Aşk ve CinsellikAşk ve İlişkiler

Ömür Boyu Süren Evlilikler Ve Sırları

Yaşlı bir çift gördüğünüzü düşünün. Deniz kıyısında yan yana oturmuş ve manzarayı yüzlerinde hafif bir tebessümle seyreden yaşlı bir çift. Ne düşünürdünüz? Bu görüntü içinizi ısıtıp sizi düşünmeye sevk ederdi değil mi?  Acaba bende bir gün bu çift gibi bir ömür boyu süren bir aşka ve beni son ana kadar yalnız bırakmayacak birisine sahip olabilir miyim diye düşünmez miydiniz?

Nedir ömür boyu süren mutlu evliliklerin sırrı? Nedir iki insanı otuz kırk yıl ve belki elli yıl boyunca bir arada tutan şey? Sağlıklı bir evlilik nasıl olmalı diye de düşünüyorsunuz değil mi? Sizde biliyorsunuz ki en derin aşklar bile bir süre sonra canlılığını yitirmeye başlar. Karl Pillemer, Cornell Evlilik Tavsiyeleri Projesinde toplamda kırk bin yıldan fazla süredir evli kalmış olan 700 çiftle görüşerek bu sorunun cevabını aramış ve bazı kısa sonuçlara ulaşmış. İşte bu proje sonucuna göre uzun evliliklerin sırrı:

– Eşinizle Konuşun:

esinizle konusun

Biraz klişe gibi gelecek.  Ama kime sorarsanız sorun, size verecekleri ilk tavsiye eşinizle konuşmanız olacaktır. Uzun süren evliliklerin sırrı listesinin en başında geleceğinden emin olabilirsiniz. Konuşmak derken basit ve anlamsız konuşmalar demek değildir. Her konuyu ama her konuyu eşinizle konuşun. Evlenmeden önce beklentilerinizi konuşun. Değerlerinizi istek ve hayallerinizi paylaşın. Çocuk sahibi olmak mı istiyorsunuz? Bunu oturup tartışın. Doğru zaman mı, hazır mısınız? İşinizle ilgili sorunlarınızı, para durumunuzu, her şeyi ama her şeyi eşinizle konuşun ve kararlarınızı beraber alın.

– Eşinizi Çocuklarınızın Önüne Koyun:

esinizi cocuklarinizin onune koyun

Çocuğunuz olduğunda hayatın bir anda hızlandığı ve yılların çabucak geçtiği doğru. Geçen zamanı ise çocuklarınız sizlerden tamamen ayrılana kadar fark edemeyebilirsiniz. Bir sabah uyandığınızda ve elli yaşında kendinize “Benim hayatım nereye gitti?” diye sorabilirsiniz. Eşinizle beraber vakit geçirmek için kendinize zaman ayırın. Çocuklarınız yüzünden eşinize yabancılaşmayın. Unutmayın elli yıl sonra sizin aileniz çocuklarınız değil, sizin yanınızdan ayrılmayan eşiniz olacak.

– Açken Tartışmayın:

acken tartismayin

Komik gelebilir ama gerçek şu ki açken kan şekeriniz düşük olacağı için daha çabuk sinirlenip daha sonra pişmanlık duyacağınız hareket ve tavırlara girebilirsiniz. Karnınız açken eşinizle aranızda bir sürtüşme olduğunda ufak bir atıştırma molası verip konuyu daha sonra çok rahatlıkla tatlıya bağlayabilirsiniz. Aksi halde ilişkiniz yıpranacak ve bitişe yaklaşacaktır.

– Değişime Açık Olun:

degisime acik olun

Yıllar geçer, bulunduğunuz ortam ve durumunuz değişebilir. Değişime ayak uydurun. Sadece kendiniz için değil, bunu eşiniz için de yapın. Ben buyum bu yaştan sonra değişmem demeyin.

– Eşinizin İhtiyaçlarını Göz Önünde Bulundurun:

esinizin ihtiyaclarini goz onunde bulundurun

Eşinizi tanımaya çalışın. Gün içinde neler yapıyor, ne zorluklarla karşılaşıyor öğrenin ve bu zorlukları gidermeye çalışın. Onu neler mutlu eder öğrenin ve onu mutlu edecek şeyleri hayatınıza yansıtın. Yapacağınız en ufak bir jestin bile hayatınıza pozitif yönde inanılmaz katkıları olduğunu göreceksiniz.

– Kendinize Bakın:

kendinize bakin

Evlenmiş olmanız artık kendinizi salabileceğiniz anlamına gelmez. Giyiminize, kilonuza, yediğiniz ve içtiğiniz her şeye dikkat edin. Bunu sadece eşinize güzel gözükmek için değil, kendinize olan saygınızdan ötürü de yapın. Eşinizin ihtiyaçlarını göz önüne alırken kendinizi unutmayın.

– Evliliğinizin Uzun Sürmesi İçin Çabalayın:

evliliginizin uzun surmesi icin cabalayin

Evlilik bir anlaşmadır ve sadece yıllarca beraber çabalayan, zorluklara birlikte sebat eden çiftler bunu hayatları haline getirebilirler. Evliliğiniz süresince zorluklarla karşılaşacaksınız. Bu bir gerçek. Ama yılmayın ve beraber çabalayın. Yaşadığınız zorlukların üstesinden geldiğinizde bir arada olmanın en mantıklı şey olduğunu ve hayatınızı daha anlamlı kıldığını sizde göreceksiniz.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..