Genel SağlıkSağlık

Narsist Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsist kelimesi Yunan mitolojisinde nehir tanrısı Kephissus ile su perisi Leiriope’nin oğlu olan “Narcissus”dan gelir. Narcissus için bir kahin, kendi yüzünü görmemesi gerektiğini söylemiş sadece bu şartla uzun süre yaşayabileceği kehanetinde bulunmuştur. Asla kendi yüzünü görmemiş olan Narcissus av sırasında su içmek için eğildiği zaman, suda gördüğü yansımasına aşık olmuş ve onunla ilgilenen tüm su perilerini geri çevirmiştir.

Aslında tanısının konması diğer psikolojik rahatsızlıklara karşı daha zor olan narsist kişilik bozukluğu; kendisinin çok önemli olduğunu düşünen, her zaman beğenilme ve onaylanma ihtiyacı olan, diğer insanların kendisini kıskandığını düşünen, eleştiriye katlanamayan ve kendi çıkarları doğrultusunda diğer insanları kullanma hakkını kendinde görebilen kişilerdir. Bu hastalığın nedenleri ve bu hastalığın ilişkileri nasıl etkilediğine gelin birlikte göz atalım.

Narsist Kişilik Bozukluğu Nedenleri

Narsist

Narsist kişilik bozukluğu çeşitleri iki gruba ayrılır; açık ve kapalı narsistler. Hangi gruptan olursa olsun bu rahatsızlığın temelinde yatan sebepler ortaktır. Kendisinin en iyi olduğuna inanan ve etrafındaki insanlardan eleştiri görmeyi kabul edemeyen narsist kişilik bozukluğunun altında yatan nedenler; değersizlik ve düşük öz saygıdır. Anne ve babanın çocuğun gelişme çağında onu çok fazla övmesi ve yüceltmesi de buna sebep olabilir.

Narsist Kişilik Bozukluğu ve İlişkiler

Ilgi

Yapılan araştırmalara göre narsist kişilik bozukluğu tanısı konan kişilerin %70’ten fazlası erkek olup, toplumda görülme sıklığı ise %1 civarındadır. Narsist kişilik bozukluğu olan kişi sürekli onay alma arayışı içindedir. Onay alacağı şekilde davranış geliştirir ve öyleymiş gibi davranabilir. Narsist kişilik bozukluğu ilişkileri genelde çıkmaza itebilir. Narsist bozukluğu olanlara nasıl davranmalı diye soracak olursanız sabırlı olmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Narsist kişilik bozukluğu ve cinsellik söz konusu olunca partnerinizin bencil bir tutum sergileyeceğini hatırlamanız gerekebilir. Kendi mutluluğu sizinkinden daha önde olacaktır.

Narsist kişilik bozukluğu olan kişi, kendisine ilgi göstermeyen, onu fark etmeyen ve eleştiren kişileri küçük görme eğilimi gösterir. Bu insanları bilerek veya bilmeyerek eleştirdiğinizde size dönüşü çok sert olabilir. Aslında eleştirilerin onun gözünde bir değeri olmasa da eleştiriye karşı tavrı çok sert olur ve anında tepki gösterir. Onu eleştirmeye hakkınız yoktur çünkü o, dünyada tek ve biricik olduğunu ve bu tip bir söylemi hak etmediğini düşünür.

Bencil ve kendini beğenmiş biri olarak tanımlanan narsistler ile yaşamak zordur çünkü kendilerini en başarılı, en güzel, en şanslı, en iyi olarak düşünür ve konumlandırırlar. Halk arasında egosu yüksek kişiler olarak da tabir edilirler. Bu insanlar çok beğenilmek, beğenildiğini duymak, hissetmek ve başkaları tarafından kıskanılmak ister.

Sizinle empati kurmakta zorlanırlar çünkü ancak kendileri ile eşit düzeydeki insanlarla iletişim kurabilirler. Narsist kişiler ile nasıl bir ilişki yaşıyorsanız yaşayın (dost, sevgili) ilişkinizde, siz daha fazla empati yapmak zorunda kalırsınız. Narsist kişiler kendi amaçları uğruna başkalarını kullanmaktan da çekinmezler. Bunu yapamadıklarında kırgınlık ve çöküntü hissederler.

Narsist Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Narsist Tedavi

Narsist kişilik bozukluğu, kesin bir tedavisi olmamakla beraber, oldukça zorlu ve uzun bir tedavi süreci gerektiren bir rahatsızlıktır. Borderline ve narsistik kişilik bozukluğu benzerlik gösterse de ikisi aynı değildir. Narsistik kişi bozukluğu DSM 5 tanı kriterleri ile teşhisi konulabilecek bir rahatsızlıktır. Bazı uzmanlar Narsist kişilik Bozukluğu Testi ile danışanı hakkında ön bilgi edinebilir. Narsist bir kişinin bunu kabullenip alanında uzman bir profesyonelden destek alması, eleştirilere kapalı olduğundan oldukça zordur. Yaşadıkları travmalarla yüzleşmesini sağlayacak terapötik yöntem uygulanabilir ve kendi sakladığı duyguları fark etmesi sağlanabilir. Bakış açısı değiştirilmeye ve empati yeteneğini kazandırmaya yönelik bir tedavi süreci uygulanır.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..