Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Aşk ve CinsellikAşk ve İlişkiler

Sevgili İle Aynı Eve Taşınmak Doğru Mu?

Gezilecek yerler, tadılacak yemekler, birlikte izlenecek filmler derken sevgiliyle birlikte yapılacaklar listesi uzadıkça uzuyor. Birlikte vakit geçirmekten hoşlandığınız ve hatta yanında zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmadığınız o insanla artık aynı evde yaşama hayali kurmaya başlıyorsunuz.

En başta söylemeliyiz ki bu durumun doğrusu veya yanlışı yok, tercihi var. Gelin birlikte sevgiliyle aynı evde yaşamanın artılarını, eksilerini ve dikkat edilmesi gereken noktaları değerlendirelim.

Kadın ve Erkek Beyni Farklılıkları

kadin ve erkek beyni farkliliklariABD Ulusal Bilimler Akademisi’nde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre; kadın ve erkeklerin birbirinden çok farklı düşünce sistemleri olduğunu artık biliyoruz. Her iki bireyin beyinlerindeki bağlantılarının farklılığı, kadın ve erkeklerin bazı görevleri tamamlarken beyinlerinin farklı bölümlerini kullandıkları kanıtlanmış durumda. Erkeklerin motor becerilerinin kadınlara göre daha gelişmiş olduğunu, yer bulma ve konumlandırma gibi konularda kadınları geri de bıraktığını; kadınların ise duygusal zekalarının erkeklere oranla daha gelişmiş olduğunu ve bir kez gördüğü birinin bile yüzünü hatırlayabilme konusunda erkekleri geride bıraktığını araştırma ortaya koymuş durumda.

Yine Konda’nın Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Raporu Araştırması’nın sonuçlarına göre; kadın ve erkeklere yüklenen çeşitli görev ve sorumlulukların olduğu, erkeklerin evde yemek ve temizlik yapmaya sıcak bakmadıklarını ortaya koyuyor. Elbette bu görevi kadınlar üstlenmiş durumda. Araştırma hakkında daha detaylı bilgi almak için, linkten araştırmanın tamamına ulaşabilirsiniz. Lütfen tıklayınız.

Pek çok konuda kadın ve erkekler bir diğerine göre üstün olabildiği ve bunun da bilimsel anlamda kanıtlandığı gerçeğini hatırladıktan sonra; sevgiliyle aynı evde yaşama konusuna geri dönelim.

Sevgiliyle Aynı Evde Neler Yapılır?

sevgiliyle ayni evde neler yapilirHer anınıza neşe katabilecek, sizinle sohbet edebilecek, çay ve kahvenizi yudumlayabileceğiniz hayat arkadaşınız. Hastalıkta da dahil her koşulda yanınızda varlığını hissettiğiniz, güvendiğiniz biri. Şimdi yanınızda ve siz anlarınızı sıkmadan sıkılmadan nasıl paylaşabileceğinizi düşünüyorsunuz.

 • Zamanın birlikte nasıl akıp gittiğinin farkına varmadığınız sevgilinizle birlikte mutfağa girmek, hem eğlenip hem yemek hazırlamak. Sonra hazırladığınız yemeği birlikte keyifli bir sofra kurarak yemek.
 • Sevgilinizle sevdiğiniz filmi izlemek, battaniyeye sarılarak. Belki filmi seçerken tartışmak ve film bitince yorumlamak.
 • Sevgilinizle birlikte playstation oynamak, doyasıya kapışmak.
 • Sevgilinizle birbirinize masaj yapmak. Bütün günün yorgunluğunu atabileceğiniz harika saatlere merhaba diyebilirsiniz.
 • Sabah güneşin doğuşunu, akşam ise güneşin batışını izlemek. Dertleşmek ve hayal kurmak için mükemmel bir ambiyans olacaktır.
 • Birbirinize şarkılar söylemek, şiirler okumak ve fıkralar anlatmak. İster aşk dolu, ister komik olsun. İçinizden hangisi geliyorsa.

Bu liste çok fazla uzatılabilir. Ancak her ne oluyorsa aynı eve girince bir şeyler oluyor diyerek yakınanların sayısı küçümsenemeyecek kadar fazla.

Sevgiliyle Aynı Eve Girince Ne Oluyor?

sevgiliyle aynı eve girince ne oluyorBu soruya verilecek tek kelimelik yanıt: Alışıyoruz. Sevgilimizle paylaştığımız saatlerin keyfini çıkarmayı unutuyoruz. Çünkü nasılsa hep yanımızda!

Belki kendimize, saçımıza, temizliğimize, görünümümüze özen göstermemeye, kullandığımız kelimeleri düşünmeden söylemeye, kabalaşmaya, farkında olmamaya başlıyoruz ve o tüm tahammülsüzlükler o noktada başlıyor.

Tam bu noktada size eleştiriler de yöneltilebiliyor. Türk toplumu kültürüne göre sevgiliyle aynı evde yaşamak; aileniz, eşiniz, dostunuz tarafından hoş karşılanmayabilir ve bununla baş etmeniz gerekebilir.

Alışılmışlık Duygusuna Yenilmemek İçin Neler Yapılabilir?

alisilmislik duygusuna yenilmemek icin neler yapilabilir

 • Elbette hisler ilk günkü gibi olmayabilir. Ancak birbirinize ve kendinize karşı saygınızı asla yitirmemelisiniz.
 • Sevgilinizin özensiz göründüğünden şikayetçiyseniz siz özenli olun ve bunu fark ettirin.
 • Sevgilinizi mutfağa sokmakta zorlanıyorsanız ona size yardımcı olabilecek başka ufak görevler vermeye başlayın ve görev dağılımı yapın. Yemeği siz yaptıysanız, çamaşır konusunda ondan destek rica edin.
 • Sevgilinizin kaba olmaya başladığını düşündüğünüzde öncelikle bunu ona belirtin ve siz sakın kabalaşmayın. Çiftlerin yaşadığı alışmaktan sonra ikinci büyük sorun birbirine benzemektir. Buna direnin.
 • İlişkinizin heyecanını her daim ayakta tutmaya çalışın. Monotonlaşmaya başladığınızı düşünüyorsanız silkelenin ve birlikte romantik bir akşam yemeği yiyin.
 • Belki de en önemli nokta burası; eviniz müsaitse ikinizin de ayrı bir alanı olmasını sağlayın. Aynı evdesiniz diye her an yan yana olmak durumunda değilsiniz. Arada bir yalnız kalın ve kendinizi dinleyin, hobiniz varsa onu yapın ve partnerinizin de bunu yapmasına izin verin.

Alışılmışlık duygusuna karşı koyar, saygınızı korur, kendinize ayrı birer alan yaratabilir ve iletişimi her daim açık tutabilirseniz, sevgiliyle aynı evde yaşamak size keyif verecektir.


Daha Fazla Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..