Evde SinemaNetflix

Netflix’in Yeni Silahı : Freud

Freud dizisi, 23 Mart 2020 tarihinde 8 bölüm olarak 1. sezonu yayınlandı. Seyircilerin merakla beklediği Freud dizisinin ilk sezonu ilgiyle izlendi ve oldukça beğeni topladı. Maksimum 57, minimum 44 dakikalık 8 bölümünün her biri oldukça heyecanlı, kasvetli ve gerilim yaratan sahnelere sahipti. İlk sezonuyla güzel bir giriş yaptı.

netflix yeni dizi freud

Sigmund Freud Kimdir?

Dizinin konusunu daha iyi anlayabilmek adına Sigmund Freud’un kim olduğuna dair size kısa bir açıklama yapalım. Gerçek ismiyle Sigismund Scholomo Freud ve herkesin bildiği şekliyle de Sigmund Freud 1856 yılı bugünkü ismiyle Çekya olan Çek Cumhuriyeti’nde doğmuştur. Birkaç yıl sonra ailesi Viyana’ya taşınmıştır. 1923’te Avusturyalı olan Freud’a kanser teşhisi konmuş ve tedavisinden ölümüne kadar olan dönemi Londra’da geçirmiştir.

Hastalıklı organları incelemiş, insan sinir sistemi üzerine türlü çalışmalar yapmıştır. Mesleği Nörolog ’tur ve histeri şikayeti ile gelen hastalara tedavi yöntemi olarak elektroterapi ve hipnotizmayı uygulamıştır. Psikanalitik kuramının kurucusudur. Psikanalitik kuramıyla amacı kişinin hayatında ve tüm ilişkilerinde etkiye sahip olan olayları ve fark edilmeyenleri ortaya çıkartmak, yapmak istediklerinden kendini alıkoyan veya kısıtlanmasına sebep olan durumları açığa çıkararak çözüm bulduran bir terapi yöntemidir. Kişisel hiçbir belge, mektup ve kendi yapıtlarını bırakmayan / bırakamayan Freud hakkında bilgiye ulaşmak hayli zordur. İlk ve en kapsamlı bilgiye yakın arkadaşı ve psikaytr olan Ernest Jones’un yayınladığı üç ciltlik Sigmund Freud’un Yaşamı ve Yapıtları adlı kitabından ulaşılabilmiştir.

freud dizisi ilk sezon kac bolum

Freud Dizisi Kaç Sezon?

Freud dizisi 2020 yılı yapımı olduğu için şimdilik yalnızca 1 sezonu yayınlanmış bir dizi. Ancak çok beğenilen yapımın sürmesine kesin gözüyle bakılıyor.

freud dizisi kac sezon

Freud Dizisi Yönetmeni

Yönetmenliğini Avusturyalı Marvin Kren yapmıştır. Dizinin senaristleri ise yine Marvin Kren, Benjamin Hessler ve Stefan Brunner’dir.

freud dizisi yonetmeni

Freud Dizisi Oyuncuları

Freud dizisinin baş karakteri Sigmund Freud’u canlandıran Robert Finster ve mediyum Fleur Salome karakterine can veren Ella Rumpf’dır.  Dedektif Alfred Kiss’i canlandıran Georg Friedric ,Freud’un yardımcısı Leonore karakteriyle Brigitte kren, Fleur’u sürekli hipnoz eden ve bu konuda oldukça iyi olan Sophia von Szapary’ i oynayan ise Anja Kling’dir. Diğer oyunculardan ise Christoph F. Krutzler, and Philipp Hochmair vb. isimler yer almaktadır.

freud izle

Freud Dizisi Konusu

Freud dizisi genel anlamda Sigmund Freud’un gençliğini, kariyerinde yaşadığı problemleri, karşılaştığı medyumla kendi tekniğini kullanarak suçluları nasıl ortaya çıkardığını konu almaktadır.

Freud henüz kariyerinin başında, genç, acemi ve kendini kanıtlamaya çalışan bir doktor olarak karşınıza çıkacaktır. Bilinçaltı ile ilgili çalışma yapmaktadır ve bilinçaltını tanımlama şeklinden tutkusunu ve işine olan bağlılığını anlayabilirsiniz. Kendisini bir eve benzetir. İçi karanlık olan bir evdir. Bilinci ise yalnız bir ışık, rüzgardaki bir muma benzetir. Geriye kalan her şeyin gölgede durduğunu ve sadece bilincin aydınlıkta olduğunu belirtir. Bilinç içerisinde her şeyi barındırır. Bütün tabular, içgüdüler, arzular, yasak olan ve görmek istediğimiz her şey var. Karanlıkta, yani içimizde, dolanıyorlar. Bilinçaltına böylesine hayran ve meraklı Freud hipnoz yöntemini geliştirmeye ve tıp dünyasına tedavi yöntemi olarak katmaya çalışmaktadır.

