HaberlerSağlık Haberleri

Normalleşme Süreci Hakkında Tüm Merak Edilenler

Tüm dünyayı sarsan Covid-19 salgını dolayısıyla ülkemizde zorunlu olarak alınan önleme tedbirlerinden sonra salgının gerilemeye başladığı bu günlerde salgın sonrası normalleşme süreci ile ilgili detaylar belli oldu.

4 Aşamalı Plan

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açıkladığı normalleşme planında dört aşamalı bir süreç izleneceği belirtildi. Birinci aşama 11 Mayıs pazartesi günü başlarken bunu sırasıyla 27 Mayıs 31 Ağustos tarihleri arasında uygulanacak ikinci aşama, 1 Eylül 31 Aralık tarihleri arasını kapsayan üçüncü aşama ve aşının bulunmasının beklendiği tarih olan 1 Ocak ve sonrası için planlanan dördüncü ve son aşama takip edecek.

Sokağa Çıkma Sınırlamaları Kalkıyor

10 Mayıs tarih Pazar günü saat 11.00-15.00 arası ve yürüyüş mesafesinde olmak koşuluyla 21 Mart’tan bu yana sokağa çıkma sınırlaması getirilen 65 yaş ve üstü vatandaşlara sokağa çıkma izni verildi. 3 Nisan’dan beri sokağa çıkma sınırlamasına tabi 20 yaş altı gurupta ise 0-14 yaş arası için 13 Mayıs Çarşamba günü, 15 yaş ve üzeri gurup içinse 15 Mayıs Cuma günü 11.00-15.00 tarihleri arası sokağa çıkma izni verilecek. Eğer veriler iyi gitmeye devam ederse Haziran ayı itibariyle bu yaş gurupları için uygulanan kısıtlamaların kalkması bekleniyor.

AVM’ler ve Pazar Yerleri Açılıyor

11 Mayıs’ta AVM’lerin açılması planlanırken maske takma, ateş ölçme ve sosyal mesafe gibi sıkı kurallar uygulanacak ve ayrıca vale hizmeti verilmeyecek. Pazaryerleri de bu tarihte sosyete pazarları hariç hizmet vermeye başlayacak. Sosyete pazarlarının ise 27 Mayıs sonrası başlayacak olan ikinci aşama sürecinde açılması planlanıyor.

Kuaför ve Berberler

11 Mayıs tarihi itibariye kuaför ve berberlerin açılması planlanırken sosyal mesafe kurallarına uyulması ve bunun için mevcut sandalye sayısının azaltılması ile maske takma zorunluluğu bu işletmelerde de geçerli olacak.

Restoran ve Kafeler

Haziran ayı ortası itibariyle açılması planlanan restoran ve kafeler içinde maske ve sosyal mesafe kuralı geçerli olacak ve sandalye sayısı azaltılacak.

Yurtiçi Ve Yurtdışı Uçuşlar

İç hat ve dış hat uçuşlarının 28 Mayıs ve sonrasında kademe kademe başlaması planlanırken ilk etapta yurtdışında 19 ülkeye uçuş izni verilecek, seyahat kısıtlamasının sürdüğü şehirlerden ise seyahat izni alınarak yolculuk edilebilecek.

Seyahat Karnesi Ve Sağlık Sigortası

Yurtdışı uçuşlarda yolculara gittikleri şehirlerin, kaldıkları yerlerin ve ne kadar süre ile kaldıklarının ayrıntılı olarak yazıldığı seyahat karneleri çıkartılacak. Özel sağlık sigortası ise yabancı yolcularda ön koşul olacak. Yurtiçi uçuş sefer sayısı ilk etapta düşük tutulacak ve zaman içerisinde arttırılacak.

Spor Salonları Ve Sürücü Kursları

Haziran ayının son haftası itibariyle spor salonların açılması planlanırken dans okulları, futbol ve basketbol okullarının da bu dönemde açılması hedefleniyor. Yaygın eğitim veren tüm kursların 1 Haziran ve sonrasında açılması MEB tarafından planlanırken yapılacak mevzuat değişikliği ile sürücü kursu direksiyon sınavlarında araç içinde görev yapan denetmen sayısının azaltılması planlanıyor.

Spor Müsabakaları

Basketbol ve Voleybolda liglerin tescil edilmesi gündemdeyken at yarışlarının haziran ayında başlaması planlanıyor. Geçtiğimiz hafta ise TFF tarafından futbol liglerinin “şimdilik olmak kaydıyla” 12 Haziran tarihinde başlatılacağı açıklanmıştı.

Dişçiler Ve Fizyoterapistler

1 Eylül itibariyle diş hekimlerinin ve fizyoterapistlerin çalışmaya başlaması hedefleniyor.

Kreşler Ve Okullar

1 Haziran sonrası Bilim Kurulu onay verdiği takdirde kreşlerin açılması planlanırken 15 Haziran tarihinde üniversitelerin açılacağı açıklandı. İlk ve ortaöğretim ile ilgili bir karar henüz belirtilmese de Mart sonu itibariyle göreve başlaması planlanan ataması yapılmış 20 bin öğretmenin okullar açılır açılmaz eğitim seminerlerine katılarak görevlerine başlayacakları belirtildi.

Hac İçin Diyanet Karar Verecek

Hac ibadetinin yapılması ile ilgili karar Diyanet İşleri Başkanlığına bırakılırken bu konu ile ilgili diğer Müslüman ülkelerle görüşerek bir karar vermesi bekleniyor. Hac ibadetinin bu yıl gerçekleşip gerçekleşmeyeceği yapılacak bu görüşmeler sonucunda netlik kazanacak.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sosyoze/public_html/wp-includes/functions.php on line 5107