İş DünyasıKişisel Gelişim ve Motivasyon

İş Dünyasındaki Başarıları ile İlham Veren 5 Kadın

Ülkeler için ekonomik kalkınmanın en önemli koşulu üretim faktörlerinin verimli kullanımıdır. Üretim faktörlerinden belki de en önemlisi ise iş gücüdür.

Dünya üzerinde işgücüne katılımı inceleyen çalışmalar göstermektedir ki dünyanın her noktasında bir cinsiyet ayrımcılığı görülmekte, kadınların iş gücüne katılım oranı erkeklere oranla düşük kalmaktadır. Kadınların iş gücüne katılma sürecinde, erkeklere oranla daha fazla engel önlerinde durmaktadır. Hem kültürel baskılar hem ekonomik ve sosyal yaşamda önlerine çıkan zorluklar daha fazladır. Ancak kadınların işgücüne dahil olması yoksulluk sürecini yok etmeye yardımcı olacağı gibi aynı zamanda kadınların ekonomik özgürlüklerini ve kendilerine olan güvenlerini artıran, sosyal kazanımları yok sayılamaz cinsten faydalar sağlayacak olan bir durumdur.

kadin gucu

İş Dünyasının Yükselen Gücü: Kadınlar

İş gücüne katılımı inceleyen çalışmaların ortaya koyduğu bir başka gerçek ise zaman içerisinde sürekli olarak kadınların iş gücüne katılımının erkeklerden fazla olacak şekilde artıyor olmasıdır. Kadınlar artık çevresel faktörlerle baş edebilmekte veya çevresel faktörler kadınların ekonomik katkılarını kabullenebilmektedirler. Çalışmak kişinin hem kendisine hem de çevresine yararlı olmasıdır. Çalışmak ve başarmak ise insanların en büyük hayallerini her zaman içinde barındırmaktadır ve bu sadece erkeklere özgü bir durum değildir.

kendine guvenen kadin

İlk Basamak: Kendine Güven

Çalışmak ve başarmak konusunda kararınızı vermişseniz ilk yapmanız gereken yola çıkmadan önce yolluklarınızı kontrol etmek olmalıdır. Bu kontrol önce kendinize olan güveninizden başlamalıdır. Kendinize olan güveniniz, yapacağınıza olan inancınızı taze tutar. Bunun yanında sizden birilerinin bunu yapabildiğini görmek elbette moralinizi yükseltirken aynı zamanda size inanç kaynağı olacaktır. Özellikle işgücüne katılmak isterken sosyal ve kültürel zorluklar nedeniyle bunu başaramadığını düşünen kadınlar için başarılı kadın öyküleri elbette geleceğin başarılı kadınları için ilham kaynağı olacak hatta başarılı kadın girişimciler bir çok kadına yol gösterip cesaret vereceklerdir.

ornek ilham veren

İlham Verici Örnekler

Başarılı kadın isimleri gün geçtikçe artacak ve başarılı kadın öyküleri her geçen gün başka kadınlara ilham vererek başarılı kadın olmak isteyenler için yolu aydınlatacaktır.

Şüphesiz başarıları ile onlarca belki de yüzlerce yüreğe dokunan başarılı kadın hikayeleri ile size ilham verecek bir çok başarılı kadın girişimciler bulunmaktadır. Başarılı kadın isimleri araştırması yapıldığında size ilham verebilecek 5 girişimci kadının, başarılı kadın olmak yolunda ilerlemelerine beraber bakalım.

ebru ozulku

Ebru Özülkü

Oto yedek parçacıda çalışan babasının, sektörün kadın işi olmadığını ve pis olduğunu söyleyerek yaptığı itirazlarına rağmen yıllarca çalışarak yaptığı birikimlerinin sonucunda oto yedek parça satma işini e-ticaret üzerinden gerçekleştirmeye başladı. Kurduğu site aracılığıyla müşterilerine sürekli ürün satıyor.

nuran ozyılmaz

Nuran Özyılmaz

13 yıl boyunca ev hanımlığı yapan Nuran Özyılmaz, 1990 senesinde kızlarının geleceğinin kendi geleceği gibi olmasını istemediğini düşünerek 10 bileziğini satıyor ve evde dikim işine başlıyor. Böylece 18 yıl boyunca devam eden bir dikim atölyesi işine sahip oluyor. 18 yılın ardından dikime artık eskisi kadar rağbet olmadığını fark ediyor ve yöresel yemekler yapan Kars Kaz Evi restoranını açıyor. Yerli ve yabancı bir çok misafire yöresel yemekler yaparak para kazanmaya devam ediyor.

enhar dogan suzan sarikaya

Enhar Doğan ve Suzan Sarıkaya

2.5 yıl önce 3 kilogram mantı satarak 1 tabaka deri alıyorlar ve çanta üretimine girişiyorlar. El emeği olan bu çantalar çevreden ilgi görünce bodrum katını atölyeye çevirip üretime devam ediyorlar ve 2017 yılında düzenlenen Girişimcilikte Önce Kadın Projesi yarışmasına katılıyorlar. Yarışmaya bodrum kattaki atölyelerinde çalışarak katılıyor ve finalde 1. Olarak 15.000 TL’lik ödülü almaya hak kazanıyorlar.

Estee Lauder

Estée Lauder

Lauder, ailesine ait hırdavat dükkanında büyürken kimyager amcasının yaptığı cilt kremlerini güzellik salonlarına satarak işe başladı. Daha sonra kendisine ait bir tezgah açarak aile üretimi kozmetiklerini sunmaya başladı. Yakınlarına hediye ürünler vererek ürünlerinin tanınmasını sağladı ve kozmetik imparatorluğu kurmayı başardı. Time dergisinde 20. yüzyılın en etkili iş dehaları listesinde yer alan tek kadın oldu.

ruth handler

Ruth Handler

Ruth, küçük kızlar için mükemmel ideali yarattı. 1950’lerde piyasada olmayan bu oyuncak türünü ortaya koydu ve kızı bu bebeklere ‘Barbie’ ismini verdi. Beklenmedik şekilde ünlenen bu bebekler tüm dünyaya yayıldı. Daha sonra oyuncak üretimi konusunda yasal süreçler nedeniyle zor günler yaşayıp istifa etti ve bu defa da meme kanseri olanlar için gerçek gibi duran suni memeleri üretip satmaya başladı.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..