DekorasyonDekorasyon Fikirleri

Küçük Mutfaklar Nasıl Dekore Edilmelidir?

Dar alanlarda yapılan küçük mekan tasarımları geniş yerlere göre daha zordur.  Fakat yapacağınız bazı değişikliklerle bu durumu değiştirmek mümkün.  Küçük dokunuşlarla mutfak dekorasyonu, ortamda kendinizi daha ferah hissetmenizi sağlayabilir.

1- Açık Renk Malzemeler Kullanın

acik renk malzemeler kullanin 1Duvar renginizden dolaplara kadar her bölümde beyaz renk kullanmanız alanı genişletmek için önemli bir avantaj sağlar. Düz beyaz renk yoksa kırık beyaz de seçebilirsiniz.  Kreme kaçan tonlar vs. ortamı olduğundan geniş gösterir. Bu durum kıyafetlerdeki etkiyle paralellik gösterir. Beyaz giydiğinizde daha geniş görünürsünüz. Siyah tonlar ise daha daraltıcı etki yapar. Göz yanılsamasının etkisi bu anlamda dekorasyona destek olabilir.

2- Duvarları İyi Değerlendirin

acik renk malzemeler kullaninDar bir mutfakta kendinize daha fazla yer açmak istersiniz. Bu nedenle duvarları çok iyi kullanmalısınız. Dolaplar, küçük parçalı eşyalarınızın derli toplu görünmesinde etkilidir. Tezgah üzeri ve masa üzerini ne kadar boş bırakırsanız mutfağınızdaki genişleme de artacaktır.

3- Mutfağınızı İyi Aydınlatın

mutfaginizi iyi aydinlatinİç mekanlarda küçük alan dekorasyonu yaparken iyi bir aydınlatma çok işinize yarayacaktır. Her yeri eşit biçimde aydınlattığınız zaman, ferahlık ve genişlik hissi daha da yayılır. İyi bir dekorasyonda oda içindeki tüm alanları eşit şekilde görebilmelisiniz. Bu tatmin edici bir duygudur.

4- Masa Sandalyeleriniz Çok Büyük Olmasın

masa sandalyeleriniz cok buyuk olmasinMasa ve sandalye seçiminiz mutfaktaki genişliğin belirlenmesinde etkili olacaktır. Mümkünse duvara dayanan küçük L koltuklardan temin edin ve masayı da hemen yanına yerleştirin.Çok sayıda kişinin birlikte çok yer kaplamadan yemek yemesini sağlayan bir çözüm olacaktır. Fakat tercihiniz masa sandalye yönündeyse, katlanır şık tasarımları değerlendirebilirsiniz. Bu sayede dar alanda gereksiz yer kaplayan alanları engellemiş olursunuz.

5- Dar Uzun Mutfaklarda Tezgahı Uzatın

dar uzun mutfaklarda tezgahi uzatinUzun bir tezgah, dar uzun mutfak dekorasyonu yaparken size işlevsel açıdan büyük bir avantaj sağlar. Ayrıca ortamı daha da büyütmede de etkilidir. Fakat fiziksel açıdan ortamın buna uygun olması gerekir. Yani bunu yaparken bulaşık makinesi koyacak yeriniz kalmıyorsa yapmayabilirsiniz.

6- Ortamı Daraltan Karmaşadan Uzak Durun

ortami daraltan karmasadan uzak durunBazı alanlar dar olmasına rağmen iç açarken bazı dekorasyonlar geniş alanlara rağmen iç sıkıcı etki yapabilir. Mutfak dekorasyonu, küçük parçalı eşyaların çok olduğu bir yer olarak dar görünmeye çok müsaittir. Bu nedenle karmaşadan olabildiğince uzak şekilde kullanım ayarlamalısınız. Küçük mutfaklar için mutfak düzeni bu açıdan çok önemlidir. Mutfak karmaşası, her yerden bir eşya çıkması olarak özetlenebilir. Örneğin zaten dar bir alanda yukarıdan boyunuza kadar sallanan ışıklandırmaları kullanmamalısınız. Çok dar ve sıkıcı olabilir. Yani minimal düzeyde en işlevsel ve en sade malzemelerle ferahlatıcı sonuçlar alabilirsiniz.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..