Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Aşk ve CinsellikAşk ve İlişkiler

Sigmund Freud’ın Büyük Aşkı: Martha Bernays

Sigmund Freud – Martha Bernays

Freud and Martha

Psikanalizin temelini atan en büyük isimlerdendi Sigmund Freud. Freud’un felsefik ve psikolojik analizleri, tespitleri, paylaştıkları, yazdıkları, araştırmaları kadar bir de aşkı vardı elbet.

Sigmund Freud, korkulara nevroza ve hastalıklara yatkın bir birey olarak hatırlanmış hep. Ancak psikanalizin temellerini de yine kendisinin çalışmaları oluşturmuştur.

6 Mayıs 1856’da dünyaya gelen altın çocuk Viyana’nın kuzeyinde yer alan bir köyde doğmuştu. Ailesi bir tüccardı ancak geçim yönünden zor günler yaşıyorlardı. Annesi tarafından Altın Sihrim diyerek sevilen bir bebek olarak dünyaya gelmiş, gür ve siyah saçlarla doğan Freud.

Freud’u Büyüten Aşk

freud ve martha

Tek odalı evde üvey kardeşlerle yaşam karmaşası zor bir çocukluk geçirmesine neden olmuştu. Kendisinin babası olacak yaşta olan ağabeyleri, kendisinden sonra doğan sonra da ölen kardeşi, dedesi yaşında bir babası ve babasından 20 yaş küçük annesi vardı.

Ancak farklıydı Freud. Çalışmasın için ayrı bir odası olması için viyana’ya taşındı ailesi. Freud odası olan tek çocuk oldu, kendisinden sonra dünyaya gelen toplam 6 kardeşinin arasından. Kardeşlerinin rahatsız edici aktivitelerinden eğer rahatsızlık duyduğunu belirtirse Freud, o aktivite evde yasaklanıyordu. Ancak bu ilginin hakkını verircesine Freud 12 yaşında 6 dil öğrenmişti. Aynı yaşta orijinal Shakespeare okuyabiliyor, 6 dili akıcı şekilde konuşabiliyordu. Takıntılı olarak çalışıyordu. Bütün bilgilere sahip olmak istiyordu. Ayrıca gördüğü rüyaları gün gün not almak gibi garip takıntıları da vardı Freud’un.

Böyle bir çocukluktu.

Martha ile Tanışma

Elinde tuttuğu elmayı soyarken görür Freud Martha’yı. Elma mitine istinaden bir psikolojik savaşla mıdır bilinmez ama gördüğü anca aşık olur Martha’ya. Hayatı boyunca da 1. Amaç olarak onunla evlenebilmeyi hedefler.

1873 yılında viyana Tıp Okuluna başladı Freud. Öğrenciliğinin ilk yıllarında su yılanlarının cinsellikleri üzerine araştırmalara başlamış, ardından araştırmacı bilim adamı olmak istediğine karar vermişti. Ancak Yahudi kategoriasyon sistemi vardı. Yahudiler çok hoş karşılanmıyordu. İstediklerini özgürce yapamıyorlardı o yıllarda. Bu yüzden doktor olabilirdi, o da doktor oldu.

Kız kardeşinin arkadaşı Martha vardı. Martha için çalışmak zorunda hissediyordu Freud. Para kazanmalı ve Martha ile evlenmeliydi. Freud 25 yaşındayken başladı Martha aşkı. Yoğun bir tutku ile aşıktı Martha’ya. Klasik bir dönem aşkı olarak başladı ilişkileri. Mektuplar, mektuplar ve mektuplar…

4 yıl nişanlı kalmak zorunda kaldı çift. Bu süreçte sadece 6 defa görüşebildiler. Martha Almanya’da yaşıyordu.

900’den fazla mektup yazdı Freud Martha’ya. Hepsi de karşılıklıydı. En değerli hazinem diyerek hitap ederdi Freud ona.

Uzun Süre Evlenmek için Çalıştı

Freud un ailesi

Uzun süren nişanlılık Freud’da daha fazla çalışma hevesi olmasına neden oldu. Freud yeni keşiflere dalarak kokaini keşfetti. 1884 yılında sonucunda kokain ürettiği deneylerinden sonra bu ürettiği maddeyi kendi üzerinde denemeye karar verdi. Daha sonra kokainin tedavi ediciliği hakkında bir bildiri yayımladı. Ancak yayımladığı sırada bu maddenin bağımlılık yaratan bir kimyasal bileşen olduğunu bilmiyordu. Kendisi uzun süre kokain kullandı ve Martha için de göndermeyi ihmal etmedi.

Alanda az doktor olması ve az araştırmacı olması nedeniyle ruh ve sinir hastalıkları bölümünü seçti stajyerlik yıllarında. O zamanlar tıp bu alanla pek ilgilenmezdi. Değer görmezlerdi.

Freud bu alanda çalışmaya başladıktan sonra bilinç altını keşfetti, muayenehane açtı, hipnoz yöntemi ile ün saldı. Bu yıllarda evinde olan ünlü kanepesini illaki bir yerlerde görmüşsünüzdür.

Yeni tedavi yöntemleri ve araştırmalar derken 30 yaşlarında nihayet Martha ile evlenerek murdaına erdi Freud. 1886 yılında dünya evine girdi çift. 8 yılda 6 çocukları oldu. Doğum kontorlünden hoşlanmıyordu Freud ve mecburen çocukları oluyordu. Engelsiz sevişmenin hastalıkları engellediğini düşünüyordu. Bu fikrini 1890 yılında bir bildiride de yayımladı.

1895 yılında Fredu cinsel hayattan bir anda uzaklaştı. Bu sırada kızı Anna dünyaya gelmişti. 1 yıl sonra babasının vefatının ardından Freud kendi kendini terapi etmeye karar verdi. Bunu o güne dek kimse denememişti. Böylece kendi bilinç altını yorumladı Freud.

Yıllar sonra çiftin kızlarından biri vefat etti. 1. Dünya Savaşı yıllarında psikolojisi etkilenen Freud üzerine kızının ölümünü kaldıramadı. Büyük çelişkilere imza atan Zevk Prensibinin Ötesi kitabını yazdı.

Freud’un Ölümü ile Biten Aşk

Orta çağda olsak beni yakarlardı şimdi kitaplarımı yakıyorlar dediği bir dönem oldu daha sonra Freud için, Hitler kitaplarını yaktırdı.

1938 yılında Martha ve Anna ile beraber Londra’ya kaçtılar. Burada Salvador Dali dahil pek çok hastayla ilgilendi.

Yaklaşık 1 yıl sonra, 82 yaşındayken Martha’nın nefret ettiği purosunu hala içmeye devam ediyordu ancak kanseri yenemedi ve zamanının geldiğini kızı Anna’ya söyledi. Öldürücü dozda morfin alarak hayata kendisi veda etti. Küllerini bir vazoya koydurdu Martha…


Daha Fazla Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..