Evde SinemaFilm Arşivi

İz Bırakan Film: Dancer in the Dark

Size kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir filmden bahsetmek istiyorum. Lars Von Trier’in yönetmen koltuğunu taçlandırdığı başrolde ise Björk’ün yer aldığı “Dancer In The Dark”

dancer in the dark film inceleme

Dancer in the Dark Film Tanıtımı

Bir filmden beklentileriniz nelerdir, bilemem. Yoğun olarak filmin içinde mi olmak istersiniz yoksa aman benden uzak dursun ben halimden mutluyum düşünceleriyle sadece vakit mi geçsin istersiniz? Her iki istek içinde oldukça uygun çünkü filmin atmosferini hemen baş ucunuzda hissederken olaylar sizden bir o kadar uzakta devam etmekte.

dancer in the dark izle

Dancer in the Dark Film Konusu

Filmin konusuna gelecek olursak kısaca, kör olmak üzere olan Çek asıllı Selma (Björk), genetik olan bu hastalığın kendine yaşattıklarını 10 yaşındaki oğluna yaşatmaması için elinden geleni ardına koymamakta. Hayatı olabildiğince kanında hisseden çocuksu Selma bir müzikal hayranı. Dans etmek ve şarkı söylemek ister ama çalışması gerekmekte. Bu hastalığı bile bile birisine bahşettiğini düşündüğü için küçük oğlunu bu illetten kurtarması gerektiği düşüncesinde.

dancer in the dark oyunculari

Müzikal tadında bir dram söz konusu olunca insan filme bir nebze uzak kalıyor. Biz müzikallere yabancı kalmakta yarar olduğunu düşünürüz birazcık. En azından kendim için böyle diyebilirim ama bu sefer kalamadım ne yazık ki. Müzikallerde bazen durumlardan uzaklaşırsınız, çünkü duygular göz pınarlarınıza hücum ederken bir an da araya bir şarkı girer ve sakinleşirsiniz. Bu filmden sonra neden olmasın dedim. En duygusal olduğunuz an da biraz kendinizden uzaklaşıp geri kalanı düşünmek daha sağlıklı değil midir?

dancer in the dark

Özetle…

Hüzün, umut, mutluluk, kalp acısı, saflık, sevgi, fedakarlık ve daha nice damarlara basan duygular öyle bir harmanlanmış ki başucu filmlerin vazgeçilmezlerinden biri olmalı. Filmin duygularını bir kenara bırakıp yönetmenin çekim gücüne dikkat eden bir izleyici iseniz. Yine bu filmden memnun kalmaktan çekinmeyin. Kör olmaya yakın bir karakterin gözünden izliyoruz filmi.

lars von trier karanlikta dans film inceleme

Çekim açıları, hafif karanlık görüntü ve doğallığıyla beni büyüleyen titremeler. İzleyiciyi bir nebze de olsa Selma’nın gözünden görmeye teşvik ediyor. Bu kadar güçlü bir kadının kendini bu kadar güçsüz hissetmesi kendi hayat gücümü sorgulamama neden olmadı değil. Sadece son sahnesi için bile izlenmeye oldukça değer bir film benden söylemesi.

dancer in the dark oyunculari

“Bunun son şarkı olduğunu söylüyorlar, ama yanılıyorlar. Ancak biz izin verirsek, son şarkı olur.”


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..