DekorasyonDekorasyon Fikirleri

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Evdeki yaşam alanımızın büyük bölümünü kaplayan oturma odaları, doğru bir dekorasyonla size her zamankinden daha fazla zevk verebilir. Çünkü yaşam alanımızdaki eşyalar bizim ruh halimize de etki eder. Bunda kişisel zevklerinizin yanında oturma grubu modelleri seçimleriniz de etkili olacaktır. “Oturma odası dekorasyonu nasıl yapılır?” sorunuza sizler için cevap hazırladık:

1- Tarzınızı Belirleyin:

tarzinizi belirleyinKafanızda bir tasarım olması dekorasyon için en temel hazırlık olacaktır. Oturma odası dekorasyonu tarzınızı belirlemek için, oturma alanında nelere ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz.  Bazıları mobilyalarda klasik kesimleri severken bazıları modern çizgileri tercih edebilir. Minimal tasarımlar, avangart mobilyalar, geçmişi anımsatan vintage mobilyaları bulabilirsiniz. Eşya kullanım sıklığının bu tarzlarla iç içe girdiğini de unutmayın.

2- Bütüne Uygun Renkler Seçin:

butune uygun renkler secinOturma odası içerisinde yer alan tüm eşyalarınızın bütünle birlikte uyumlu ve göz yormayan görüntüde olması önerilir. Yani her taraf siyah ve bordo, kahve tonları olursa ortama boğucu hava gelebilir. Fakat bu renklerin arasına açık tonlar, renkler geçişler katabilirseniz daha da güzel sonuçlar meydana gelecektir. Dekorasyonda kullanılan malzemelerin renkleri son derece belirleyicidir.

3- Duvar Ve Perdeler Aynı Anda Gösterişli Olmasın:

duvar ve perdeler ayni anda gosterisli olmasin 1Duvar ve perdeler oturma odası modelleri için bir nevi çerçeve niteliği taşımaktadır. Hem perdeler çok süslü ve baskın hem de duvarlar baskın desenlerden oluşursa, ortamda kaos meydana gelebilir. Bu nedenle gösteriş ve sadelik dengesini iyi ayarlamalısınız. Her yer aynı anda çok gösterişli olmamalı ve aynı anda çok ruhsuz ve sade de olmamalıdır. Yaşam alanınızda sizi mutlu eden görüntüler yaratmalısınız.

4- Koltuklarınızı Bir Bölgede Odaklayın:

koltuklarinizi bir bolgede odaklayinKoltuk takımınızı oturma odası içerisinde çok dağıtmadan bir bölgede odaklayın. Bunun nedeni hem seti bir arada ve güzel göstermek hem de pratik açıdan kolaylık sağlamaktır. Misafirlerinizi de bu sayede dostane bir ortamda ağırlamış olursunuz.

5- Küçük Bütçelerle Önemli Değişiklikler Yapabilirsiniz:

halilariniz size guven versinSıcak oturma odası dekorasyonu için büyük paralar yatırmak zorunda değilsiniz. Bu nedenle doğru ürünleri doğru yere koymak ve beğenilerinize uygun ürünleri en iyi fiyattan almaya çalışmak mantıklı olabilir. Fakat bu zor bir durum olacağı için koltuk takımı fiyatları vs. için ön araştırma yapabilirsiniz. Uygun bir şekilde oturma odamı nasıl güzelleştirebilirim diye düşünüyorsunuz. Aksesuarların büyüleyici özelliklerini kullanabilirsiniz. Tek bir aksesuarla bile oturma odası havasını değiştirebilirsiniz. Örneğin köşelerde uzun ışıklandırmalar, yerden yükselen büyük vazolar buna örnek verilebilir.

6- Halılarınız Size Güven Versin:

halilariniz size guven versin 1Oturma odanızda kullandığınız halılar bir odada nasıl hissedeceğinizin belirleyicisi bile olabilir. Bu nedenle size güven veren, biraz kalın ve koltuğa yakın halılar kullanmalısınız. Oturma odası mobilya renklerine uyum sağlayan tonlar bulabilirsiniz.


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..