Cinsel SağlıkSağlık

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebeliğin erken fark edilmesi ve kesin teşhisin konulması anne adayı dışında bebeğin sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır. Anne adayları hamileliğin bilincinde olduğu zaman beslenme alışkanlıklarını düzene sokar, alkol ve sigara gibi maddelerin kullanımını bırakır, kaygı ve stresten uzak kalmaya çalışır. Kadınlar hamilelik şüphesi duymaya başladığında ilk olarak hamileliğin belirtileri veya hamilelik testi adet gecikmesinden kaç gün sonra yapılır gibi sorulara cevap aramaya başlar. Bu yazımızda gebelik belirtileri ve gebelik testlerine ilişkin bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Gebelik Nasıl Başlar?

Gebelik

Kadın vücudunda bulunan yumurtalıkların içerisinde her ay bir yumurta hücresi olgunlaşır ve bu hücre sperm ile döllenmek üzere yaklaşık 4 günde rahme ulaşır. Rahmin iç kısmının yumurtayı hazırlamak için kalınlaştığı dönemde bir spermin yumurtayı döllemesi ile gebelik süreci başlar. Eğer döllenme gerçekleşmezse, yumurta ve kalınlaşan duvar vücuttan adet döngüsü ile atılır. Gebelik ihtimalinin en yüksek olduğu aralık adet döneminin son günü itibariyle onu takip eden yaklaşık 14 gün olarak belirtilmiştir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Mide Bulantısı

İlk belirti, adet döneminde yaşanan gecikmedir. Diğer belirtiler arasında mide bulantıları, kokulara karşı hassasiyet, göğüslerde şişme, hafif lekelenmeler, tükenmişlik hissi ve sık sık idrara çıkma yer alır. Hamilelik testi ne zaman yapılır sorusu bu belirtilerle akıllara gelmeye başlar.

Gebelik Testi Nedir?

Gebelik Testi Kadin

Gebelik testi nedir, yukarıda bahsettiğimiz belirtiler üzerine yani hamile olma şüphesi duyulduğu zaman yapılan testlerdir. Bu testler çok kısa süre içinde sonuç vermektedir ve sonrasında emin olmak için tekrarlanabilir. Evde yapılan testlerin doğruluk oranı %99 olarak belirtilmektedir.

Gebelik testi hamilelik hormonunun (HCG) varlığı ve miktarını temel alan bir ölçüm yapmaktadır. Kadınlarda 5 ml’den az miktarda bulunan bu hormon embriyonun rahim astarına yapışmasının ardından artış göstermektedir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebelik Testi Nasil Yapilir 2

Regl zamanı gelmesine rağmen adetin başlamaması hamileliğin ilk fark edilen belirtisidir. Gebelik testi ne zaman yapılır veya Erken gebelik testi ne zaman yapılmalı sorularının cevabı aynıdır. Regl gecikmesinden 6 gün sonra bu testler yapılabilir ancak HCG hormonu henüz idrara geçmemiş olabilir. Bu yüzden 6. günü takip eden 1 hafta içerisinde test tekrarlanarak kesin sonuca ulaşılabilir.

Başka bir tercih yöntemi de son cinsel ilişki üzerinden 21 gün geçtikten sonra yapılan gebelik testidir. Adet dönemi düzensiz olan kadınlar bu yolu daha çok tercih etmelidir.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik Testi

Evde hamilelik testi yapmak istiyorsanız eczaneden alabileceğiniz test kitleriyle bunu dakikalar içinde yapabilirsiniz. Gebelik testi nasıl yapılır konusu test kitlerinin kullanma kılavuzlarında adım adım anlatılmaktadır. İdrarınızın bir kısmını yaptıktan sonra idrarın akış yönüne doğru test çubuğunu yaklaştırabilir ya da bir kaba yaptığınız idrar içinden damlalıkla örnek alarak gösterge paneline damlatabilirsiniz. Bu işlemden 1-2 dakika sonra hamile ya da hamile değil şeklinde sonuç alabileceksiniz. Kimi testlerde çizgiler, kimi testlerde artı ya da eksi işareti kullanılmaktadır.

Gebelik Testi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebelik Testi Dikkat

  • Regl gecikmesinden sonra belirtilen süre kadar beklemelisiniz.
  • Test kitini almadan önce son kullanma tarihini kontrol etmelisiniz.
  • En doğru sonuçların sabah yapılan ilk idrarla ortaya çıktığını hatırlamalısınız.
  • Kesin sonuç için testi 3-4 gün sonra tekrarlayabilirsiniz.

Bu testlerin dışında kan ve idrar testleri de gebeliğin tespit edilmesinde tercih edilebilecek etkili yöntemlerdendir. Limonla hamilelik testi yapıldığı söylenmektedir ancak en güvenilir yöntemler kan ve idrar testleri ile eczanelerde satılan test kitleridir.

Kan Testi

Kan Testi

Gebelik testi sonuçları kan testlerinde hemen çıkmayabilir ancak diğer yöntemlere kıyasla %100 doğruluk oranına sahiptir. Nitel ya da kantitatif yollarla, damardan alınan kan üzerinden test yapılabilmektedir. Döllenme sonrasındaki 6. günde kanda bulunan HCG hormon değerleri ile sonuçlar yorumlanabilmektedir. İdrar testine oranla 7-12 gün erken gebelik teşhisi konulabilmektedir.

İdrar Testi

İdrar Testi

İdrar testi evde ya da sağlık ocaklarında yapılabilmektedir. İdrarda gebelik testi en erken ne zaman belli olur sorusunu yanıtlamadan önce bir kaç detayı aktaralım. İdrarda yapılan gebelik testi adet gecikmesinden 7-10 gün sonra yapılmalıdır. Sonuç için fazla aceleci davranmak kesinliği düşük sonuçlar alınmasına neden olacaktır. Hamilelik planlama durumunda ilişkiden 6 gün sonra test imkanı sağlayan idrar testleri de bulunmaktadır. HCG seviyesi hamileliğin başlangıcı itibariyle öncelikle kanda dolaşıma girdiği için idrarda daha sonraki günlerde tespit edilebilmektedir.

İdrar Testinde Yanılma Payı Var Mıdır?

Idrar Testi Yanilma Payi

İdrar ile yapılan gebelik testinde regl tarihi bir gün gecikmişse %79, iki gün gecikmişse %85, üç gün gecikmişse %90, bir hafta gecikmişse %96 oranında doğru sonuç alınmaktadır.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..