Evde SinemaFilm Arşivi

Korona Günlerinde Göz Pınarlarınızı Kurutacak Dram Filmleri

Olur bazen. İnsan içinde biriktirdiklerini dışa vurmaya bahane arar. Hüzünlerini dışa vurmak için bir araca gereksinim duyar. Veyahut bir can sıkıntısı basar ağlasam der, canı ister hüzünlü yanıyla oturmak ister. Böyle anlara ilaç gibi gelecek, gözyaşları sel olup akacak filmler elbette dram filmleri.

Hikayesi ile mutlaka içinizden bir parçaya dokunacak olan hüzünlü filmler listemize hoş geldiniz. Dram filmleri IMBD puanı göz önünde bulundurulmaksızın en dokunaklı filmler arasından seçimler yapılmıştır.

dram filmleri

 1. Soraya’yı Taşlamak

sorayayi taslamak filmi 1

Kültürel olguların, törelerin, toplumsal yargıların kararttığı bir hayat var karşınızda. Soraya, gerçekten filmde yer alan olayları yaşamış ve yakını sayesinde recm edilerek katledilmesinin ardından hikayesini duyurabilmiş bir kadın. Onun gibi yüzlerce kadın vardı ve var olaya devam ediyor bir yerlerde. İzledikten sonra hayatınız boyunca hikayesini unutamayacağınız bir kadın.

Kocasının yeni bir evlilik yapabilmek için attığı iftiraların ardından Soraya’nın yaşadıkları en ağlamam diyenleri dahi ağlatıyor. Soraya’nın hikayesini dünyaya duyurabilmek için uğraşan kadının mücadelesi ise kalbinizi delip geçen bir acı veriyor.

 1. Su ve Ateş

su ve ates filmi 1

Özcan Deniz filmlerindeki klasik aşk hikayesinden uzak, bambaşka bir yapıt Su ve Ateş. Kültürel inanış diye insanlara dayatılan zoraki doğruların altında eriyip giden iki aşığın mücadelesini ve kahroluşunu izliyoruz bu filmde. Öyle dokunaklı sahneler barındırıyor ki, ateş içinizde yanıyor. Onlarla beraber ağlıyorsunuz. Dram filmleri Türk yapımları arasında en iyiler arasındadır.

 1. Mother

mother filmi

Bazı sitelerin fantastik film kategorisine almasıyla resmen hakaret ettiği Mother yapımı, dini objelerin tasvirlerini ustaca işlemiş çok profesyonel bir yapım. İnsanların bir inanış uğruna neler yapabileceğine hayretler içinde şahit olurken filmin son anlarında ilk başta görüp unutmaya aday yaptığınız her bir sahne anlamlanıyor. Hüngür hüngür ağlatmıyor ancak yüreğinize dokunaklı bir giriş yaparak akılda kalan filmler arasına ekleniyor.

 1. Aynı Yıldızın Altında

ayni yildiin altinda filmi

Aynı ismi taşıyan kitaptan uyarlanan bu film, iki kanser hastası gencin dramatik aşkını yaşatıyor izleyenlere.

 1. Senden Önce Ben

senden once ben filmi 1

Sıra dışı fikirlerinden utanarak sade hayatını sevdiğine kendini inandırmaya çalışan bir genç kız, mükemmel giden hayatı bir kaza sonucunda bitmekten beter olan genç bir adam. Şans eseri tanışmalarının ardından birbirlerinin hayatlarına dokunuşları unutulmaz olan bu iki gencin hikayesi hiç istemeyeceğiniz şekilde sona eriyor. Kitap uyarlaması olan bu filmin, senden Sonra Ben isminde çıkan 2. kitabı da bulunmakta.

 1. Gizli Dünya

gizli dunya filmi 1

Anne rolüyle karşımıza çıkan Brie Larson, kızı Jack’e bir dünya oluşturmuş. Bir odadan oluşan Jack’in dünyası… Dış dünyadan habersiz büyüyen Jack’in yürek burkan gerçeklik algısını şekillendirmek zorunda olan anne, 7 yıl boyunca maruz kaldığı psikolojik ve fiziksel şiddetle boğuşurken aklını yitirmeme savaşının yanında kızını büyütmeye çalışıyor. Ancak bir gün işler değişmek zorunda kalıyor.

 1. Raw

raw filmi 1

Gerilim filmi kategorisinde de yer eden Raw yapımı, ailevi baskılanmanın getirebileceği trajik sonuçlardan birini bambaşka boyutlarda bize sunuyor. Ailevi bir dram öyküsüne dayanan filmde hem gerilip hem yüreğimizi burkan gerçeklerle karşılaşmak mümkün.

 1. Kefaret

kefaret filmi

Küçük bir kızın yanlış anlaması nedeniyle hayatları boyunca acı çeken iki aşık çıkıyor bu filmde karşımıza. Küçük kız, yıllar sonra bunun farkına vardığında düzeltebileceği hiçbir şey kalmadığını fark ediyor. Bir yanlış anlaşılmanın nelere mal olacağını en güzel anlatan filmlerden birisidir.

 1. Tamam mıyız?

tamam miyiz filmi 1

Bir Çağan Irmak klasiği olan Tamam mıyız yapımı, hastalık temalı hüzünlerin en güzel anlatıldığı filmlerden biridir. Bir hastaya yardım ederken onun da kendisine yardım ettiğini keşfediyor başrolümüz. Hem de bu yardımlaşma çok ironik bir şekilde başlıyor. Depresif ve duygu dolu Tamam mıyız yapımı ile Çağan Irmak yine yapmış dedirtiyor.

 1. Ayla

ayla filmi

Son zamanların en iyi dram filmlerinden biri olan Ayla yapımı, Kore savaşında yaşanan gerçek bir hikayeden esinlenilmiş ve gerçekliği saptırılmadan aktarılmasıyla duygularınızı yerle bir etmeye and içmiş muhteşem bir yapımdır.

 1. Mustang

mustang filmi 1

5 kız kardeşin mahalle baskısı yüzünden yaşadıkları canınızı yakarken masum hayallerinin zamanla zarar görüşüne şahit oluyoruz. Baskının getireceği sonuçları en ağır şekilde işleyen film sırasında 5 kardeşin her birini canı gönülden hissediyoruz.

 1. Mommo Kız Kardeşim

mommo filmi

Uydurma hikayelerle değil, hayatın ta kendisiyle can yakan filmlerden biridir. Çaresizliğin çocuklar gözünden nasıl bir his olduğunu hissederken göz yaşlarınıza hakim olamayacaksınız.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..