Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
TeknolojiTeknolojik Bilgiler

Nokia 2-3-5-6 Model Telefonlara Format Atma (Hard Reset)

Günümüzde cep telefonu kullanıcıların en çok merak ettiği sorular arasında “hard reset” yani formatlama nasıl yapılır sorusu var. Peki formatlamaya neden ihtiyaç duyarız? Genelde telefonda görülen yavaşalamalar, donmalar canımızı sıkabilir. Bu durumu düzeltmek için telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Bu işlemde yeterli gelmiyorsa hard reset dediğimiz telefonu formatlama işlemini yapmalısınız ama öncesinde bilgilendirme yazısını okumak sizin lehinize olacaktır.

nokia telefonlar

Verilerinizi Korumak!

Cep telefonunuza format attığınız esnada, aklınızda olması gereken konulardan bir tanesi de verilerinizi korumaktır. Format işlemi telefonunuzda ne var ne yok silecektir. Onun için rehberinizi, fotoğraf ve müziklerinizi mutlaka yedekleyip ondan sonra format işlemine başlamanızı tavsiye ederiz. Bir diğer ayrıntı da telefonunuza bağlı olan mail adresiniz ve şifrenizi bir yere not etmenizde fayda var ama bu tamamen size kalmış çünkü telefonu sıfırladıktan sonra  isterseniz yeni bir hesap açabilirsiniz. Halk arasında teorisi ve pratiğini en çok kullandığımız “bir kapatıp aç düzelir” sözü tam olarak Nokia telefonlardan sonra dilimize geçmiştir desek yalan söylemiş olmayız. Nokia’nın ilk çıkan telefonları hatta buna son çıkan telefonları da ilave edebiliriz, firma kazancına göre değil halkın işlevsel bir cihaz kullanması mantığına göre üretilmiştir. Örneğin Nokia-6300, Nokia-1200 ve Nokia-1024 modellerinin günümüzde üretilmiyor olsalar bile halen en dayanıklı telefonları olduğunu söyleyebiliriz. Bu model telefonlara format attığınız zaman ilk gün ki kadar sağlıklı çalıştığını görebiliriz. 

nokia 2 3 5 6 modelleri

Önce Fabrika Ayarlarına Döndürmeyi Deneyin (Nokia 2-3-5-6)

Telefonunuzun Ayarlar Kısmında  “Yedekle ve Sıfırlayı” seçerek telefonu fabrika ayarlarına çevirebilirsiniz. Bu işlemi yaptığınız halde telefonunuzun eski sorunları hala görülüyorsa format atmanız gerekebilir. Format işlemini aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

nokia hard reset

Nokia 2-3-5-6 Model Cep Telefonlarında Format İşlemi Nasıl Yapılır?

1. Adım

Telefonunuzun kapalı konumda olmasına ve şarja takılı olmasına dikkat edin. Çünkü format işlemi süresince telefonunuzun açık kalması gerekecek ve şarjınız biterse işleminiz yarıda kalacaktır.

2. Adım

Ses açma düğmesi ile güç düğmesine aynı anda basılı tutun, bir kaç saniye bekleyin.

3. Adım

Ekrana “Android Recovery” dediğimiz kurtarma ekranı gelecektir. Bu ekran geldiğinde düğmelerden elinizi çekin. Bundan sonraki adımlarda artık güç düğmesi giriş işlemi için,  ses düğmeleri de yukarı aşağı  işlevi görerek seçeceğiniz menüde size yardımcı olacaktır.

4. Adım 

Ekranda görülen “Wipe data/factory reset” seçeneğine tıklayın

5. Adım

Şimdi İse Tüm Kullanıcı Verilerini Sil (Delete All User Data’yı) seçin. Böylece format işlemi başlamış oldu.

6. Adım

Format işlemi tamamlanınca, tekrar kurtarma ekranı açılır ve artık son olarak Sistemi Yeniden Başlat  (Reboot System Now) seçeneğine tıklayın ve artık formatlama işlemi tamamlanmıştır.

Telefonunuz açıldıktan sonra Türkçe Dilini seçerek kurulum ayarlarına başlayabilirsiniz. Artık yepyeni bir Nokia telefondan farksız bir cihaza sahipsiniz.Telefonunuzu kullanırken önceden yaşadığınız donma ve kasma gibi problemlerden artık eser kalmadığını göreceksiniz.


Daha Fazla Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..