TeknolojiTeknolojik Bilgiler

Mobil Hotspot Nedir? Nasıl Kullanılır?

Akıllı Cep Telefonlarının sayısız özelliklerinden birisi de kişisel erişim noktası aracılığı ile cihazınızı bir modeme dönüştürme imkânı sunmasıdır. Adım adım hotspot kavramını ve nasıl kullanılacağını inceleyelim.

mobil hotspot nasil kullanilir

 

Hotspot nedir, akıllı cep telefonunuzu paylaşıma açarak bir wi-fi modeme dönüştüren ve diğer cihazlarınızla telefonunuza bağlanmanızı sağlayan özelliktir. Dizüstü bilgisayarınız, tabletiniz, oyun konsolunuz gibi kablosuz ağlara bağlanarak internet kullanabileceğiniz her cihazınızda bu yöntemle internet kullanabilirsiniz.

  • Hotspot Neden Kullanılır?

Seyahat eden personeller, sahada çalışan kişiler, şantiye ve proje sistemi ile çalışan kişiler, yani özetle sürekli sabit bir yerde olmayan, dolayısı ile sabit internet hatlarından yararlanma ihtimali bulamayan kişiler tarafından kullanılabilir. Hotspot vasıtası ile paylaşıma açtığınız internet hizmetinin LTE hizmeti olması ve sabit hatlardan çok daha hızlı olması da kullanımında tercih sebebi olabilir.

mobil hotpot kurmak

  • Hotspot Nasıl Açılır? Hotspot Nasıl Kullanılır?

  1. Android Cihazlarda mobil hotspot yani kişisel erişim noktasını paylaşıma açmak için öncelikle AYARLAR menüsüne giriniz. Bu menüde KABLOSUZ BAĞLANTI VE AĞLAR seçeneğine tıklayınız. Bu menüde ise MOBİL Wİ-Fİ ORTAK ERİŞİM NOKTASI seçeneğine tıklayınız ve açılan menüde bu özelliği aktif hale getiriniz. Bu aşamada Mobil Bağlantınızın Bağlantı İsmini ve Şifresini de kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Artık telefonunuz wifi bir modem gibi çalışıyor olacak. Diğer cihazlardan telefonunuza, normal bir wifi ağa bağlanır gibi bağlantıya tıklayarak ve ağ şifresini girerek bağlanabilirsiniz.
  2. iPhone cihazlarda mobil hotspot yani kişisel erişim noktasını paylaşıma açmak için öncelikle AYARLAR menüsüne giriniz. Bu menüde KİŞİSEL ERİŞİM NOKTASI seçeneğine tıklayınız ve açılan menüde bu özelliği aktif hale getiriniz. Bu aşamada Mobil Bağlantınızın Şifresini de kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Artık telefonunuz wifi bir modem gibi çalışıyor olacak. Diğer cihazlardan telefonunuza, normal bir wifi ağa bağlanır gibi bağlantıya tıklayarak ve ağ şifresini girerek bağlanabilirsiniz.

app store islevsel mobil uygulamalar

  • Hotspot Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

  1. Her ne kadar bu özellik cep telefonunuzu bir modeme dönüştürse de, menzili sabit hatlarda kullandığımız modemlere göre daha azdır. Ortalama 10 metre çapında bir mesafeden daha fazla uzaklaştığınızda bağlantınız kopacaktır.
  2. Hotspot özelliği açıkken ve başka cihazlara internet hizmeti sağlarken cep telefonunuzun harcadığı enerji miktarı çok artacak ve bataryanızın şarjı hızlı bir şekilde tükenecektir. Bu sebeple, paylaşım esnasında cihazınızı sürekli şarjda tutmanız gerekmektedir.
  3. Bazı cep telefonları, hotspot paylaşımı esnasında gelen aramaları cevaplamanıza olanak tanımamaktadır. Bunun sebebi bu telefonların data ve ses aktarımını aynı anda yapamamasıdır.
  4. Hotspot kullanırken, diğer cihazlarınızla paylaştığınız internetin, mobil hattınızın hizmetini veren operatörden satın aldığınız paket kapsamında internet olduğunu lütfen unutmayınız. Paketinizdeki interneti bitirip, aşım ücreti ödememeniz için, hotspot kullanırken operatörünüzün mobil uygulaması ile kalan internet paketi kullanım haklarınızı sürekli kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Wi-fi hotspot ile ilgili daha fazla bilgi için haberlerimizi takip etmeyi unutmayın!


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..