Freud’un ailesi geleneklerine oldukça bağlı, Freud ise bundan bir hayli uzaktır. Kendi yolunu bulmaya çalışan bir karakter olarak güzel yansıtılmıştır. Dizi belgesel nitelikte değildir. Hemen her şeyi çözen, hemen sorulara cevap veren bir karakter olarak yansıtılmamaktadır. Kendini gerçek anlamda bilime adayan gerçek bir bilim adamı karakteri yer almaktadır. Bilinçaltına inmeye çalışarak sorunlarının ana kaynağına ulaşır ve yaşadıkları hastalıklarının tedavilerini kolaylaştırmaktadır.

freud dizisi ikinci sezon ne zaman

İlk bölümde henüz hipnozu geliştirememiş olduğunu ve çalışmalar yaptığını göreceksiniz. Başaracağına inandığından zamana olan ihtiyacını karşılamak için de yardımcısı Leonore’den zorlu kurul karşısında yapacağı sunumda hipnotize edilmiş gibi davranmasını istemiştir. Sunum esnasında gerçekten hipnozu başardığını fark eder ve peşine Fleur ile karşılaşmasıyla birlikte işler daha da karmaşıklaşır. Fleur artık Freud’un yeni hastasıdır ve ilerleyen bölümlerde onunla birlikte hipnozu gelişecek, işlenen suçların faillerine ulaşacaktır.

Fleur çok küçük yaştayken köyü talan edilmiş ve oraya gelen Macar asıllı Sophia ile birlikte yaşamaya başlamıştır. Sophia oldukça karanlık bir karakter olup Fleur’ü kötü amaçları için kullanmaktadır ve bunu hipnozla taçlandırmıştır. Çok az uyuyan ve kokain bağımlısı Freud, kendinden önce hipnoz konusunda oldukça ilerleyen Sophia’dan habersizdir. Fleur sayesinde Sophia ile tanışacaktır. Fluer, Sophia tarafından sürekli hipnoz edildiğinin farkında değildir. Fakat daha sonra bunu öğrenecektir. Freud da bunu kendisi tahmin edecektir. Dizinin ilerleyen bölümlerinde etrafındakilerin bilinçaltına inecek ve bunu artık ustalaştırmaya başlamış olacaktır.

Dram, suç ve gerilim türü olması sebebiyle dizinin havası sürekli kasvetlidir. Sophia’nın yine ön ayak olduğu bir ritüelle bir araya gelinen sahnede “Taltos” ismi verilen varlığın Fleur’un içerisinde doğumunun canlandırıldığı ve sonraki süreçlerde sahnelerin açıklığı, vahşetliği ve enerjisi oldukça izleyeni gerebilmektedir. Dizide herkesin içerisinde bir canavar veya hayvanın olduğunu, bu yeni keşfedilen varlığı bir kez ortaya çıkardığınızda tekrar içeriye gömebilme veya onu kabullenip birlikte yaşayabilme gücünüzün olup olmadığını vurgulamışlardır. Kontrol edilemeyen içgüdülerin yarattığı vahşeti ustalıkla gözler önüne sermişlerdir.

Freud, karşılaştığı olayları anlattığı bir kitap yazmıştır. İmparator ile görüşmesi esnasında hipnoz ve telkinlerin gelecek dönemlerde insanları etkileme de kullanılacak en iyi yöntem olduğunu, yazdığı kitabın önemini belirtmesine rağmen,  Freud ailesinin yaşamı ve kitabın yayınlanması arasında tercih yapmak zorunda bırakılmıştır. İmparatorun bu baskısı yüzünden kitabını yakmak zorunda kalmıştır. Kariyerine kaldığı yerden devam edebileceğini söylemesine rağmen çalıştığı hastaneden istifa etmiştir. Özel yaşamına geri dönmüş, nişanlısı ile evleneceğini ailesine bildirmiş, tepki verdiği aile geleneklerine uyum sağlayarak 1. sezonu noktalamışlardır.

Freud Dizisi İkinci Sezon Ne Zaman Gelir?

Freud dizisi pek çok kişi tarafından beğenildi. Övenlerin yanında ağır eleştirilere de maruz kalan dizinin Mart 2021 döneminde yine 2. Sezonunun çıkması beklenmektedir.

freud dizisi konusu

Freud Dizisi Gerçek Mi?

Her uyarlama projede olduğu gibi bu dizide de gerçek olaylara yer verilmiş ancak olay örgüsü kurgulaştırılarak izleyicisinin beğenisine sunulmuştur.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..