HaberlerSağlık Haberleri

Koronavirüs Cinsel Yolla Bulaşıyor Mu?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile ilgili merak edilen konulardan biri de hastalığın cinsel yolla bulaşıp bulaşmadığı olmuştu. Konuyla ilgili Çin’de gerçekleştirilen bir araştırma, bu ihtimali değerlendirdi. Ortaya çıkan sonuçlar ise bir hayli ilginç!

Ekran Resmi 2020 05 08 23.26.15

Menide Koronavirüse Rastlandı

Çin’de gerçekleştirilen araştırma ilginç veriler sunuyor. Covid-19 testi uygulanan ve bu testlerinin sonucu pozitif çıkan 38 erkek ile gerçekleştirilen araştırmaya göre, yeni tip koronavirüse menide de rastlandı.

Bugüne kadar koronavirüsün bulaşma yolları ile ilgili elimizde iki veri bulunuyordu. Bunlar, solunum yolunu kullanarak temas etmek ve damlacıklarla olmasıydı. İnsandan insana bulaşan ve akut solunum yolu sendromu meydana getiren virüse daha önce, dışkıda, salyada, sindirim sisteminde ve hatta gözyaşında da rastlandığı tespit edilmişti.

Çin’in Henan eyaletinde gerçekleştirilen ve 26 Ocak-16 Şubat tarih aralığını kapsayan araştırma, 38 kişinin menilerinin incelenmesiyle oluşturuldu. Yapılan araştırma neticesinde incelenen hastalardan 6’sının menilerinde SARS-CoV-2 virüsüne rastlandı.

Ekran Resmi 2020 05 08 23.25.38

Hastaların Durumu Sonuçta Etkili Mi?

İlginç bir diğer veri ise söz konusu altı kişinin hastalık derecelerinin birbirinden farklı olmasıydı. İncelemeye tabi olan iki kişi ağır hasta iken, ikisinin ise iyileşmek üzere olan hastalar olduğu bildirildi. İyileşmekte olan hastaların menisinde de virüsün yer alması hayli dikkat çekiciydi. Sonuçlarda da buna özellikle dikkat çekildi. Söz konusu araştırma Jama Network Open’da yayımlandı ve söz konusu virüsün erkeklerin üreme yoluna da yerleşebildiği gösterilmiş oldu.

Araştırmalar Net Değil

Ancak bilim insanları bu araştırmanın genelleme yapmak için çok da doğru olmadığı görüşünde. Bunun en önemli sebepleri ise araştırmanın küçük çaplı olması. Bir diğer neden ise takibinin bulunmaması olarak gösteriliyor. Uzmanlar, virüsün cinsel yolla bulaşıp bulaşmadığının henüz netlik kazanmadığını vurguluyor.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..