Eğitim HaberleriHaberler

MEB’den Geleceğin Yazılımcıları İçin Uluslararası Eğitimler

Milli Eğitim Bakanlığı, Google ve Cisco iş birliğinde gerçekleştirilen “Uluslararası Akredite Yazılım Geliştirme” programları kapsamında bir dizi eğitimi, lise öğrencilerinin erişimine açtı. Daha önce öğretmenlerin bilişim teknolojileri alanındaki becerilerini geliştirmek amacıyla öğretmenlere özgü olarak yürütülürken, lise öğrencilerinin erişimine de açılmasıyla kapsamı genişletilmiş oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan bu eğitimlerle öğrencilerin bir takım alanlarda yeteneklerinin arttırılması hedefleniyor.

2023 Eğitim Vizyonu Takip Ediliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’ un açıkladığı ve öğrencilerde gelişim sağlanmak istenen bazı bilişim teknolojileri alanları şu şekilde;

 • Mobil Uygulama Oluşturma
 • Yapay Zeka
 • Gömülü Sistemler
 • Robotik
 • Big Data

Bakan Selçuk yaptığı açıklamada, Google ve Cisco iş birliği ile gerçekleştirilen, öğretmenlerin mesleki ve bireysel gelişimlerinin hedeflendiği bilişim teknolojileri alanındaki eğitimler ile ‘2023 Eğitim Vizyonu’nun takip edildiğini belirtti. Bakan Selçuk, “Flutter ile Yazılım Geliştirme” ve “Kotlin ile Yazılım Geliştirme” android uygulama eğitimlerinin, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Youtube kanalına eklenmesiyle tüm öğrenci ve öğretmenlerin erişimine açıldığını söyledi.

Uluslararası Akredite Yazılım Geliştirme Programları

Açıklamalarında Google iş birliğinde “Flutter ile Yazılım Geliştirme” ve “Kotlin ile Yazılım Geliştirme” android uygulama eğitimlerine dair detaylar veren Bakan Selçuk, öğrenciler için başlatılan bu eğitimlere, Android mobil uygulama geliştirmek için ihtiyaç duyacakları programlama dilleri ve gerekli teorik bilgileri öğrenebilecekleri, bunların yanında bol bol pratik yaparak eğlenceli ve öğretici uygulamalar yazabilecekleri üç yeni eğitimin daha eklendiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, yayınlanan eğitimlerin “Uluslararası Akredite Yazılım Geliştirme” programları kapsamında olduğu ve dijital güvenlikten yapay zekaya kadar lise öğrencilerinin bilişim teknolojileri alanındaki yeterliliklerini arttırabileceği eğitimler olduğu bildirildi. Yapılan açıklamada Flutter ve Kotlin yazılım geliştirme eğitimleri hakkında detaylı bilgilere yer verildi.

Flutter ile Yazılım Geliştirme

 • Android, iOS, Windows, Mac,Linux, Google Fuşya ve web için uygulamalar geliştirmek amacıyla kullanılabiliyor.
 • Açık kaynaklı bir yazılım geliştirme kiti olma özelliği taşıyor.
 • Flutter’da yazılan kodlar ile eş zamanlı, hem Android hem de IOS işletim sistemleri ile uyumlu mobil uygulama hazırlanabiliyor.
 • Bu kapsamlı eğitim ile öğrenciler, kendi uygulamalarını yazabilecek ve geleceğin eğitim araçlarını geliştirme fırsatı yakalayabilecekler.

Kotlin ile Yazılım Geliştirme

 • Sosyal medya uygulamaları başta olmak üzere birçok büyük uygulamanın da kod yapısını Kotlin programlama dili oluşturuyor.
 • Açık kaynaklı bir yazılım geliştirme kiti olma özelliği taşıyor.
 • Android cihazlar için yüksek performansa sahip uygulamalar geliştirmeyi sağlıyor.
 • Gelişmiş kütüphane yapısı, Java başta olmak üzere diğer kod kütüphaneleri ile uyumluluğu sahip olma özelliği taşıyor.
 • Az kod ile çok gelişmiş ve kararlı uygulamalar yapılmasına olanak tanıyor.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, öğrencilerin bilişim teknolojileri alanındaki becerilerini geliştirmek amacıyla ve Cisco iş birliğiyle gerçekleştirilen program kapsamında, en çok kullanılan programlama dillerinden olan ‘Python’ eğitiminin de uluslararası sertifikalı öğretmenler tarafından verileceği bildirildi.DHA

 


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..