Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Aşk ve CinsellikCinsellik

Kaliteli Cinselliğin Sırrı

Cinselliği kısaca tanımlamak gerekirse canlı üreme içgüdüsü ile nesillerini devam ettirmek için genital organları aracılığı ile yaptıkları bir birleşme eylemidir. Diğer canlı türlerinde çoğunlukla etkin olan içgüdü yalnızca üreme olsa da konu insana gelince bu kadar basit değildir. Çünkü kompleks beyni ile insan, sadece üremek için değil; haz duymak, sevgisini göstermek ve sevildiğini görmek, tatmin olmak ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha sağlıklı yaşamak için bir ihtiyaç veya araç olarak cinselliği yaşar.

Cinsellik Nedir?

cinsellik nedir

Cinsellik nedir sorusuna verilecek cevap insanlar için çok daha karmaşıktır. Cinsellik deyince aklımıza yalnızca biyolojik cinsiyetler ve birleşme gelir. Cinsellik bu kavramları kapsasa da bunlarla sınırlı değildir. Cinsel kimlik, cinsel yönelim, bedensel temas, haz, kişinin fiziksel yapısı ile kendi vücudu ve cinselliği ile ilgili düşünceleri, başkalarının hakkındaki yargıları ve toplum içerisinde bunları nasıl algıladığı, başkalarıyla kurduğu ilişkiler ve duygusal durumu da cinselliğin parçalarıdır.

Cinsellikle İlgili Bilgiler

cinsellikle ilgili bilgiler

Cinsellik insanın sadece fiziksel sağlığı değil, psikolojik sağlığı için de çok önemlidir. Bu noktada cinsellikle ilgili bilgiler önem kazanmaktadır. Çünkü insanlar çoğu zaman seks yapmayı doğuştan bildiğini zanneder. Ancak cinsellik de bir dili öğrendikçe iyi konuşmak veya resim yapmak gibi öğrenilir ve deneyim yaşadıkça gelişir.

İlk olarak şunu bilmekte fayda var: Her insanın cinsel uyarılma şekli farklı olabilir. Bazı insanlar dokunma ile, bazı insanlar gördükleri aracılığıyla, bazı insanlar ise hoşuna giden sözler duyduğunda uyarılır. Genelde erkekler gördükleri aracılığıyla, kadınlar ise vücutlarına dokunulmasından daha çok uyarılıyorlar. Kaliteli cinselliğin sırrı kişinin önce kendi vücudunu tanımasından geçer. Kendi vücudunu iyi tanıyan, nelerden hoşlandığını ve nasıl tatmin olduğunu daha iyi bilen kişi partneri ile de daha iyi bir cinsellik yaşar.

Kadınlarda Özgüvensizlik

Vücutları ve çıplak kalma ile ilgili özgüven sorunları tabi ki her cinsiyette görülebilecek sorunlar arasında olabilir. Ancak kadınlara kalıp güzellik yargıları daha çok dayatıldığı için daha çok kadınlar vücutları ile ilgili özgüvensizlik yaşıyor ve çıplak kalmak kadınlarda kaygı oluşmasına sebep olabiliyor.

Erkeklerde Performans Kaygısı

Performans kaygısı da her cinsiyette olabilecek sorunlardan biri olmasına karşın daha çok erkeklerde görülen bir sorundur. Fakat bilinmelidir ki iyi bir cinselliğin ne güzel olmakla ne de performansla ilgisi vardır. Aksine performans ve özgüvensizlik gibi sorunlar kişilerin cinsellikten uzaklaşmasına, cinsel davranışlarını sınırlandırıp özgür olamaması ve dolayısıyla daha kötü bir deneyim yaşamalarına neden olur.

Her insanın uyarılma biçiminin, vücut yapısının, nelerden hoşlandığının farklı olduğundan ve seksin öğrenilebilir olduğundan bahsettik. Bu nedenle iyi bir cinsel deneyim kişiden kişiye değişir. Özgüvensizlik ya da performans gibi kaygılar yerine kişiler kendilerini ve partnerlerini daha iyi tanımaya, cinselliği deneyimleyerek daha çok öğrenmeye odaklanmalıdır. Ayrıca uyarılma ve hazzın fiziksel olduğu kadar psikolojik de olduğu bilinmelidir. Dolayısıyla rahat olmak, acele etmemek, kaliteli iletişim ve özgürce dokunmak da kaliteli cinsellik için önemlidir.

Kadınların Orgazm Olmaktan Çok Orgazm Taklidi Yapması

Bir çalışmaya göre kadınların birçoğu orgazm olmasa da partnerlerini motive etmek için abartılı sesler çıkararak orgazm taklidi yapıyorlar. Bu, kadında orgazm taklidi yaptığının anlaşılacağı korkusuna da yol açıyor. Dolayısıyla tüm bunlar uzun vadede kadında cinsel isteksizliğe neden olabiliyor. Daha iyi bir cinsel deneyim için kadının orgazm olamama sorununun partneri ile iletişiminden mi kaynaklandığı veya fiziksel mi, yoksa psikolojik kökenli mi olduğu tespit edilmeli ve bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Uzun Süreli İlişkilerde Cinselliğin Biraz Monotonlaşması

Bu noktada da hayal gücünüzü serbest bırakmak ve iki kişinin de isteğine uygun yeni fanteziler veya pozisyonlar denemek cinsel hayatınızı canlandırır. Toplumumuzca cinsel fanteziler ayıp karşılansa da sağlıklıdır. Sonuçta cinselliği yaşayan siz ve partnerinizsiniz. Paylaştığınız anlar da partnerinizle sizi ilgilendiren özel anlardır.

Elalemin Dediklerini Değil, Kendi İstek ve Zevkleriniz Önemsenmeli

Önemli olan sizin istek ve zevkleriniz. Tabuları aşarak yalnızca kendinizin ve partnerinizin isteklerini önemsedikçe daha kaliteli bir cinsellik yaşadığınızı göreceksiniz.


Daha Fazla Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..