DiyetGüzellik & Moda

Lut Tuzu ile Zayıflama | Nasıl Kullanılır? Kaç Kilo Verdirir?

Uzun süren egzersiz rutinleri için yeterli vakti bulamayan veya sağlık problemleri nedeniyle hareket kısıtlaması olan bireylerin kilo verdirici ek ürünlere ilgisi gün geçtikçe artmaktadır. Bu aşamada doğal içerikli ürünlerden yana tercih yapılması en sağlıklısı olacaktır. Lut tuzu ile zayıflama yöntemi uzun yıllardır bilinen bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda bu yöntem ile nasıl zayıflayabileceğinizi detaylarıyla araştırıp sizin için derledik.

Lut Gölü (Ölü Deniz) Hakkında

Bu yöntemden bahsetmeden önce ismini nereden alıyor onu inceleyelim.

 • Durağan yapısı nedeniyle Ölü Deniz olarak da bilinen Lut Gölü batısı İsrail’e doğusu Ürdün’e bağlı olan bir mevkidedir. Eski çağlarda şifalı olarak bilinen göl, deniz seviyesinden 400 metre aşağıdadır.
 • Tuzluluk bakımından okyanuslardan tam 7 kat fazla tuz oranına sahiptir. Lut Gölü’nün tuzluluk oranı yaklaşık %30 olarak belirlenmiştir.
 • İçerisinde sadece 11 çeşit canlı yaşayabilmektedir.
 • Magnezyum, klorür, sodyum, kalsiyum, potasyum, brom, sülfat ve karbonat içeriğiyle selülit giderici, cilt sıkılaştırıcı, kan dolaşımını hızlandıran, antitoksik ve yağ yakıcı etkilere sahiptir.

Lut Gölü Tuzu Nasıl Çalışıyor?

Lut Golu Tuzu

Lut gölü tuzu ne işe yarar, nasıl çalışır biraz da bunu sizlere anlatalım. Cilt altında sauna etkisi yaratarak kan dolaşımını hızlandıran Lut gölü tuzu, bu dolaşımın etkisiyle selülit problemi olan dokularda bir akım oluşmasını sağlayarak selülit sorununu giderebilmektedir. Ayrıca ödem atıcı etkileri ile incelme sağlarken, cilt dokusunu sıkılaştırarak cilt pürüzlerini gidermede etkilidir. İçeriğinde bulunan minerallerin cildi olumlu yönde etkilediği ayrıca gözlenmiştir.

Gölden çıkartılan tuz birkaç işlemden geçtikten sonra piyasaya sürülmektedir. Lut Gölü Tuzu nerede bulunur diye soracak olursanız, sağlık ürünleri satan güvenilir sitelerden faydalanabilirsiniz. Sertifikalı ve işinde güvenilir kaynakları tercih etmeniz önerilir.

Lut Gölü Tuzu fiyat bakımından fazla cep yakmayan ürün gamına sahip. Direkt olarak tuzunu satın alabileceğiniz gibi termal şort ve benzeri ürünlerin içerisinde kullanılan jel formunu da tercih edebilirsiniz. 1 kilosu için fiyatlar yaklaşık olarak 20 ile 30 TL arasında değişiyor.

Lut Gölü Tuzu Kullanım Şekilleri

Lut Tozu Kullanim Sekli

Lut Gölü tuzu nasıl kullanılır şeklinde kafanızda soru işaretleri oluşmadan önce hemen anlatalım. Bu şifalı tuzun pek çok kullanım şekli bulunuyor.

 • Kesinlikle ağızdan tüketilmemelidir. Tuz oranı böbreklerinize zarar verebilir. Cilde direkt olarak etki gösteren bir mineral mekanizmasına sahip olduğu için kilo verdirici veya ödem attırıcı özellikleri çaylarda olduğu gibi etki göstermeyecektir.
 • Genellikle iki kaşık tuz 1 bardak ılık su içerisinde eritilir. İhtiyaca göre oranları artırabilirsiniz.
 • Elde edilen bu karışım vücut üzerine ovalama yöntemiyle uygulanır.  Uygulama bittikten sonra tuzun etrafı streç film ya da termal şort ile sarılır. Yaklaşık 45 dakika sonra uygulanan bölge ılık su ile temizlenmelidir.
 • Cilt tahrişine neden olabileceği için haftada 3 defa 45 dakikalık seanslar halinde kullanımı önerilmektedir.
 • Bu uygulama ciltteki ölü derileri temizlemek için de tercih edilebilmektedir. Böyle bir işlemde cildi tahriş edecek kadar bastırmamaya ve açık yaralarınız varsa üzerine temas ettirmemeye özen göstermelisiniz.
 • Kolay uygulama için krem haline getirilmiş formunu da kullanabilirsiniz.
 • Lut tuzu içerikli pek çok selülit ve yaşlanma karşıtı bakım kremleri bulunmaktadır.
 • Çamur haline getirilmiş formları sayesinde bakım maskesi olarak da kullanılabilmektedir.

Lut Gölü Tuzu ile Verilen Kilolar

Kilo Verme

Lut Tuzu ile kaç kilo verilir sorusuna net bir cevap yoktur. Uygulama düzenliliğine, yaktığı yağa, attığı ödeme bağlı olarak değişen bir kilo kaybı görülmektedir. Bazı durumlarda spor eşliğinde yağ dokusundan sonra kas hücreleri gelişme gösterir. Bu süreçte kilogram olarak tartıda bir eksilme olmasa da vücudunuz toparlanmış ve incelmiş olarak görünür ki bu da kas yapısını geliştirip yağlardan kurtulduğunuzu kanıtlar niteliktedir.  Sağlıklı ve sıkı görünümüz de bunu destekleyecektir. Termal tuz kullanıcı yorumları dikkate alındığında düzenli kullanımın olumlu sonuç elde etmek için önemli olduğu görülmektedir.

Lut Tuzu ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulama

 • Hassas cilde sahip olanlar, alerjik sorunlar yaşayanlar veya herhangi bir cilt problemi olanların kullanması önerilmemektedir. Kullanmak isteyenler mutlaka doktoruna danışmalıdır.
 • Satın alınan ürünün doğallığından emin olunmalıdır.
 • İlk defa uygulayacağı zaman küçük bir bölgede denenmeli, rahatsızlık vermediğinden emin olunduktan sonra genel kullanıma başlanmalıdır.

Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..