demleyin. Karışım ılıdıktan sonra akşam yemeklerinden 15 dakika önce olacak şekilde her gün bir su bardağı tüketin. Karışımın günlük olarak taze hazırlanarak tüketilmesi son derece faydalıdır. Yine kullanmadan önce mutlaka doktorunuzun onayını almanız gerektiğini hatırlatalım.
gul hastaligi bitkisel cozum

Gül Hastalığı Olanlar

Hastalık daha çok beyaz tenli ve renkli gözlü kişilerde gözlemlenmektedir. Yaş aralığı daha çok orta ve üzeri yaş grubunda ağırlıklı olsa da 10-35 yaş aralığında da rastlanabilmektedir. Çevresel faktörlere ek olarak beslenme bozuklukları, alkol tüketimi, stres gibi faktörler de hastalığı tetiklemektedir.

Gül Hastalığı Yaşayanlar

Gül hastalığı yaşayanlar mutlaka uzman bir hekim ile görüşmelidir. Hastalık tedavi edilmezse ağır seyredebilme ihtimali taşır. Yüzde kızarıklık şeklinde başlayan rahatsızlık zamanla vücudun farklı bölgelerinde de gözlemlenebilir. Tedaviye ek olarak beslenmeye özen göstermek de son derece faydalı olacaktır.

gul hastaligi cozumu

Gül Hastalığı Görüntüleri

Gül hastalığı sıklıkla yüz bölgesinde gözlemlense de sırt, bel ve karın bölgesinde de kızarıklara rastlanabilir. Hastalıkla ilgili görselleri sizin için derledik.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..