Sağlık

Havlıcan Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

“Havlıcan ne?” dediğinizi duyar gibiyiz. Bu yazımızda şifa verici havlıcan otunun ne olduğuna, faydalarına, hangi rahatsızlıklara iyi geldiğine yer vereceğiz.

Günümüzde kullanılan en harika bitkilerden biri olan havlıcan otu, alphinia officinaum, alphina, galanga ya da küçük galanga ismiyle de anılır. Zencefil ve zerdeçal ile kardeş olan havlıcan gövdeli bir bitkidir; yiyecek ve içeceklerde köksap kısmı kullanılır.

havlican faydalari

Havlıcan Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Peki havlıcan neye yarar? Havlıcan toz olarak tüketilebileceği gibi yaş ve kuru olarak da kullanılabilir. İnsan vücudu için son derece destekleyici bir bitkidir. Bağışıklık sisteminden, alerjik sorunlara, mide rahatsızlıklarından, iştah problemlerine geniş bir yelpazede takviye edici, şifalı bir bitkidir.Şifa verici özellikleri ile dikkat çeken havlıcanın faydaları saymakla bitmiyor.

 • Bahar ayları geldiğinde artan boğazda ve burunda akıntı, gözlerde kaşıntıyla kendisini gösteren bahar nezlesi için öneriliyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücudun direncini arttırıyor. Kış aylarında hepimizin sorunu olan soğuk algınlığı, nezle ve gribe iyi geliyor. Balgam sorununu da çözmeye yardımcı oluyor.
 • Günlük hayatı sıkıntıya sokan romatizma ve eklem ağrılarını ciddi manada azaltıyor.
 • Ödem söktürücü özelliği olan havlıcan, vücuttaki şişkinliklerin yok olmasını sağlıyor. Bu özelliği sayesinde vücutta idrar söktürücü bir etki de oluşturuyor.

havlican madde madde

 • Havlıcan iştah açıyor. Özellikle “benim iştahım yok” diyenler için altın değerinde bir bitki.
 • Sindirim sistemini düzenleyen havlıcan bitkisi mide ve bağırsaktaki gazları giderip, rahatlama sağlıyor.
 • Rutin yaşamımızı olumsuz etkileyen baş ağrılarının azalmasına yardımcı oluyor, baş dönmelerini azaltıyor.
 • Düzenli kullanımda ağız kokusuna en etkili çözümlerden biri. Havlıcan aynı zamanda ağız içinde oluşan aft ve yaraların da hızla iyileşmesine katkı sağlıyor.
 • Gece uyku kaçıran, çocukların alt ıslatma problemine de yardımcı takviyelerden biri.
 • Kadınların adet düzensizliklerinin giderilmesine yardımcı oluyor.
 • Vücuda enerji veriyor ve özellikle erkeklerde cinsel gücü artırıcı etkisi olduğu söyleniyor.

havlican zararlari

Havlıcan Bitkisinin Zararları Nelerdir?

“Havlıcan zararları” diye bir araştırma yaptığınızda karşınıza çok detaylı bilgiler çıkmıyor; fakat dışarıdan aldığımız her takviye gıda gibi kullanmadan önce doktora danışılması gerekiyor. Her yiyecek ve içecekte olduğu gibi yeterli ve dengeli miktarlarda kullanıldığında vücuda herhangi bir zararı olmayan havlıcanı, bazı durumlarda kullanmamak gerekiyor.

 • Mide asidi salgısını fazlalaştırdığı için ülseri olan kişiler için önerilmiyor.
 • Günde bir yemek kaşığını aşmamak gerekiyor.
 • Eğer alerji geçmişiniz varsa, kullanmadan önce alerji testi yapılmasında fayda görülüyor.
 • Hamilelik döneminde ise doktora danışmadan kullanmamak gerekiyor.

havlican nasil

Havlıcan Bitkisi Nasıl Kullanılır? Ne Şekilde Tüketilir?

Havlıcan neye yarar aktarmaya çalıştık. Şimdi sıra nasıl kullanıldığında… Kendine özgü bir aroması olan havlıcanın tadı sakıza benziyor. Bizler çok bilmesek de uzun zamandır dondurmalarda, çikolatalarda, şekerleme üretiminde, meşrubat ve hamur işlerinde kullanılıyor. Mutfaklarımızda daha çok toz halini kullandığımız havlıcan, kök olarak çiğnenebiliyor ya da çayı yapılabiliyor.

havlican cayi

Havlıcan Çayı Nasıl Hazırlanır?

Havlıcan çayı hazırlamak oldukça kolay: Bir bardak suya 2-3 kök havlıcan atılır ve kaynamaya bırakılır. Beş dakika kaynatılan çay isteğe göre balla tatlandırılarak, günde 2- 3 bardak tüketilebilir. Demlenen çay uzun süre bekletilmemelidir.

 


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..