Cinsel SağlıkSağlık

Regl Döneminde Seks Yapılır mı?

Regl dönemi kadınların en hassas olduğu dönemdir. Vücuttan dışarı atılan kan yüzünden o dönemde vücutta farklılıklar ortaya çıkabilir. Sancılı karın ağrıları, bel ağrısı, sivilcelerin artması, göğüslerin hassaslaşması bunlardan sadece birkaçıdır. Regl döneminde bu tip değişiklikler yaşanırken bir yandan da vücuttan dışarı kan atılmaktadır.

Kadınların ve erkeklerin en merak ettikleri şey ise regl döneminde seks yapılır mı, yapılmaz mı sorusu. Bizde sizler için bu soruya açıklık getirmek istedik.

Hijyen

Hijyen

Adet döneminde seksin zararları var mı diye araştırdığımızda fiziki açıdan regl döneminde cinsel ilişkiye girmenin bir tehlikesi yoktur. İlişkiye girildiği için vücudun fiziki bir yara alması söz konusu değildir. Buna rağmen hijyen açısından uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir şey değildir. Vücuttan belli aralıklarla dışarıya çıkan kanın temiz olmadığı algısı vardır. Adet dönemi aslında yumurtlayan kadının döllenme olmadığı için dışarıya kan yoluyla yumurtalarını atması durumudur. Bu kan, bir yeriniz kesildiğinde akan kan ile aynı dokuya sahip olmamakla birlikte daha yoğun, kokulu ve parçacıklı olabilir. Hijyen yüzünden yapılması önerilmeyen bir durum olsa da regl döneminde cinsel ilişkiye girmek kişilerin tercihine kalmıştır.

Bu dönemde kadınların genital bölgesi her türlü virüs ve mikroba açık durumdadır. Partnerin herhangi bir hastalığı veya idrar kalıntısı enfeksiyona yol açabilir. Bu da kadının uzun süreli ilaç tedavisi veya başka yöntemler ile tedavi edilmesine sebep olabilir. O yüzden cinsel bir birleşme olacaksa korunulması büyük önem taşımaktadır.

Hassas Bölgeler

Regl

Bir diğer husus ise ağrılar ve vücudun hassas bölgeleri. Göğüsler, bel, karın ve genital bölge bu dönemde çok hassas olduğundan ağrı hissedilebilir. İlişki sırasında bunlara dikkat edilirse kadınlar açısından bir sorun olmaz ancak dikkatli ve nazik olunmazsa yapılan seks kadın için zevkten çok bir kabusa dönüşebilir.

Hormonlar

Saglik

Bunlara ek olarak aslında o dönemde çoğu kadının hormonları yükseldiği için regl döneminde cinsel istek yani libidosu pik noktaya ulaşabilir ve daha fazla seks yapmak isteyebilir. Bu durumda regl döneminde nasıl sevişilir diye merak eden kadınlar regl iken sürtünme yoluyla partneriyle cinsel yaşamını aktif tutabilir.

İnançlar

Inanc

Kadınların aklına takılan bir diğer konu ise adet döneminde ilişkiye girmek günahmı veya dinen adetin kaçıncı günü ilişkiye girilir soruları. Eğer dini inanca sahip insanlar iseniz, islamiyete göre kadınların regl döneminde seks yapması günah kabul edilir. Kadının regl döneminde “kirli” olduğuna inanılır. Kadın gözünden bakıldığında böyle bir söylemin tasvip edilecek bir ifade şekli olmadığını söyleyebiliriz. Hijyen bölümünde anlattığımız gibi aslında uzmanlar bu konuya bilimsel  bir açıklık getiriyor. Regl dönemi aslında rahim içinin, her ay kendini yenilediği için, iç tabakasını kan ile birlikte dışarı atması olarak açıklanıyor.

Ayrıca regl döneminde ilişkiye girdim kesildi diyor veya adetliyken ilişkiye girmek kanamayı arttırır mı gibi sorularınız var ise doktorunuza danışmanız izleyebileceğiniz en sağlıklı yoldur. Her kadının yaşı, vücudu gibi faktörler değişkenlik göstereceğinden uzman görüşü almak her zaman soru işaretlerine net bir açıklık getirecektir.

Yazımızın sonuna kadar ulaştıysanız ve ne yapmanız gerektiğini hala bilmiyorsanız, fiziki bir sorun teşkil etmediği için regl döneminde seks yapabilirsiniz ancak size tavsiyemiz uygun hijyen koşulları altında regl döneminde seks yapmanız olacaktır.

Daha fazla uzman görüşü almak isteyen okuyucularımız Acıbadem Sağlık Grubu ve Memorial Sağlık Gurubu tarafından hazırlanan videoları izleyebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=tmEPPXiZ-kI

 


Daha Fazla Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..